نکاتی درباره رزولوشن که باید در طراحی رعایت شود.

تعداد بازدید: 247

نکاتی درباره رزولوشن که باید در طراحی رعایت شود.

رزولوشن تعداد نقاط (پیکسل) در یک اینچ است. رزولوشن بالاتر باعث میشود تصویر شفاف تر شود. طراحان چاپ مهرسام توصیه می کنند از رزولوشن 300dpi برای نتایج واضح و روشن استفاده کنید. تصاویر با وضوح پایین درهم، دندانه دار و تار می شوند.

قوانین رزولوشن

تصاویر باید در اندازه نهایی 300dpi باشد.

تصاویری که شامل متن میباشند باید400dpi باشند.

اندازه تصویر و رزولوشن متناسب با یکدیگر است. با افزایش سایز تصویر، رزولوشن کاهش پیدا می کند وبا کاهش سایز یک تصویر ، وضوح آن افزایش می یابد. به عنوان مثال: یک تصویر 2 × 2 با رزولوشن 300dpi (قابل قبول) با تبدیل به سایز 4 × 4 به رزولوشن 150dpi(غیر قابل قبول)  می رسد.

تصاویر با وضوح پایین در چاپ درهم، دندانه دار و تار می شوند.

البته تنظیمات مورد استفاده در حین گرفتن عکس (یعنی اسکن، دوربین دیجیتال، و غیره) پایه رزولوشن خود را تعیین می کند. رزولوشن تنها می تواند با کاهش اندازه تصویر و یا گرفتن دوباره عکس در تنظیمات با کیفیت بالاتر بهبود یابد.

حداقل رزولوشن توصیه شده برای چاپ 300 dpi است؛ مانیتورهای رایانه معمولا دارای یک صفحه نمایش 72dpi یا 96dpiهستند. اگر ما ذکر کنیم که برخی از تصاویر شما دارای وضوح کم هستند، ممکن است بر روی مانیتور شما به نظر نرسد، اما در چاپ تار و یا دندانه دار می شوند.

تصاویر وب با وضوح بالا (72-96dpi ) فایل های GIF یا JPEG هستند. این رزولوشن برای انتقال سریع از طریق اینترنت خوب است، اما برای استفاده در چاپ قابل قبول نیست. عکس ها و یا گرافیک را از یک وب سایت برای استفاده در پروژه چاپ خود ذخیره نکنید!

upsampling یک فرایند ویرایش تصویر است که پیکسل های بیشتری را در هر اینچ می افزاید، اما تصاویر تاریک، بلوک های بد رنگ و کنتراست بالا در تصاویر ایجاد می کند. باز هم تاکید می کنیم رزولوشن را تنها می توان با کاهش اندازه تصویر و یا با گرفتن عکس در تنظیمات با کیفیت بالاتر بهبود داد.

                                                       نکاتی درباره رزولوشن که باید در طراحی رعایت شود.

وضوح عکس های دیجیتال

در اینجا نحوه گرفتن تصاویر با وضوح خوب دوربین دیجیتال خود را توضیح می دهیم:

اگر هنوز تصویر دیجیتالی را گرفته اید، دوربین خود را با بالاترین کیفیت تنظیم کنید.

با در نظر گرفتن عکس در بالاترین تنظیمات، کیفیت تصویر و همچنین طیف وسیعی از ابعاد را که می توانید از آن در پروژه های چاپ استفاده کنید، به حداکثر برسانید. در صورت امکان، تصویر خود را به عنوان یک فایل TIF یا EPS ذخیره کنید تا قبل از انجام ویرایش، بهترین رنگ وضوح را حفظ کنید.

حداکثر ابعاد قابل استفاده برای تصاویری که می خواهید در پروژه خود استفاده کنید را تعیین کنید. تصاویر باید دارای رزولوشن    300dpiدر اندازه نهایی خود در فایل باشند. اگر تصویر شامل متن باشد رزولوشن را به 400dpi برسانید.

برای تعیین رزولوشن از ابعاد عکس، پیکسل عرض و ارتفاع را به 300 تقسیم کنید تا حداکثر اندازه قابل استفاده، با حفظ رزولوشن با کیفیت dpi300 را  به دست آورید.(برای عکس هایی که شامل متن هستند تقسیم بر 400 کنید)

مثال:

با ابعاد  1200x1600پیکسل برای یک تصویر بدون متن شروع کنید.

1200 و 1600 را بر 300 و در صورت وجود متن بر 400 تقسیم کنید.

بنابراین، حداکثر  ابعاد قابل استفاده برای تصویر، 4 x 5.33 است. بدین گونه تصویر با این اندازه یا کوچکتر واضح و روشن می شود.

دوربین های دیجیتال عمدتا از فضای رنگی RGB استفاده می کنند. برای چاپ چهار رنگ، تمام تصاویر RGB باید به CMYK تبدیل شوند.

هنگامی که تصاویر RGB دریافت می کنیم، ما یک تبدیل استاندارد به CMYK انجام می دهیم، که ممکن است کاملا به نفع شما نباشد. اگر مایل به کنترل رنگ دقیق تری هستید بهتر است تبدیل رنگ را خودتان انجام دهید. توضیح بیشتر در رابطه با تصاویر RGB و CMYK را می توانید در مقاله زیر بخوانید:

رنگ ها در فرایند چاپ

                                                               نکاتی درباره رزولوشن که باید در طراحی رعایت شود.

رزولوشن گرافیک اسکن شده

اکثر کاربران خانگی و اداری از اسکنرهای مسطح استفاده می کنند. هیچ یک از وزن ها نباید بر روی یک اسکنر مسطح نصب شود، زیرا تخته شیشه ای را تاب دار کرده و باعث ایجاد سایه های رنگی ناخواسته می شود. هنرمندان، عکاسان و دیگر کاربران که نیاز به دقت رنگ و کنترل کیفیت را دارند، اغلب از یک اسکن حرفه ای درام استفاده می کنند.

قبل از اینکه اسکن کنید، باید بدانید که چه اندازه تصویرهایی در طراحی شما هست. در صورت شک و تردید، اندازه مورد نیاز را بیش از حد انتظار تعیین کنید.

اگر تصویر اصلی بزرگتر از اندازه باشد، به سادگی با 300dpi اسکن می شود. اگر تصویر شامل متن باشد، اسکن در 400dpi انجام می شود.

اگر تصویر اصلی کوچکتر از اندازه باشد شما باید تنظیمات اسکنر خود را تنظیم کنید. اگر شما عکس را در 300dpi اسکن کنید و نتیجه آن را در نرم افزار طراحی خود بزرگ کنید، نتایج قابل قبول دریافت نخواهید کرد.

چگونه رزولوشنی که باید اسکن کنید را محاسبه کنید:

رزولوشن اسکن را افزایش دهید (300dpi برای تصاویر بدون متن و 400dpi برای تصاویر دارای متن) با همان درصد که می خواهید تصویر اصلی را بزرگ کنید.

اگر شما نیاز به بزرگ کردن هر چیزی بیش از 300٪ دارید، بهتر است با ارائه دهنده خدمات خود برای اسکن حرفه ای تماس بگیرید.

مثال:

با یک تصویر2 x 3 بدون متن که در طرح 5 x 7.5 نمایش داده شود، شروع کنید.

این یک بزرگنمایی 2.5 برابر یا 250٪ تصویر اصلی (250%=2.5) است.

ضریب بزرگنمایی (در این مورد 2.5) را در DPI دلخواه تصویر نهایی (در این مورد، 300dpi) ضرب کنید تا dpi را دریافت کنید که در آن شما نیاز به اسکن تصویر اصلی (750 dpi) (2.5 x 300 = 750) این به شما این امکان را می دهد تا بدون ضعف وضوح یا کیفیت تصویر 5 x 7.5 را چاپ کنید.

تصاویر اسکن شده خود را به عنوان فایل های TIF یا EPS ذخیره کنید تا بهترین رنگ وضوح را حفظ کنید.

فرمت های فایل مانند GIF یا JPEG برای استفاده از وب بهتر است، زیرا آنها فشرده سازی رنگ و رزولوشن پیکسل را برای افزایش سرعت انتقال می دهند.

فرمت های فایل تصویر

تصاویر عکس و اسکن شده را می توان در فرمت های مختلف فایل ذخیره کرد. ما توصیه می کنیم در یک فرمت فایل lossless file save  ذخیره کنید که کیفیت رنگ، کنتراست یا اندازه فایل را از دست نمی دهد.

فایل های TIF یا EPS فایل های فرمت فایل های lossless هستند. آنها برای حفظ رنگ و تصویر یکسان در طول استفاده چندگانه طراحی شده اند.

فایل های JPEG / JPG یا GIF نمونه هایی از فرمت های فایل های lossless هستند که برای انتقال آسان فایل و استفاده از اینترنت، طراحی شده اند نه برای چاپ. هنگامی که یک فرمت فایل نا مناسب بارها و بارها ذخیره می شود، فرایند حاشیه های تار، لبه های ناهموار و ایجاد پیکسل های زائد را که نمی خواهید چاپ کنید، زیاد می کند.

اگر شما با یک فایل JPEG یا GIF که باید ویرایش شود، شروع به کار کنید، قبل از انجام هر گونه ویرایش، آن را به عنوان EPS یا TIF ذخیره کنید. سپس EPS یا TIF را برای حفظ کیفیت تصویر ویرایش کنید. 


دسته بندی ها : مقالات مقالات طراحی