عوامل موثر در قیمت چاپ کدامند؟

عوامل موثر در قیمت

یکی از دغدغه‌های کاربران و کسب و کارها برآورد قیمت چاپ است. از چاپ کتاب گرفته تا چاپ بروشور، چاپ کاتالوگ، کارت ویزیت و … از طرفی عوامل موثر در قیمت چاپ هستند. همان طور که می‌دانید کسب و کارها همیشه به دنبال استفاده حداقل از بودجه و ذخیره کردن سرمایه خود هستند. به همین خاطر به دنبال راه‌ها و روش‌هایی برای عملی کردن این خواسته خود می‌گردند.

همچنین یکی از استراتژی‌هایی که اغلب بیزینس‌ها دنبال می‌کنند مدیریت هزینه‌های هنگفت در ابتدای کار است. یکی از این هزینه‌ها، هزینه هنگفتی است که چاپ به خود اختصاص می‌دهد. در این مقاله قصد داریم ببینیم که چه فاکتورهایی موثر در قیمت چاپ هستند. پس همراه ما باشید.

برخی بر این باور هستند که تخمین زدن هزینه چاپ کار پیچیده و زمان بری است. اما با این حال هنوز هم می‌توان با آگاهی از یکسری اعداد و ارقام بودجه را کنترل کرد و همچنان به هدف رسید. در زمان اقدام برای چاپ یک سری سوال اساسی وجود دارد که پاسخ دادن به آن‌ها کمک می‌کند از قیمت نهایی آگاه شوید و بودجه مناسب برای این کار در نظر بگیرید. این سوال‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • چه تعداد بروشور، کاتالوگ و … چاپ می‌کنید؟
 • چه چیزی چاپ می‌کنید؟
 • چاپ رنگی یا سیاه و سفید؟
 • چاپ دو رو یا تک رو؟
 • بودجه مورد نظر شما چقدر است؟
 • و …

 

فاکتور های مهم قیمت چاپ

انواع مختلف محصولات چاپی

فاکتورهای موثر در قیمت چاپ

عوامل موثر در قیمت چاپ محصولات چاپی بسیار هستند، در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین عوامل اشاره می‌کنیم:

 1. تکنولوژی مورد استفاده
 2. تعداد تیراژ کار
 3. استفاده از امکانات پس از چاپ
 4. نوع چاپ؛ چاپ اختصاصی یا چاپ دیجیتال
 5. طراحی محصول چاپی
 6. ابعاد کار چاپی

1. تکنولوژی مورد استفاده

یکی از موثرترین عوامل، تکنولوژی مورد استفاده است که در قیمت چاپ تاثیر مستقیمی می‌گذارد. روز به روز دستگاه‌های جدیدی وارد این صنعت می‌شوند که هر کدام مجهز به امکانات و آپشن‌های بسیاری هستند. از این رو اگر محصولات چاپی شما به وسیله آخرین دستگاه‌های روز دنیا فرآیند چاپ را طی کنند قطعا هزینه بیشتری باید در قبال آن‌ها پرداخت کنید.

2. تعداد تیراژ کار

تعداد، یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای موثر در قیمت چاپ است. به همین خاطر در ابتدای کار و قبل از اینکه برای چاپ اقدام کنید باید ببینید که دقیقا چه تعداد کار مورد نیاز است. این امر باعث می‌شود زمان و هزینه خود را کنترل کنید و آن‌ها را برای چاپ محصولات چاپی اضافه صرف نکنید. پس در برآورد نیازهای خود دقیق باشید. وقتی تیراژ محصولات چاپی شما زیاد باشد، طبیعتاً چاپ اختصاصی (افست) برای شما بهتر است. چرا که قیمت چاپ ارزان‌تر از چاپ دیجیتال خواهد شد.

3. استفاده از امکانات پس از چاپ

بعد از چاپ هر محصول چاپی یکسری اقدامات پس از چاپ بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد. برای مثال برخی از محصولات چاپی(بروشورها) بعد از چاپ نیاز به خط تا و یا برش بخصوصی دارند. پیچیدگی این موارد به قیمت نهایی می‌افزاید و هزینه بیشتری به همراه دارد. از دیگر اقدامات پس از چاپ می‌توان به استفاده از روکش مخصوص، استفاده از افکت‌های بعد از مراحل چاپ و … اشاره کرد. فراموش نکنید که آگاهی از این موارد به مدیریت هزینه‌ها کمک می‌کند. پس بهتر است در ابتدا تصمیم‌ خود را بگیرید.

دستگاه چاپ

فردی در حال خروجی گرفتن محصولات چاپی

4. نوع چاپ؛ چاپ اختصاصی یا چاپ دیجیتال

فرض کنید قصد چاپ کتاب و یا چاپ کاتالوگ را دارید. از کدام نوع چاپ استفاده می‌کنید؟ افست یا دیجیتال؟ قبل از تصمیم‌گیری اجازه دهید ببینیم که چاپ افست و دیجیتال چه نوع چاپی هستند:

چاپ اختصاصی ( افست)

چاپ افست یکی از رایج‌ترین روش‌های چاپ می‌باشد. در این مدل چاپ با قرار دادن نوشته و محتوای مورد نظر بر روی یک استوانه گردان و سپس تحت فشار قرار دادن آن به وسیله استوانه دیگر عمل چاپ بر روی کاغذ را انجام می‌دهند. این مدل از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مناسب چاپ‌هایی در تیراژ و تعداد بالاست.

چاپ دیجیتال

 نسبت به چاپ افست، دیجیتال روش نوین‌تری است. در این مدل با استفاده از دستگاه‌های چاپ(لیزری، جوهر افشان، حرارتی و …) تصاویر دیجیتال تبدیل به چاپ می‌شوند. از این مدل چاپ عموما برای کارهایی در تیراژ پایین استفاده می‌شود. اما به طور کل هزینه بیشتری از چاپ اختصاصی به همراه دارد و دلیل آن تکنولوژی مورد استفاده است.

یکی از مزیت‌های این مدل چاپ، اقدام به کار تیراژهای کم بلافاصله بعد از ثبت سفارش است. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها میان این مدل چاپ و مدل‌های قدیمی، زمان کوتاه قبل از آماده سازی برای چاپ است. به همین خاطر است که برای تیراژهای پایین انتخاب مناسبی است.

پس در یک نتیجه‌گیری کلی می‌توان گفت که برای چاپ تیراژ بالا چاپ اختصاصی مقرون به صرفه‌تر است. اگر هم که قصد دارید تعداد کمی کار چاپ کنید دیجیتال بهترین گزینه است.

5. طراحی محصول چاپی

یکی دیگر از عوامل موثر و تاثیرگذار در قیمت چاپ محصولات چاپی طراحی است. اگر که به دنبال طراحی‌های منحصر به فرد و بخصوصی هستید باید یک گرافیست حرفه‌ای استخدام کنید و هزینه زیادی برای آن در نظر بگیرید. اما خب، در نتیجه کار متفاوت و تکی خواهید داشت. اما اگر طراحی معمولی و اپیدمی را انتخاب کنید قطعا نیازی به هزینه هنگفت نیست.

فراموش نکنید که می‌توانید خودتان به صورت جداگانه و مستقل کار طراحی را انجام دهید یا به تیم چاپخانه‌ای که قرار است کار چاپ را برایتان انجام دهد کار را بسپارید. باید ببینید که دقیقا به دنبال چه انواع طرح چاپ هستید.

6. ابعاد کار چاپی

همان طور که می‌دانید دستگاه‌هایی که در بازار موجود هستند هر کدام کارها را در یک ابعاد استاندارد چاپ می‌کنند. برای مثال دستگاه‌هایی که چاپ بنر انجام می‌دهند، اگر قرار باشد ابعادی بزرگتر از ابعاد استاندارد را چاپ کنند قطعا هزینه بیشتری به همراه دارند. زیرا برای چاپ ابعاد بزرگتر کار به زمان بیشتر، مواد اولیه بیشتر، دستگاه بزرگتر و … نیاز دارد.

دستگاه چاپ افست

رول های چاپی

نتیجه‌گیری

همان طور که دیدید فاکتورهای بسیاری بر روی قیمت چاپ محصولات موثر هستند. گاهی اوقات حتی حقوق نیروی کار، زمان، نوع جلد، صحافی و تعداد مراحل چاپ هم بر روی این قیمت نهایی تاثیرگذارند. البته از اصلی‌ترین عوامل موثر می‌توان به نوع چاپ، ابعاد و تعداد کار اشاره کرد. اگر بر روی این 3 عامل مدیریت داشته باشید می‌توانید هزینه نهایی چاپ را نیز مدیریت کنید. در غیر این صورت بودجه خود را برای تعداد بی موردی از کار هدر داده‌اید.

البته به یاد داشته باشید که اکثر چاپخانه‌ها برای چاپ تعداد بالای کار همیشه مقداری تخفیف ویژه برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. مهرسام با در اختیار داشتن به‌روزترین دستگاه‌های چاپ، بدون واسطه با قیمت مناسب در کوتاهترین زمان و با بالاترین کیفیت چاپ، اقلامی چاپی شما را تحویل می‌دهد. برای دریافت قیمت چاپ کاتالوگ، بروشور و سایر اقلام چاپی می‌توانید با مهرسام چاپ مشورت کنید. 021825641000

میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *