هدیه تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی به عنوان یک ابزار برندینگ معروف در دنیای بازاریابی شناخته می‌شوند. این ابزارها شبیه به یک محرک، مشتریان بالقوه بیشتری را برای کسب و کارها پیدا می‌کنند، چه چیزی بهتر از این؟ فرقی نمی‌کند صاحب یک کسب و کار بزرگ و گسترده باشید یا به تازگی استارت‌آپ خود را راه اندازی کرده‌اید. این هدیه‌های تبلیغاتی و استراتژی که در پشت آن‌هاست به شما کمک می‌کند توجه مخاطبین هدف خود را جلب کنید. از طرفی هدایای تبلیغاتی ارزان باعث شده است یک گزینه مناسب برای کسب و کارهای نوپا باشد. خب، به همین جهت همکاران ما در واحد تبلیغات و هدایای تبلیغاتی مهرسام این مقاله را برای راهنمایی بیشتر شما و انتخاب هدایای تبلیغاتی خلاقانه، گردآوری کرده‌اند، پس همراه ما باشید.

هدیه تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

قبل از اینکه به سراغ مزیت‌های این ابزارهای مفید برویم اجازه دهید ببینیم که هدیه تبلیغاتی دقیقا چیست؟ شما چه تعریفی از آن در ذهن دارید؟

هدیه تبلیغاتی چیست؟

طبق تعریفی که در ویکیپدیا قرار گرفته است، هدیه تبلیغاتی کالایی است که بر روی آن نام تجاری، لوگو یا شعار یک کسب و کار حک شده‌ است. اجازه دهید یک مثال واضح بزنیم. فرض کنید به بانک رفته‌اید و یک خودکار برای نوشتن قبض واریز خود برمی‌دارید. اگر دقت کنید بر روی این خودکار نام بانک حک شده است! در اینجا دقیقا یک هدیه تبلیغاتی ارزان در دست خود دارید. اگر کمی دقت کنید می‌بینید که هدایای تبلیغاتی هر روز بخشی از زندگی ما هستند و ما به طور خواسته یا ناخواسته با آن‌ها سر و کار داریم.

هدایای تبلیغاتی مربوط به بخش بازاریابی هر کسب و کار می‌شوند. این کالا ابزاری قدرتمند برای توسعه برندینگ و معرفی نام تجاری‌تان به بازار و مشتریان است. برخی اوقات ممکن است این کالاها کوچک باشند، اما اشتباه نکنید و قدرت آن‌ها را دست کم نگیرید. تاثیری که این هدایای تبلیغاتی بر روی مشتریان و مخاطبین می‌گذارد گاهاً بیشتر از بنرهای بزرگ در جاده‌های شهری است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که هدایای تبلیغاتی موثرترین روش بازاریابی و برندیدنگ در دنیا هستند، از طرفی چه کسی بدش می‌آید چنین چیزی را رایگان دریافت کند؟

چطور از هدایای تبلیغاتی استفاده کنید؟

برخی معتقد هستند که استراتژی که پشت هدیه‌های تبلیغاتی قرار دارد سنتی است و در دنیای امروزی جواب نمی‌دهد. خب، ما کاملا مخالف این موضوع هستیم. تنها کافی است که کالای مناسب پیدا کنید، لوگو و شعار خودتان را بر روی آن چاپ کنید و در اختیار مشتریان و مخاطبین قرار دهید. چه راهی بهتر از این برای بیشتر دیده شدن وجود دارد؟ شعاری که بر روی محصولات تبلیغاتی حک می‌شود هدف و نام تجاری شما را فریاد می‌زند. تصور کنید یکی از مشتریان تیشرتی که نام شما بر روی آن قرار دارد را در یک دورهمی پرجمعیت پوشیده باشد. در این جا بدون اینکه شما زحمت زیادی بکشید مخاطبین بسیاری به سمت خود جذب می‌کنید که ممکن است در آینده به مشتریان بالقوه تبدیل شوند.

برای استفاده از هدایای تبلیغاتی روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان به روش b2c یا b2b اشاره کرد. در روش اول شما کالا را به طور مستقیم در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهید. اما در روش دوم از این هدایا به عنوان یک کالای به یاد ماندنی، هدیه‌ای برای قدردانی و از همه مهم‌تر وسیله‌ای برای برندینگ خود استفاده می‌کنید و آن را در اختیار کسب و کارهای دیگر قرار می‌دهید. در واقع با استفاده از هدایای تبلیغاتی خلاقانه مخاطبان بیشتر از حد انتظارتان نام شما را در ذهن ثبت می‌کنند.

یک هدیه تبلیغاتی موثر چه ویژگی‌هایی دارد؟

با اینکه هدایای تبلیغاتی به صورت ذاتی بر روی برندینگ کسب و کارتان تاثیرگذار هستند اما باید یکسری ویژگی کلیدی داشته باشند. اگر دقت کرده باشید و به تجربیات گذشته خود رجوع کنید، می‌بینید که یکسری کالاها ارزش بیشتری برایتان داشته‌اند و بعد از دریافت آن‌ها رضایت بیشتری داشته‌اید. خب، حال چطور می‌توانید همین حس را برای مشتریان و مخاطبین خودتان ایجاد کنید؟ در ادامه به ویژگی‌های یک هدایای تبلیغاتی خاص و موثر اشاره می‌کنیم:

نیاز مخاطب را بشناسید: این جمله یعنی چه؟ بهترین هدیه‌های تبلیغاتی آن‌هایی هستند که برای دریافت کننده ارزشمند هستند و هر روز از آن استفاده می‌کنند و خب، هدف ما همین است. برای مثال، استیکی نوت‌ها یا مداد/خودکار برای تمامی بیزینس‌ها گزینه مناسبی هستند. اما برای افراد صنعت‌کار داشتن یک کلاه ایمنی لذت بیشتری دارد! پس مخاطبین خودتان را بشناسید و متناسب با نیاز آن‌ها هدیه‌ها را انتخاب کنید.

کیفیت را فراموش نکنید: هدایای تبلیغاتی نماینده کمپانی شما هستند. همه به دنبال این هستیم که ارزشمندی و کیفیت کار خود را برسانیم. این موضوع باید در مورد هدایای تبلیغاتی هم صدق کند. تحقیقات نشان داده‌اند که اغلب مردم حتی بیشتر از 1 سال از این هدایا استفاده می‌کنند، اما به شرطی که کیفیت قابل قبولی داشته باشند.

به دنبال زیبایی بصری باشید: نام تجاری و شعار شما باید به صورت واضح و خوانا باشد. پس مطمئن شوید که طراحی سازمان یافته‌ای را انتخاب می‌کنید. اگر که قصد دارید اطلاعات خود را کامل‌تر کنید تنها کافی است آدرس وبسایت را هم درج کنید. زیبایی بصری یکی از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی کالاهای تبلیغاتی است. به دنبال طراحی‌های خلاقانه باشید.

به دنبال مخاطبین هدف باشید: هدایای تبلیغاتی که انتخاب می‌کنید صرفا نباید جواب نیاز تمامی افراد را بدهد. شما کسب و کاری دارید که مخاطبین خود را دارد و هدف اصلی شما جذب این مخاطبین است. پس باید یک محدوده از افراد را در نظر بگیرید و سرمایه خود را در جلب توجه آن‌ها هزینه کنید. صرفا هدیه دادن به گستره وسیعی از مردم فقط ضرر مالی به همراه دارد و به معنی بخشنده بودن شما نیست!

هدیه تبلیغاتی

چرا هدایای تبلیغاتی برای کسب و کارها حیاتی هستند؟

آیا هنوز هم برای استفاده از این ابزار برندینگ قانع نشده‌اید؟ یا فکر می‌کنید برای کسب و کار نوپا یا سنتی شما مناسب نیست؟ اجازه دهید ببینیم که چرا هدایای تبلیغاتی برای تمامی کسب و کارها حیاتی هستند:

 1. ارزان ولی قدرتمند: بسیاری از تجارت‌های تازه تاسیس تصور می‌کنند که تبلیغات فقط به صورت گسترده و بزرگ تاثیرگذار است. اما خبر خوش اینجاست که حتی می‌توان با هزینه اندک به هدف رسید. چاره کار هدایای تبلیغاتی ارزان است. از طرفی شرکت‌هایی که هدایای تبلیغاتی را عرضه می‌کنند برای توزیع گسترده، تخفیف‌های ویژه‌ای برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. پس دست به کار شوید! همین حالا می‌توانید با مهرسام چاپ تماس بگیرید و لیست قیمت هدایای تبلیغاتی و تنوع آنرا مشاهده کنید.
 2. شناخت سریع برند: شناسایی سریع یک برند به این معنی است که مخاطبین با دیدن لوگوی یک کمپانی به سرعت آن را تشخیص دهند. از طرفی همه ما رویای این را داریم که نام برندمان در ذهن بماند، این رویا به وسیله هدیه‌های تبلیغاتی به حقیقت می‌پیوندد. همچنین یک تحقیقات گسترده نشان داده است که 89 درصد از افراد می‌توانند نام تجاری هدایای تبلیغاتی که در دو سال گذشته دریافت کرده‌اند را به راحتی به یاد بیاورند. این کالاهای ارزشمند در دفتر کار، خانه و یا ماشین آن‌ها حضور دارد و هر روز دیده می‌شوند.
 3. در معرض دید قرار گرفتن: تبلیغات تلویزیونی یا بنرهای تبلیغاتی در ذهن گذرا هستند، اما هدیه‌های تبلیغاتی در ذهن باقی می‌مانند و دلیل آن در معرض دید بودن است. برای مثال اگر که به مشتریان خود یک لیوان تبلیغاتی هدیه دهید آن‌ها هر روز در آن چای می‌نوشند و این یعنی ثبت نام شما در ذهن! این بهترین روش برای در معرض دید قرار گرفتن به صورت روزانه است. تحقیقات نشان داده است که بیش از 76 درصد از کاربران می‌توانند نام برند تجاری یک هدیه تبلیغاتی که در 12 ماه گذشته دریافت کرده‌اند را به سرعت به یاد بیاورند. این در حالی است که فقط 53 درصد از افراد می‌توانند نام تبلیغاتی که در تلویزیون، مجله یا روزنامه دیده‌اند را به یاد بیاورند!
 4. پیدا کردن مشتریان وفادار: یکی از اهداف بازاریابی پیدا کردن مشتریان وفادار و دائمی است. اغلب کسب و کارها برای رسیدن به این هدف از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند. اما هدایای تبلیغاتی می‌توانند این وفاداری طولانی مدت را برای شما بدست آورند. به همین خاطر تاکید می‌کنیم که در انتخاب محصول، کیفیت و طراحی آن وسواس به خرج دهید. زیرا افراد کیفیت هدیه‌های تبلیغاتی را مرتبط با کیفیت برند شما می‌دانند.

نتیجه‌گیری

آیا هدایای تبلیغاتی برای برندینگ کسب و کارتان مفید هستند؟ بدون شک جواب مثبت است. هیچ نیازی نیست که هدایای تبلیغاتی گران قیمت باشند، تنها باید آن‌ها را هوشمندانه انتخاب کنید. حتی اگر این مدل از تبلیغات به قدرتمندی تبلیغات دیجیتال نباشد اما با این حال تاثیر زیادی دارد. به شرطی که از قدرت آن به خوبی استفاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان درباره انتخاب هدایای تبلیغاتی خاص و خلاقانه، می‌توانید با کارشناسان مهرسام صحبت کنید.

کاتالوگ خشتی

در مطالب قبلی که در وبلاگ مهرسام منتشر کرد‌ه‌ایم بارها در مورد کاتالوگ‌ها صحبت کرده‌ایم. این ابزارهای قدرتمند بازاریابی عضوی جدا نشدنی از یک کسب و کار و بخش بازاریابی آن هستند. به طوری که برای تمامی کسب و کارها مناسب هستند، حتی کسب و کارهای قدیمی‌تر و سنتی، کوچک و بزرگ. کاتالوگ‌ها در انواع مختلف و ابعاد متنوعی چاپ می‌شوند که این بسته به نیاز و سلیقه مشتری متفاوت است. در این مطلب قصد داریم در مورد ابعاد کاتالوگ، بخصوص نوع کاتالوگ خشتی بیشتر صحبت کنیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کاتالوگ خشتی

کاتالوگ خشتی

کاتالوگ چیست؟

همان طور که می‌دانید کاتالوگ یک محصول چاپی و ابزار بازاریابی است که در مورد خدمات و محصولات یک کمپانی اطلاعاتی را به کاربران ارائه می‌دهد. کاتالوگ می‌تواند کتابچه‌ای با بیش از 8 صفحه باشد. در کاتالوگ هم می‌توان توضیحات مفصل و کامل درج کرد و هم می‌توان تمامی خدمات و محصولات را با توضیحات مختصر معرفی کرد. این توضیحات برای جلب توجه و تاثیرگذاری بیشتر اغلب با تصاویر باکیفیتی همراه هستند.

 

چرا یک کسب و کار به کاتالوگ نیاز دارد؟

همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم کاتالوگ‌ها ابزارهای تاثیرگذار بازاریابی هستند. کسب و کارها و شرکت‌ها با استفاده از کاتالوگ‌ها سعی می‌کنند به مشتریان بیشتری دست پیدا کنند که در نهایت این امر باعث می‌شود فروش بیشتری هم داشته باشند. تحقیقات بسیاری ثابت کرده است که کاتالوگ‌ها و روش‌های آفلاین بازاریابی بسیار موثر‌تر از روش‌های دیجیتال و رسانه‌های مدرن هستند و تعامل بیشتری با مخاطبین برقرار می‌کنند. یکی از مزیت‌هایی که کاتالوگ‌ها به همراه دارند همیشه در دسترس بودن آن‌هاست. به طوری که چه در خانه باشید یا محل کار یا حتی در مسیر، می‌توانید از دیدن تصاویر و خواندن محتوای آن لذت ببرید. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که کاتالوگ‌ها دقیقا چه مخاطبینی را هدف قرار می‌دهند؟ خب، کاتالوگ‌ها عموما برای فروشندگان و واسطه‌هایی هستند که نقشی میانی برای فروش محصولات و خدمات یک شرکت به مشتریان را دارند. آن‌ها با استفاده از کاتالوگ‌ها با محصولات آشنا می‌شوند و در صورتی که با نیازهای آن‌ها مطابقت داشته باشد آن‌ها را سفارش می‌دهند. از دیگر مزایایی که چاپ کاتالوگ به همراه دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاتالوگ‌ها برندینگ یک کمپانی را قوی‌تر می‌کنند.
 • کاتالوگ‌ها باعث می‌شوند که یک شرکت به مدت طولانی‌تری در ذهن مخاطبین باقی بماند.
 •  کاتالوگ‌ها برای یک کسب و کار مشتریان بالقوه جدیدی پیدا می‌کنند.
 •  کاتالوگ‌ها انگیزه خرید محصولات را در مخاطبین بیشتر می‌کنند.
 • تاثیر کاتالوگ‌ها بر روی مخاطبین بیشتر است و این باعث ایجاد تعامل می‌شود.
 • و …
کاتالوگ خشتی

ابعاد کاتالوگ

 ابعاد مختلف کاتالوگ‌ها

شبیه به چاپ کتاب و بروشور، کاتالوگ‌ها هم دارای یکسری ابعاد استاندارد هستند. زمانی که صحبت از چاپ کاتالوگ می‌شود شما به عنوان سفارش دهنده باید در مورد یکسری موضوعات مهم تصمیم‌گیری کنید. از طراحی گرفته، تا محتوای درون آن، جلد کاور، جنس محصول و از همه مهم‌تر ابعاد مناسب برای چاپ کاتالوگ. کاتالوگ‌ها بسته به نیاز مشتریان در ابعاد مختلفی چاپ می‌شوند که می‌توان به رقعی، وزیری، رحلی و خشتی اشاره کرد. کاتالوگ خشتی یکی از مدل‌های نامتعارف است و طرافداران خاص خودش را دارد. اجازه دهید بیشتر در مورد این ابعاد، بخصوص ابعاد خشتی صحبت کنیم.

 

کاتالوگ خشتی: کاتالوگ‌های خشتی، کاتالوگ‌های مربعی هستند. این کاتالوگ‌ها بسته به سفارش مشتری در ابعاد متنوعی چاپ می‌شوند. البته برخی از متداول‌ترین ابعاد کاتالوگ خشتی ابعاد 23*23، 21*21 و 19*19 سانتی متر است. فراموش نکنید که کاتالوگ خشتی در دو نوع خشتی بزرگ و کوچک چاپ می‌شود.

کاتالوگ وزیری: کاتالوگ وزیری دارای ابعاد 17.5*23.5 است که در دو مدل عمودی و افقی موجود است. کاتالوگ وزیری را با سایز B5 هم می‌شناسند.

کاتالوگ رحلی: در کاتالوگ قطع رحلی با ابعاد 21*29.7 سانتی متری سر و کار داریم. این ابعاد درست ابعاد یک برگه A4 است.

کاتالوگ رقعی: ابعاد کاتالوگ رقعی 21*14.8 سانتی متر است. این مدل در دو نوع عمودی و افقی قابلیت چاپ دارد که بسته به سفارش کارفرما تهیه می‌شود.

فرقی نمی‌کند از کدام ابعاد برای چاپ استفاده می‌کنید، در نتیجه کار همیشه از دو طرف نیم سانتی متر کم می‌شود و ابعاد نهایی بعد از صحافی و برش از طرفین مشخص می‌شود.

  قیمت کاتالوگ و هزینه سفارش یک کاتالوگ خشتی

هزینه چاپ کاتالوگ خشتی به فاکتورهای بسیاری وابسته است و تنها نمی‌توان با بسنده کردن به یک یا دو فاکتور قیمت آن را تخمین زد. فراموش نکنید که هزینه کاتالوگ خشتی به دو هزینه چاپ و هزینه طراحی تقسیم می‌شود. بسیاری از چاپخانه‌ها از جمله چاپ مهرسام خدمات طراحی هم به مشتریان خود ارائه می‌دهند که در این صورت هزینه آن را بر روی هزینه کل کار حساب می‌کنند. اما اگر شما خودتان طراحی را انجام می‌دهید دیگر نیازی نیست این هزینه را پرداخت کنید. در هر صورت پیشنهاد ما این است که کار را به کاردان بسپارید و به سراغ یک طراح حرفه‌ای بروید، زیرا طراحی نقش بسیار مهمی در انتقال پیام شما دارد. از جمله فاکتورهایی که بر روی قیمت یک کاتالوگ موثر است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابعاد
 • طراحی کاتالوگ
 • صفحه آرایی
 • جنس و ضخامت کاغذ
 • جنس کاور کاتالوگ
 • کیفیت چاپ
 • تکنولوژی مورد استفاده
 • صحافی و خدمات پس از چاپ
 • تعداد و تیراژ کار
 • مدت زمان مورد نیاز برای انجام کار چاپ
 • تعداد صفحات کاتالوگ
 • و …

نتیجه‌گیری

کاتالوگ‌های خشتی طرفداران خودش را دارد و ممکن است تمامی کسب و کارها به سراغ آن نروند. این ابعاد و مدل عموما به عنوان کاتالوگ‌های فانتزی شناخته می‌شوند و با ابعاد متداول و استاندارد متفاوت هستند. اما اگر به دنبال یک طراحی منحصر به فرد هستید و قصد دارید از دیگر رقبای خود متمایز باشید پیشنهاد می‌کنیم یکبار هم که شده این ابعاد را برای چاپ استفاده کنید. ظاهر این کاتالوگ نسبت به دیگر ابعاد موجود جذابیت بیشتری دارد و نزدیک به طرح‌های مینیمال است. برای اطلاعات از قیمت کاتالوگ خشتی و خدماتی که در کنار آن ارائه می‌شود تنها کافی است با کارشناسان ما در مهرسام چاپ در تماس باشید تا مشاوره کاملا رایگان دریافت کنید و نیاز خود را بشناسید.

طراحی بروشور و کاتالوگ

اگر به یاد داشته باشید در مقالات پیشین چاپ مهرسام گفته بودیم که بروشورها و کاتالوگ‌ها برای تمامی مدل‌های کسب و کار مناسب هستند. فرقی هم نمی‌کند کوچک باشند یا بزرگ، صنعتی باشند یا شرکتی و … اما بدون شک اصول طراحی بروشورها و کاتالوگ‌ها در صنایع مختلف متفاوت است و هر کدام باید یک چهارچوب بخصوص و استاندارد را دنبال کنند. در این مطلب قصد داریم که کمی بیشتر در مورد طراحی بروشور و کاتالوگ در صنایع مختلف و ویژگی‌های آن‌ها صحبت کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

طراحی بروشور و کاتالوگ

چرا به بروشور و کاتالوگ نیاز داریم؟

دلیل تاکید ما بر روی این موضوع میزان اهمیت این دو ابزار قدرتمند است. از دلایل نیاز ما به بروشور و کاتالوگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروشورها و کاتالوگ‌ها تعامل بیشتری با کاربران و مخاطبین برقرار می‌کنند و تاثیر بیشتری بر روی آن‌ها می‌گذارند.
 • تاثیری که بروشورها و کاتالوگ‌ها بر روی مخاطبین دارند نسبت به رسانه‌های مدرن و دیجیتال بیشتر و ماندگارتر است.
 • این دو ابزار بازاریابی با تاثیر بسزایی که بر روی ذهن مخاطب می‌گذارند احتمال فروش را بالاتر می‌برند و باعث سوددهی بیشتری می‌شوند.
 • برای اینکه برند خود را در گستره بیشتری به مخاطبین معرفی کنید و مشتریان بالقوه بیشتری پیدا کنید این دو ابزار بهترین گزینه‌های موجود هستند.
 • اگر به دنبال ابزاری با قیمت مناسب برای بازاریابی هستید بروشور و کاتالوگ بهترین انتخاب هستند. این ابزارها ارزان ولی قدرتمند هستند.
 • انتشار و چاپ بروشور و کاتالوگ برای یک کسب و کار باعث می‌شود که مخاطبین اعتماد بیشتری به کسب و کار پیدا کنند و آن را مطمئن بدانند.
 • این دو ابزار می‌توانند به راحتی برای اطلاع رسانی مورد استفاده قرار بگیرند.
 • بروشور و کاتالوگ می‌تواند به سادگی جامعه هدف را نشانه بگیرد و فقط آن‌ها را مخاطب خود قرار دهد.
 • بروشور و کاتالوگ همیشه در دسترس هستند و این باعث می‌شود بیشتر در معرض دید باشید.

در ادامه مطلب به ویژگی بروشور و کاتالوگ‌های موجود در صنایع مختلف اشاره می‌کنیم و برخی از متداول‌ترین آن‌ها را نام می‌بریم.

بروشور و کاتالوگ آموزشی

طراحی بروشور و کاتالوگ

طراحی بروشور و کاتالوگ آموزشی

همان طور که مشخص است هدف اصلی که پشت این محصولات وجود دارد آموزش در زمینه‌های مختلف به مخاطبین است. این نمونه اکثر اوقات توسط موسسات و مراکز آموزشی تهیه می‌شود. بسته به نیاز کارفرما ابعاد و تعداد صفحات این مدل متفاوت است اما اغلب در سایز A4 چاپ می‌شوند. از ویژگی‌های بروشور و کاتالوگ در این صنعت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای ادبیاتی خوانا و قابل فهم برای مخاطبین
 • استفاده از رنگ‌های مناسب با توجه به مخاطبین مورد نظر
 • استفاده از تصاویر مناسب و هماهنگ با زمینه آموزشی
 • دارای مسیر ساده یادگیری

بروشور و کاتالوگ صنعتی

بروشورها و کاتالوگ‌های صنعتی توسط صنایع مختلف برای معرفی محصول یا یک دستگاه خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بروشورها و کاتالوگ‌ها در ابعاد مختلفی از جمله رحلی، وزیری، رقعی و خشتی منتشر می‌شوند. ویژگی‌های بارز این دو شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بروشور و کاتالوگ صنعتی دارای تصاویر با کیفیت از خود محصول و جزئیات آن است.
 • در بروشورها و کاتالوگ‌های صنعتی با توضیحات کامل سر و کار داریم زیرا قرار است تمامی ویژگی‌های دستگاه یا یک محصول را معرفی کنند.
 • تصاویر نقش بسیار مهمی در این مدل ایفا می‌کنند و این نوع نسبت به مدل‌های دیگر تصاویر بیشتری دارد.
 • تعداد صفحات این مدل بسته به نیاز و سفارش کارفرما دارد. به طور کلی می‌تواند یک کتابچه 10 صفحه‌ای یا 100 صفحه‌ای باشد. نمی‌توان به یک عدد دقیق اشاره کرد.
 • از آن جایی که این دو در صنعت استفاده می‌شوند و هدف آن‌ها بالا بردن میزان فروش است حتما باید دارای اطلاعات تماس و ارتباطی باشند.
 • حضور لوگو و رنگ‌های سازمانی در این مدل‌ها حیاتی است.

بروشور و کاتالوگ شرکتی

بروشورها و کاتالوگ‌های شرکتی جهت بدست آوردن مشتریان و همکاران جدید توسط یک شرکت تهیه می‌شوند. در این مدل عموما داستانی که پشت کسب و کار است درج می‌شود و محتوای آن خلاصه‌ای است از معرفی شرکت و خدماتی که ارائه می‌دهد.

طراحی بروشور و کاتالوگ در صنایع مختلف

 • مدل شرکتی باید دارای توضیحات ساده و البته کاملی از یک مجموعه باشد.
 • در این مدل باید حتما سال تاسیس، زمینه کاری، خدمات، آدرس و راه‌های ارتباطی درج شود.
 • هدف این مدل ایجاد همکاری‌های جدید با دیگر شرکت‌ها و سازمان‌هاست.
 • بروشورها و کاتالوگ‌های شرکتی معرف یک سازمان و مجموعه هستند و باید اطلاعات کاملی را از این حیث ارائه دهند.

بروشور و کاتالوگ در صنایع غذایی

همان طور که می‌دانید در طراحی بروشور و کاتالوگ تصاویر نقش بسیار مهمی دارند. این نقش در این مدل حتی پر رنگ‌تر هم هست. در نمونه‌های صنایع غذایی تصاویر نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. این نمونه‌ها اغلب ممکن است دو زبانه باشند زیرا عموما برای صادرات و واردات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • حاوی اطلاعات دقیق محصول ارائه شده است. از جمله وزن، مواد تشکیل دهنده، شیوه نگهداری و …
 • شبیه تمامی محصولات چاپی قطع‌های این مدل هم متنوع است و بسته به نیاز مشتری دارد.
 • برای ترغیب مشتریان به خرید باید در این مدل حتما از محتوا و تصاویر مرتبط و ارزشمند استفاده شود.
 • در این مدل حتما باید راه‌های ثبت سفارش را در دسترس قرار دهید، زیرا احتمال سفارش آنی بسیار بالاست.

 بروشور و کاتالوگ‌ها در حوزه جواهرات

یکی دیگر از مشاغلی که در سفارش بروشور و کاتالوگ پیشرو است کسب و کارهای فعال در حوزه جواهرات هستند. این کسب و کارها برای معرفی و به نمایش گذاشتن اجناس خود از بروشور و کاتالوگ‌های جذاب استفاده می‌کنند. از آن جایی که این مشاغل لوکس هستند در طراحی بروشور و کاتالوگ‌های مرتبط هم از المان‌ها و تصاویر منحصر به فرد و کاملا شیکی استفاده می‌شود. به طور خلاصه می‌توان گفت این مدل‌ها اغلب دارای زرق و برق خاصی هستند.

 از دیگر بروشورها و کاتالوگ‌ها در صنایع مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دکوراسیون
 • ساعت
 • خدمات ساخت و ساز
 • رستوران‌ها
 • مبلمان
 • فروشگاهی
 • لوازم منزل
 • پوشاک

کاملا مشخص است که هر کدام در چه زمینه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در مجموعه چاپ مهرسام با توجه به سال‌ها تجربه در زمینه چاپ، بیشتر این مدل‌ها برای مشتریان مختلفی تهیه شده‌اند. برای اطلاعات دقیق از قیمت، تیراژ، طراحی و … کافی است با کارشناسان ما در مهرسام چاپ تماس بگیرید.

بروشور

تا به اینجای کار مفصل در مورد بروشورها و کاتالوگ‌ها صحبت کرده‌ایم. اینکه هر دوی آن‌ها نقش بسیار مثبتی در روند بازاریابی برای یک کسب و کار دارند. به تفاوت‌های آن‌ها اشاره کردیم و از ویژگی‌های یک بروشور و کاتالوگ تاثیرگذار و جذاب گفته‌ایم. اما موضوعی که به آن نپرداخته‌ایم انواع بروشور و اصول طراحی هر کدام است. در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد مدل پمفلت، آموزشی و تبلیغاتی صحبت کنیم. پس در ادامه این مطلب از مهرسام همراه ما باشید.

بروشور

بروشور

بروشور چیست؟

کسب و کارها برای ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبین خود دست به هر کاری می‌زنند که توجه آن‌ها را جلب کنند. برای یادآوری هم که شده و برای آن دسته از عزیزانی که مطالب قبلی وبسایت را مطالعه نکرده‌اند یکبار دیگر بروشور را تعریف می‌کنیم. بروشور چیست؟ بروشور در وهله اول یک ابزار بازاریابی است که در جهت ارائه محتوای ارزشمند و مفید از آن استفاده می‌شود. بروشورها اغلب تعداد صفحات کمی دارند و می‌توانند برای معرفی یک رویداد بخصوص، محصول یا خدمات با جزئیات دقیق مورد استفاده قرار بگیرند. پس:

 • بروشور کمتر از 8 صفحه دارد.
 • برای معرفی محصول، رویداد و خدمات استفاده می‌شود.
 • بروشورها دارای اطلاعات دقیق هستند.
 • بروشورها به منظور بازاریابی استفاده می‌شوند.

در مطلب ترندهای بروشورهای تبلیغاتی می‌توانید ببینید که امسال چه طرح‌هایی طرفداران بیشتری دارند و در زمان طراحی از آن‌ها ایده بگیرید.

 چرا به یک بروشور نیاز دارید؟

اما سوال اینجاست که چرا به یک بروشور نیاز دارید؟ اهدافی که در پشت یک بروشور قرار دارند کدام‌اند؟ آیا بروشورها فقط برای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ خب می‌توان گفت که بروشورها تنها برای بازاریابی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند – با اینکه بیشترین استفاده از آن در زمینه بازاریابی است.

از مهمترین دلایل نیاز یک کسب و کار به بروشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بروشور

بروشور تبلیغاتی

 • بروشورها ارزان ولی قدرتمند هستند.
 • بروشورها هویت تجاری یک برند را تقویت می‌کنند.
 • بروشورها به راحتی می‌توانند مخاطبین مورد نظر را هدف قرار دهند.
 • بروشورها دارای توضیحات و توصیفات تشریحی کامل و جامع هستند.
 • بروشورها تبلیغاتی ماندگار هستند.
 • برای ارائه پیشنهادات تبلیغاتی بروشورها بهترین گزینه هستند.
 • پخش کردن و توزیع بروشورها بسیار آسان است.
 • با استفاده از بروشورها می‌توانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید.
 • بروشورها به شخصی‌سازی برند شما کمک بسزایی می‌کنند.
 • بروشورها نسبت به تبلیغات دیجیتال و رسانه‌های مدرن تاثیر بیشتری دارند.

پمفلت، بروشور تبلیغاتی و آموزشی

یکی از تصورات اشتباه اکثر مردم این است که آن‌ها عموما یک پمفلت و بروشور را یکی می‌دانند. در صورتی که پمفلت و بروشور دو محصول متفاوت و مجزا هستند. سوالی که ممکن است در این لحظه برایتان پیش بیاید این است که تفاوت پمفلت و بروشور در چیست؟ اجازه دهید در ادامه بررسی کنیم.

پمفلت چیست؟

پمفلت یک کتابچه است که عموما اطلاعاتی را در مورد یک محصول ارائه می‌دهد و به دنبال فروش محصول یا خدمات نیست. این بزرگ‌ترین تفاوت پمفلت و بروشور است. پمفلت‌ها بیشتر به دنبال اطلاع‌رسانی هستند تا فروش مستقیم یک محصول. پمفلت‌ها در ابعاد و تعداد صفحات متنوعی چاپ می‌شوند و نمی‌توان به یک عدد مشخص اشاره کرد. عموما از این ابزار در کمپین‌ها و معرفی یک رویداد استفاده می‌شود. در طراحی و چاپ پمفلت‌ها عموما از کاغذهای گرم پایین استفاده می‌کنند و در چاپ از چاپ دو رو بر روی یک کاغذ بیشتر استفاده می‌شود. بیشترین استفاده از پمفلت‌ها آموزش استفاده از یک محصول است که در داخل جعبه محصول قرار می‌گیرد.

تفاوت پمفلت و بروشور در چیست؟

تا اینجای کار که بروشور و پمفلت را تعریف کردیم شاید پیدا کردن تفاوت میان آن‌ها کمی سخت باشد. اما یکی از بارزترین تفاوت بین این دو محصول چیزی است که معرفی می‌کنند. پمفلت‌ها برای اهداف غیر تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که بروشورها به دنبال فروش یک محصول و خدمات هستند و اغلب از آن‌ها برای اهداف تجاری استفاده می‌شود. بروشورها اغلب دارای صفحات بیشتری هستند که با تصاویر متعددی همراه هستند. اما پمفلت‌ها تعداد صفحات کمتری دارند و کمتر از تصاویر در آن‌ها استفاده می‌شود. در پمفلت‌ها تمرکز بر روی محتوای متنی است. به هر حال این دو ابزار می‌توانند با توجه به نیاز کسب و کار شما به صورت مجزا یا کنار هم مورد استفاده قرار بگیرند.

 تبلیغاتی یا آموزشی؟

خب همان طور که مشخص است بروشورها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. بروشورها می‌توانند در دو قالب و با دو هدف مجزا برای یک کسب و کار تهیه می‌شوند. آموزشی و تبلیغات. همان طور که مشخص است در مدل تبلیغاتی شما سعی می‌کنید محصول یا خدماتی را به فروش برسانید. اما در مدل آموزشی یک بروشور شما می‌توانید در زمینه‌های مختلف روش استفاده یا کاربرد یک محصول را آموزش دهید. یا حتی در مورد یک زمینه خاص اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید.

نتیجه‌گیری

خب همان طور که دیدید، بروشور و پمفلت دو ابزار کاملا متفاوت هستند که برای اهداف مجزایی استفاده می‌شوند. اینکه شما به سراغ کدام یک می‌روید بسته به نیاز شما دارد. برای اینکه اطلاعات دقیقی از تعرفه‌ها و طراحی و تولید این دو داشته باشید کافی است با کارشناسان ما در چاپ مهرسام تماس بگیرید.