راهنمای چاپ رنگی

تعداد بازدید: 214

راهنمای چاپ رنگی

انجام طراحی گرافیک برای چاپ ممکن است به نظر یک چالش تبدیل شود. این نکات مفید به شما در این فرآیند کمک خواهد کرد. 
1.هدف از چاپ خود را تعیین کنید. سؤالات زیر را بررسی کنید:
چه کسانی آن را خواهند خواند؟
موضوع اصلی محتوا که بر آن تاکید دارید چیست؟
انتظار چه عکس العملی را از مخاطب پس از مطالعه چاپ خود دارید؟
چگونه قطعات چاپ را توزیع می کنید؟
بودجه شما چقدر است؟
2.در مورد قالب و اندازه طراحی خود تصمیم بگیرید.
3.قبل از شروع طراحی دیجیتال، یک طرح ریزی اولیه mockup کنید.
4.گزینه های خود را در مورد رنگ، نوع، رزولوشن و طرح انتخاب کنید.

طراحی با رنگ

بهترین طرح ها ساده هستند خطوط تمیز، ساختار خوب و شلوغی کمتر باعث می شود که مردم محتوای شما را بخوانند و بخاطر بسپارند. از یک مجموعه محدود از رنگ ها در طرح خود را برای حفظ سازگاری طراحی استفاده کنید. برای هرکدام از بخش های زیر یک رنگ انتخاب کنید:
عنوان ها و زیر شاخه های آنها
یادداشت های داخلی، توضیحات
خطوط گرافیکی

مقایسه نسخه مانیتور با نسخه چاپ

رزولوشن تصویر

Resolution تعداد پیکسل در هر اینچ است. تصاویر با رزولوشن پایین، بی کیفیت به نظر می رسد. از طرفی، رزولوشن فوق العاده بالا (بیش از dpi400) حجم فایل ها بسیار زیاد کرده و سرعت آپلود را تا حد زیادی افزایش می دهد، بدون بهبود کیفیت تصویر.

قوانین رزولوشن

تصاویر باید در اندازه نهایی 300dpi باشد.
تصاویری که شامل متن میباشند باید400dpi باشند.
اندازه تصویر و رزولوشن متناسب با یکدیگر است. با افزایش سایز تصویر، رزولوشن کاهش پیدا می کند وبا کاهش سایز یک تصویر ، وضوح آن افزایش می یابد. به عنوان مثال: یک تصویر 2 × 2 با رزولوشن 300dpi (قابل قبول) با تبدیل به سایز 4 × 4 به رزولوشن 150dpi(غیر قابل قبول)  می رسد.
تصاویر با وضوح پایین در چاپ درهم، دندانه دار و تار می شوند.
البته تنظیمات مورد استفاده در حین گرفتن عکس (یعنی اسکن، دوربین دیجیتال، و غیره) پایه رزولوشن خود را تعیین می کند. رزولوشن تنها می تواند با کاهش اندازه تصویر و یا گرفتن دوباره عکس در تنظیمات با کیفیت بالاتر بهبود یابد.
حداقل رزولوشن توصیه شده برای چاپ 300 dpi است؛ مانیتورهای رایانه معمولا دارای یک صفحه نمایش 72dpi یا 96dpiهستند. اگر ما ذکر کنیم که برخی از تصاویر شما دارای وضوح کم هستند، ممکن است بر روی مانیتور شما به نظر نرسد، اما در چاپ تار و یا دندانه دار می شوند. 
مواردی که باید اجتناب کرد:
تصاویر وب با وضوح بالا (72-96dpi ) فایل های GIF یا JPEG هستند. این رزولوشن برای انتقال سریع از طریق اینترنت خوب است، اما برای استفاده در چاپ قابل قبول نیست. عکس ها و یا گرافیک را از یک وب سایت برای استفاده در پروژه چاپ خود ذخیره نکنید!
upsampling یک فرایند ویرایش تصویر است که پیکسل های بیشتری را در هر اینچ می افزاید، اما تصاویر تاریک، بلوک های بد رنگ و کنتراست بالا در تصاویر ایجاد می کند. باز هم تاکید می کنیم رزولوشن را تنها می توان با کاهش اندازه تصویر و یا با گرفتن عکس در تنظیمات با کیفیت بالاتر بهبود داد.
جهت مطالعه بیشتر درباره رزولوشن در گرافیک، مقاله زیر به شما کمک خواهد کرد: 

چاپ spot color یا 4 رنگ؟

چاپ spot color با استفاده از جوهری است که یک مخلوط سفارشی است. به طور کلی، spot color در چاپ 1 یا 2 رنگ استفاده می شود. جوهر هایی مانند نارنجی فلورسنت، طلایی متالیک یا رنگ های Pantone نمونه هایی از spot colorهستند. برای انتخاب رنگ بیشتر با هزینه کمتر، رنگ CMYK را در طراحی خود استفاده کنید. عکسهای رنگی همیشه در CMYK چاپ می شوند.
                                                          راهنمای چاپ رنگی
جهت مطالعه بیشتر در مورد رنگ ها در چاپ، مقاله زیر به شما پیشنهاد می شود:

رنگ سیاه در چاپ

رنگ سیاه در چاپ همه چیز یکسان نیست. در مانیتورهای رایانه ای، همه رنگ های سیاه به طور کلی ظاهر می شوند. اما در فرایند چاپ، ترکیبات مختلف جوهر می توانند طیف گسترده ای از رنگ سیاه ایجاد کنند. هنگامی که رنگ سیاه ، به صورت متن است، برای بهترین نتیجه، از سطح 100% سیاه (0-0-0-100) استفاده کنید. اگر شما یک بخش سیاه بزرگتر از شش سانتی متر مربع داشته باشید، توصیه می کنیم از یک "سیاه پر" برای یک رنگ تیره تر و یکنواخت استفاده کنید. رنگ سیاهی که ما توصیه می کنیم سطح 100-20-40-60 است.

رنگ پس زمینه

اطمینان حاصل کنید که طراحی شما کنتراست کافی بین رنگ فونت و رنگ پس زمینه دارد. مثال زیر نشان می دهد که چطور فونت ها و رنگ های پس زمینه می تواند مشکل در خوانایی ایجاد کند.
                                                                راهنمای چاپ رنگی
 

اندازه، رنگ و فونت متن

فونت کوچکتر از p10 می تواند برای خواندن دشوار باشد. سایز کوچکتر از p24 باید با حداکثر 3رنگ cmyk ساخته شود تا از ایراد در چاپ جلوگیری شود. تعداد سبک های فونت را برای کل طراحی خود کاهش دهید (حداکثر استفاده از 3 فونت مختلف در یک طرح). طراحی را ساده نگه دارید! 
راهنمای چاپ رنگی 

عرض خط

 Hairlinesیا خطوط بسیار نازک به خوبی چاپ نخواهند شد. ضخامت خط را حداقل point0.5  تنظیم کنید. 
                                                                                                                          راهنمای چاپ رنگی

اصلاح Bleed در چاپ

Bleed اصطلاحی در چاپ است که به لبه های کاغذ مربوط می شود. هنگام طراحی برای Bleed، شما باید فایل خود را 0.25   سانتی متر در ابعاد افقی و عمودی خود بزرگتر کنید. مثلا اگر اندازه نهایی قطعه شما 8.5 x 11cm باشد، ابعاد آن را باید به 
8.75 x 11.25cm برسانید. طرح های خود را به لبه با فاصلهcm 0. 25 اضافه نمایید. اکنون طراحی خود را با در نظر داشتن اینکه layout کات می شود انجام دهید.اطمینان حاصل کنید که هر عکس یا پس زمینه که می خواهید Bleed کنید،از خطوط راهنما خارج شده باشد. پس از چاپ قطعه، ما این بخش اضافی را جدا می کنیم. cm0.25 از دور تا دور کار، با رنگ در گوشه کار کات می شود.
راهنمای چاپ رنگی

CMYK فرمول موفقیت

چاپ تمام رنگی، (یا چاپ 4رنگ) رنگهای ( Cayan (C)، Magenta (M)، Yellow (Y و( Black (K را در ترکیبهای مختلف برای ایجاد رنگی که در چاپ مشاهده می کنیم، می باشد. با مشخص کردن عناصر طراحی خود با استفاده از یک فرمول CMYK، می توانید اطمینان حاصل کنید که رنگ هایی که می خواهید را دریافت می کنید. حتی الامکان طرح خود را در رنگ CMYK بجای RGB ایجاد کنید. زمانی از رنگ RGB  باید استفاده کرد که فایل را در صفحات وب بخواهیم نمایش دهیم در غیر اینصورت فقط
رنگ CMYK  قابلیت چاپ را دارد.
نمونه های زیر رنگ هایی که CMYK را تولید می کنند، به همراه دستور العمل های آنها و یا درصد C-M-Y-K.  نشان می دهند.. چاپگر و مانیتور شما ممکن است نتایج مختلف را پیش نمایش دهد، اما این چیزی است که شما انتظار دارید.
                                                      راهنمای چاپ رنگی

دسته بندی ها : مقالات مقالات طراحی