براساس اعتقادات و فرهنگ های کشور های مختلف هر سال را به نام یک حیوان مشخص میکنند که ریشه در تقویم هر ملل دارد. بر هیمن اساس حیوان سال 1402 خرگوش نام گذاری شده است که در ادامه به نحوه نامگذاری و تاریخچه ی آن در تقویم شمسی میپردازیم.

در قرن هفتم هجری قمری پس از استیلای مغول بر کشور ایران تقویم ترکی – مغولی وارد اران شد. در واقع این تقویم از سال و ماه های قمری تنظیم شده که به آن تقویم شمسی – قمری می گویند. در زبان ترکی 12 ماه قمری به شکل ماه اول، ماه دوم، و… نامگذاری شده است. تقومی  شمسی – قمری در 12 ماه سال حیوانی در زبان فارسی به نام های زیر میباشد :

 1. موش
 2. گاو
 3. پلنگ
 4. خرگوش
 5. نهنگ
 6. مار
 7. اسب
 8. گوسفند
 9. میمون
 10. مرغ
 11. سگ
 12. خوک

در دوره صفویه از سال 907 تا سال 1135 هجری قمری استفاده از این تقویم در ایران آغاز شد. تقویم شمسی – قمری تا اواسط قرن سیزدهم هجری قمری در کنار سایر تقویم ها و تقویم جلالی استفاده میشد. تقویم برجی در سال 1329 هجری قمری که به تقویم برجی مصادف است با سال 1289 هجری خورشیدی برجی جایگزین تقویم شمسی – قمری شد. پس از به رسمیت شناختن تقویم هجری شمسی در سال 1304 هجری استفاده از سالهای دوره 12 حیوانی منسوخ شد. اما امروزه در برخی از انواع تقویم های ایرانی از سال هجری شمسی در دوره 12 ساله حیوانی با نام سال هجری شمسی استفاده میشود.

حیوان سال ۱۴۰۲ چه حیوانی است؟

حیوان سال 1402 خرگوش میباشد. این حیوان در چین نماد طول عمر، صلح، رفاه است که سال پیش رو را سال امید پیش بینی کرده اند. اعتقاد بر این است که متولدین سال خرگوش افرادی هوشیار،شوخ، تیز بین و از هوش بالایی برخوردار هستند.

در فرهنگ کشور چین زودیاک حیوانی در یک چرخه ی 12 ساله هستند که هر حیوان به عنوان نماد سال انتخاب میشوند. در این چرخه خرگوش رتبه چهرم را دارد. بهتر است بدانید که از گاهشمار دریافت میشود که تقویم جلالی با تقویم هجری قمری ترکیب شده اند.

مهرسام چاپ با سال ها تجربه و تخصص در صنعت چاپ یک مرجع معتبر در فروش اینترنتی سررسید 1402 و تقویم رومیزی 1402 به صورت اختصاصی برای شرکت ها و سازمان های مختلف می باشد.

شخصیت شناسی و ویژگی های متولدین سال خرگوش

متولدین سال خرگوش از شخصیتی آرام، مهربان و خاکی برخوردار هستند که در عین حال دارای اراده ی قوی و پولادینی هستند. متولدین این سال از مجادله و بی احترامی دور هستند کم پیش می آید کسی را مورد توهین قرار بدهند. نقاط ضعف متولدین سال خرگوش این است که رهبری قوی ندارند.
اشخاصی که در سال خرگوش به دنیا می آیند، دارای روحیه ای مهربان، نجیب، حساس، با حیا و ملایم هستند. حافظه قوی یکی از حسن های قابل توجه آن ها این است و این اشخاص از آداب اجتماعی بالایی برخوردارند و در برقراری مهرات بالایی دارند. آنها در ایجاد زندگی رمانتیک توانایی بالایی دارند.

از رو حیه ی شاد توام با تفکر، صبور و خوش ذوق اند اما کمی بلند پروازی هستند. با دیگران محترمانه برخورد میکنند و کسی را دست کم نمیگیرند. در معاشرت با دوستان خود به نیاز های آن ها توجه ویژه ای میکنند.

شخصیت شناسی زنان متولد سال خرگوش

از ویژگی های شخصیت زنان متولیدن سال خرگوش این است که محبوبیت زیادی در بین مردان پیدا میکنند و ارزش زیادی نیز برای خانواده قائل هستند.

شخصیت شناسی مردان متولد سال خرگوش

از ویژگی های مردان سال خرگوش نداشتن جاه طلبی و ممکن است کمی ترسو باشند و برای خود دایره ی امنی ایجاد میکنند که از آن خارج نشوند. بنابراین این افراد به دنبال زندگی راحت و آرومی هستند. این افراد از روحیه ی خانواده دوست برخورداراند و به آنها اهمیت می دهند. آنها به کارهایی مثل نظافت، آشپزی، چمن زنی و موارد دیگر کارهای روتین منزل علاقه مند هستند. مردان متولد این سال دوستدار زندگی پایدار با معشوق خود هستند.

تاریخچه حیوان سال 1402 شمسی

تاریخچه حیوان سال شمسی

سال موش، نخستین سال از دور دوازده ساله ترکان و قبچاقیان و اویغوران بود که منجمان ترکستان قدیم بودند. در آن زمان یک دوره نجومی تنظیم شد که پس از استیلای مغول دوره دوازده ساله ترکان در ایران رواج داشت. جالب است بدانید نماد حیوان هر سال طبق اعتقاداتی تاثیر تحت تاثیر و نفوذ بر حوادث آن سال دارد. ممکن است چنین اعتقاداتی خرافات و بی‌پایه و اساس باشد و حتی اعتقادات اشخاصی که حرکت ماه و خورشید را بر زندگی انسان‌ها موثر می‌دانند واقعی باشد و این دیدگاه که تمام متولدین یک سال سرنوشت و ویژگی‌های شخصیتی و خصوصیات مشابهی دارند دور از ذهن نباشد. در هر حال استفاده از این نوع نام گذاری از دیر باز و ایام قدیم در ایران نیز رواج داشته و برای هر سال شمسی نام حیوانی نام گذاری می‌شد که تا به امروز نیز مورد استفاده قرار گرفته است. نام های هر سال که به حیوانات ذکر شده تعلق دارد به صورت چرخشی انتخاب میشوند. با مطالعه ی گاهشماری حیوانی در می یابیم که این گاهشماری از ترکیب برخی اصول گاهشماری جلالی، گاهشماری هجری قمری و گاه‌شماری دوازده حیوانی چینی-اویغوری شکل گرفته‌ است که در مدت 7 قرن پس از یورش مغول به ایران تا سال 1304 هجری شمسی در ایران مورد استفاده قرار میگرفت. بهتر است بدانید که در طی این چند سده همواره این تقویم به یک شکل نبوده و در دوره‌های مختلف، تغییراتی نیز در آن پدید آمده‌ است.

نام سال ها به ترکی و ایرانی

 

ایرانی ترکی
سال موش سیچقان ئیل
سال گاو اورئیل
سال پلنگ بارس ئیل
سال خرگوش توشقان ئیل
سال نهنگ لوی ئیل
سال مار ئیلان ئیل
سال اسب یونت ئیل
سال گوسفند قوی ئیل
سال میمون پیچی ئیل
سال مرغ تخاقوی ئیل
سال سگ ایت ئیل
سال خوک تنگوزئیل

منطق نام گذاری حیوان سال 1402

اگر شما هم جزء کسانی هستید که علاقه دارید به چگونگی نام‌گذاری حیوان سال ومنطق آن پی ببریم از روش زیر استفاده کنید.
ترتیب نام این حیوانات به شکل زیر است :
موش و بقر و پلنگ و خرگوش و شمار زین چهار چو بگذری نهنگ آید و مار
آنگاه به اسب بر گوسفند است حساب حمدونه (میمون) و مرغ و سگ و خوک آخر کار

روش کار به این صورت است که برای تعیین یک سال خورشیدی با نام  یک از این حیوانها ،در ابتدا باید عدد ۶ را از سال خورشیدی کم کرد و عدد به دست آمده را بر ۱۲ تقسیم نمود.
نکته: بهتر است تقسیم را با ماشین حساب انجام ندهید.
باقیمانده این تقسیم از ۰ تا ۱۱ می‌تواند باشد که هرکدام از این اعداد برای هر حیوان به صورت جداگانه مشخص شده است. باقیمانده این تقسیم برای سال 1401 ، ۴ می شود که گویای سال خرگوش است.

نام این حیوانات طبق اعدادشان به صورت زیر است:

۰ خوک
۱ موش
۲ گاو
۳ پلنگ
۴ خرگوش
۵ نهنگ
۶ مار
۷ اسب
۸ گوسفند
۹ میمون
۱۰ مرغ
۱۱ سگ

حیوان سال شما کدام است؟ (طالع بینی)

موش:

حیوان سال شما کدام است؟
سال ها موش به ترتیب : 1279، 1291، 1303، 1315، 1327، 1339، 1351، 1363، 1375، 1387 و …
علایق
رنگ: اُکر ———————————————————- حیوان: غاز
گُل: آفتاب گردان ————————————————-درخت: بلوط
رایحه: چوب ——————————————————-گیاه: رزماری
طعم: تند و بامزه ————————————————-ادویه: گشنیز
جواهر تولد: زمرد سبز ——————————————فلز: برنز
شعار موش: من فرمانروایی می‌کنم

موش در عموم و در ضرب المثل ها از خسیسه های خوبی برخوردار نیست اما در راس طالع بینی چینی جای دارد. این حیوان دارای ویژگی های شخصیتی  باهوش، زیرک، ظرافت، انعطاف پذیری، و سرزندگی بسیار می‌باشد. متولدین سال موش تیز هوش هستندو از جمع کردن ثروت لذت میبرند و در راه رسیدن به موفقیت تلاش بسیار میکنند. این افراد در عین خجالتی بود با در برقراری ارتباط با دیگران راحت هستند.

بهترین جفت: اژدها، میمون
بدترین جفت: بُز، اسب، خرگوش، خروس
—————————————————————————
گاو:

حیوان سال شما کدام است؟
متولدین سال‌های: 1280، 1292، 1304، 1316، 1328، 1340، 1352، 1364، 1376، 1388 و …
علایق:
رنگ: آبی تیره ——————————————-حیوان: خرس
گُل: داودی ———————————————–درخت: گلابی
رایحه: شالیمار ——————————————-گیاه: مریم گلی
طعم: شیرین ———————————————ادویه: گشنیز
جواهر تولد: لاجورد ————————————–فلز: مس
عدد شانس: 1 ——————————————-آلت موسیقی: شیپور
شعار گاو: من پشتکار دارم

به طور معمول گاو به دلیل جثه بزرگی که دارد نشان یک چیز بزرگ را در ذهن عموم دارد. گاو دارای خسیسه ی کوشا، صادق، رک و روسات است. متولدین سال گاو اشخاصی صبور و صادقی هستند و شخصیت سرسخت و زحمت کشی دارند که از روابط عمومی پایین برخوردار هستند. طبق طالع بینی این اشخاص در پیری به خوشبختی میرسند و افراد در تشخیص توانایی های آن ها ضعیف هستند. زنان این سال همسرانی خوب هستند که به ارتقاء و تحصیلات فرزندان خود ارزش بسیار میدهند.

بهترین جفت: موش، مار، خروس
بدترین جفت: اژدها، اسب، بُز، سگ، خرگوش
—————————————————————————
ببر:

طالع بینی سال ببر
متولدین سال‌های: 1281، 1293، 1305، 1317، 1329، 1341، 1353، 1365، 1377، 1389 و…
علایق:
رنگ: قرمز روشن ———————————————-حیوان: ببر
گُل: میخک صدپَر ———————————————-درخت: چنار
رایحه: یاسمین ————————————————گیاه: آویشن
طعم: شیرین —————————————————ادویه: دارچین
جواهر تولد: یاقوت ——————————————–فلز: طلا
عدد شانس: 7 ————————————————آلت موسیقی: ترومپِت
شعار ببر: من پیروز می‌شوم

ببر از خسیسه های شجاع،بی رحم، قوی و وحشت آوری برخوردار است. ببر به نوعی سمبلی از قدرت و تکبر قلمداد میشود. متولیدن سال ببر افرادی صبور، دلیر، و قابل احترام هستند که از ثبت قدم بالایی برخوردار هستند. بر طبف طالع بینی این افراد در میانسالی زندگی متغیر و نامتعادلی دارند اما در زندگی از سرنوشت و آینده ای روشن برخوردار هستند. از ویژگی های قابل تحسین شخصیتی این افراد میتوان با وفییا،باتقوا و هوش بالا اشاره کرد.

بهترین جفت: اسب، سگ
بدترین جفت: مار، میمون
—————————————————————————
خرگوش حیوان سال 1402 یا گربه:

طاع بینی حیوان سال 1402
متولدین سال‌های: 1282، 1294، 1306، 1318، 1330، 1342، 1354، 1366، 1378، 1390 و…
علایق:
رنگ: خاکستری ————————————————حیوان: ماهی
گُل: رُز ————————————————————درخت: صنوبر
رایحه: شالیمار ————————————————–گیاه: ترخون
طعم: تند ———————————————————ادویه: فلفل
جواهر تولد: یاقوت کبود —————————————فلز: برنز
عدد شانس: 4 ————————————————–آلت موسیقی: پیانو
شعار خرگوش: من عقب نشینی می‌کنم

خرگوش در گذشته کشور چین برای مدت ها سمبل امید بود. در کشور چنین به نوازادان برای داشتن زندگی سراسر با آرامش و خوشبختی تصویر خرگوش هدیه میکنند. متولدین سال خرگوش افردی نجیب با روحیه ای ملایم و حساس هستند. این اشخاص از هوش بالایی برخوردار هستند و از ارتباط اجتماعی بسیار خوبی برخوردار هستند و از گفت و گو با دیگران لذت میبرند. این افراد در زندگی رومانتیک خود موفق هستند و در سرمایه گذاری ضعف دارند.

بهترین جفت: سگ، بُز، خوک
بدترین جفت: موش، گاو، اژدها، خروس، اسب
—————————————————————————
اژدها:

متولدین سال‌های: 1383، 1295، 1307، 1319، 1331، 1343، 1355، 1367، 1379، 1391 و…
علایق:
رنگ: طلایی ————————————————–حیوان: میمون
گُل: رُز ———————————————————-درخت: سرخ چوب
رایحه: سبزی ————————————————-گیاه: شوید
طعم: پرادویه ————————————————–ادویه: هِل
جواهر تولد: یاقوت ——————————————-فلز: نقره
عدد شانس: 2 ———————————————-آلت موسیقی: قره نی
شعار اژدها: من سلطنت می‌کنم

اژدها یکی از حیوان های معروف در کشور چین و در گذشته به پادشاهان خود عنوان اژدها با تاج اژدها لقب میدادند. ازدها سمبل سرزندگی، انرژی و خوش شانسی است. متولدین سال اژدها اشخاصی سرزنده و پرانژری هستند که از شانس خوبی نیز برخوردار هستند. آنها معمولا آینده ی خوبی دارند و به قردت و کمال میرسند. این افراد با مشکلات با قردت رو به رو میشوند و ناامید نمی شوند. از خسیسه های بازر آن ها خودبینی و کم صبری میباشد.

بهترین جفت: موش، میمون
بدترین جفت: سگ، گاو، اژدها، خرگوش
—————————————————————————
مار:


متولدین سال‌های: 1284، 1296، 1308، 1320، 1332، 1344، 1356، 1368، 1380، 1392، و…
علایق:
رنگ: آبی یخی —————————————————حیوان: قمری
گُل: کاملیا ———————————————————درخت: نخل
رایحه: مُشک —————————————————–گیاه: رازیانه
طعم: تلخ و شیرین ———————————————–ادویه: کاری
جواهر تولد: عین الشمس ————————————-فلز: پلاتین
عدد شانس: 3 —————————————————آلت موسیقی: ویولن
شعار مار: من احساس می‌کنم

مار در طالع بینی بعد از اژدها قرار دارد. اما به عنوان سمبل پرستش جایگاه بالاتری دارد. مار حیوانی بد خواه، شرور، رمز و رازی، تیز هوش و غیب گو قلمداد میشود. متولدین سال مار افرادی خوش اخلاق با روابط عمومی بالا هستند. این افراد در عین مهربانی و بخشندگی دارای حسادت و بدگمانی هستند. در روابط دوستانه خود ضعیف هستند.

بهترین جفت: گاو، خروس
بدترین جفت: ببر، میمون، خوک
—————————————————————————
اسب:


متولدین سال‌های: 1285، 1297، 1309، 1321، 1333، 1345، 1357، 1369، 1381، 1393 و…
علایق:
رنگ: آبنوس —————————————————–حیوان: گربه وحشی
گُل: نرگس ——————————————————-درخت: غان
رایحه: گل های وحشی —————————————گیاه: جعفری
طعم: ترش و شیرین ——————————————-ادویه: میخک
جواهر تولد: یاقوت زرد —————————————–فلز: نقره
عدد شانس: 8 ————————————————-آلت موسیقی: صدای انسان
شعار اسب: من اداره می‌کنم

اسب به دلیل داشتن خسیسه ی پشتکار و مصمم از شخصیت های ملی کشور چین است. این حیوان از انرژی بالا، دلسوز، مهربان، باهوش و توانا برخوردار است. متولدین سال اسب از آداب اجتماعی بالایی برخوردار هستند و از لج توجه لذت میبرند. این افراد اهل ریسک هستند و در ارتباط با دیگران پیش قدم ، دانا و مهرابن هستند. از ویژگی های شخصیتی بارز آن ها محدودیت پذیر نیستند و خیلی زود دل زده و ناامید میشوند.

بهترین جفت: ببر، بُز، سگ
بدترین جفت: موش، گاو، خرگوش، اسب
—————————————————————————
بُز:


متولدین سال‌های: 1286، 1298، 1310، 1322، 1334، 1346، 1358، 1370، 1382، 1394 و…
علایق:
رنگ: سبز روشن ————————————————–حیوان: بلبل
گُل: نرگس ———————————————————-درخت: توسه
رایحه: شکوفه سیب ———————————————-گیاه: نعناع
طعم: ملایم ———————————————————ادویه: زعفران
جواهر تولد: یاقوت کبود ——————————————فلز: آلومینیوم
عدد شانس: 12 ————————————————–آلت موسیقی: چنگ
شعار بُز: من متکی می‌شوم

بز یا به تعبیر دیگر گوسفند حیوانی دوست داشتنی در عموم است. این حیوان سود های بسیاری برای انسان دارد. متولدین سال بز افرادی حساس، مودب، دانا، دلسوز، با محبت هستند.این افراد علاقه زیادی به هنر و زیبایی دارند و در مذهب افرادی با معتقد با متعادل و خواستار آرامش و صلح هستند. این افراد در کسب و کار محتاط هستند و بسیار اقتصادی و صرفه جو میباشند. یکی از خسیسه های رفتار آن ها مردد بودن و زود ناامید شدن است.

بهترین جفت: خرگوش، اسب، خوک
بدترین جفت: موش، گاو، سگ
—————————————————————————
میمون:


متولدین سال‌های: 1287، 1299، 1311، 1323، 1335، 1347، 1359، 1371، 1383، 1395، و…
علایق:
رنگ: زرد ———————————————————-حیوان: ببر
گُل: قاصدک ——————————————————درخت: چنار
رایحه: یاسمین ————————————————–گیاه: آویشن
طعم: شیرین —————————————————–ادویه: دارچین
جواهر تولد: چشم گربه ای ———————————–فلز: طلا
عدد شانس: 10 ————————————————آلت موسیقی: گیتار
شعار میمون: من تفریح می‌کنم

میمون با هوش بالا در عموم شناخته شده است. این حیوان فرخنده و مبارک است و سمبلی از شانس میباشد. متولدین سال میمون اشخاصی سرزنده، انعطاف پذیر، پرذوق و با استعدادی هستند. این افراد از تحرک و ورزش لذت میبرند. این افراد در نمایش خود مهارت بالایی دارند و اهل کمک به دیگران نیستند. در کار از خلاقیت بالایی برخوردار هستند و در صورت دوری کردن از دهن بینی و کم صبری توانای رسیدن به موفقیت های زیادی دارند.

بهترین جفت: موش، اژدها
بدترین جفت: ببر، مار، خوک
—————————————————————————
خروس:


متولدین سال‌های: 1288، 1300، 1312، 1324، 1336، 1348، 1360، 1372، 1384، 1396، و…
علایق:
رنگ: بنفش —————————————————-حیوان: آهو
گُل: داودی ——————————————————درخت: بلوط
رایحه: مر ——————————————————–گیاه: مرزه
طعم: شیرین —————————————————-ادویه: فلفل سفید
جواهر تولد: یاقوت زرد —————————————–فلز: روی
عدد شانس: 6 ————————————————-آلت موسیقی: قره نی
شعار خروس: من بهتر می‌دانم

در گذشته که بانگ خروس در تعیین وقت نقش مهمی ایفا میکرد به همین دلیل از خصلت های مهم  آن وقت شناسی است. متولدین سال خروس اشخاصی صادق، با آداب اجتماعی بالایی هستند. این افراد با محبت از جاه طلبی نیز برخوردارند. این افراد خیلی زود به چیزی علاقه مند میشوندو خیلی زود فراموش میکنند. دارای اعتماد بنفس بالا و شخصیتی مستقل هستند. خروس چون به طور ذاتی دارای ظاهری خوب و قابل پسندی هستند متولدین اسن سال نیز دارای ظاهری جذاب و همه پسندی هستند. غرور مانع پیشرف آن ها در بسیاری از کار هاست.

بهترین جفت: گاو، اژدها، مار
بدترین جفت: خروس، سگ، خرگوش
—————————————————————————
سگ:


متولدین سال‌های: 1289، 1301، 1313، 1325، 1337، 1349، 1361، 1373، 1385، 1397، و…
علایق:
رنگ: فیروزه‌ای ——————————————————-حیوان: سگ یا گوسفند
گُل: همیشه بهار —————————————————-درخت: گیلاس
رایحه: حنا ————————————————————-گیاه: مرزنگوش
طعم: گوشتی ——————————————————–ادویه: میخک
جواهر تولد: یاقوت —————————————————فلز: سرب
عدد شانس: 9 ——————————————————-آلت موسیقی: گیتار
شعار سگ: من نگران هستم

سگ ها با خصلت مطیع خود در چین نماد یک حویان فرخنده را دارند و با آغوش باز پذیرای آن هستند. متولدین این سال شخصیت رو راست دارند و در شغل خود وفادار، باجرات، زیردست، باهوش و دلسوز هستند. این افراد با بی ثباتی خود شانس های خود را خیلی راحت از دست میدهند.

بهترین جفت: ببر، خرگوش، اسب
بدترین جفت: اژدها، بُز، خروس
—————————————————————————
خوک:


متولدین سال‌های: 1290، 1302، 1314، 1326، 1338، 1350، 1362، 1374، 1386، 1398 و …
علایق:
رنگ: ارغوانی —————————————————–حیوان: گربه
گُل: سوسن سفید ———————————————-درخت: اقاقیا
رایحه: عنبر ——————————————————–گیاه: پونه
طعم: شیرین و ترش ———————————————ادویه: میخک
جواهر تولد: حجرالاقمر ——————————————فلز: نقره خالص
عدد شانس: 5 —————————————————آلت موسیقی: چنگ
شعار خوک: من حفظ می‌کنم

خوک در ارتباط با انسان ها بسیار ضعیف است و از خوردن و خوابیدن لذت میبرد بنابراین نماد تنبلی و بد هیکلی است اما این حیوان آزاری ندارد و در بدست آورن ثروت در زندگی انسان ها تاثیر بسزایی دارد. خوک سمبل ثروت و فراوانی است. متولدین سال خوک افرادی صادق و رکی هستند و از قلبی بزرگ و ظاهری آرام برخوردا هستند. این افراد تحمل بالا و مستقلی ندارند. این افراد از آداب اجتماعی خوبی برخوردار نیستند و از حرف زدن دوری میکنند. این افراد خوشبین هستند و دیگران بعد برقراری ارتباط عمیق پی به خصلت های وفاداری و خوش قلبی آن ها میبرند.

بهترین جفت: بُز، خرگوش
بدترین جفت: مار، خوک، میمون

امروزه دنیای رنگ ها و تاثیرات متفاوت آن بر روی روحیات و تصمیم گیری افراد بر کسی پوشید نیست. ظاهر اولین چیزی است که دیده ی ما را در ذهنمان بررسی میکند و در لحظه بر ذهنیت نقشی میسازد که میتواند این نقش در ذهن ما مثبت باشد یا منفی! از آنجایی ما در عصر تکنولوژی زندگی میکنیم و هر روز دنیای پیرامون ما در حال توسعه و پیشرفت است، کسب و کار ها نیز سعی در توسعه و ارتقاء خود دارند، آن ها دریافتند که ظاهر کسب و کار چقدر میتواند در نقشی که در ذهن مخاطبان میسازد تاثیر گذار باشد. روانشناسی رنگ اولین قدم در ظاهرسازی یک کسب و کار محسوب میشود.
روانشناسی رنگ در ارتباط با متقاعدسازی یکی از جالب ترین و بحث برانگیزترین جنبه های بازاریابی است

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ مطالعه چگونگی تأثیر رنگ ها بر ادراک و رفتار است. در بازاریابی و برندسازی، روان‌شناسی رنگ‌ها بر این تمرکز دارد که چگونه رنگ‌ها بر برداشت مصرف‌کنندگان از یک برند تأثیر می‌گذارند و اینکه آیا آنها مشتریان را متقاعد می‌کنند که به عنوان یک برند خاص را در ذهن خود نگه دارند یا آن ها را مجاب به خرید کند.
این یک زمینه مهم مطالعاتی است که باید در هنگام ایجاد هزینه های بازاریابی در ایجاد یک کسب و کار جدید یا تغییر نام تجاری موجود در نظر گرفته شود. این را در نظر بگیرید: در مطالعه‌ای با عنوان « تاثیر رنگ بر بازاریابی »، محققان دریافتند که تا 90 درصد از قضاوت‌های فوری درباره محصولات می‌تواند تنها بر اساس رنگ باشد.

مشکل روانشناسی رنگ در بازاریابی و برندسازی

تلاش‌های بی‌شماری برای طبقه‌بندی نحوه واکنش افراد به رنگ‌های مختلف صورت گرفته است:

اما حقیقت این است که رنگ آنقدر به تجربیات شخصی وابسته است که نمی‌توان آن را به احساسات خاص تعبیر کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که ترجیحات شخصی، تجربیات، تربیت‌ها، تفاوت‌های فرهنگی زمینه تأثیر رنگ‌های فردی را بر ما مختل می‌کند.
بنابراین این ایده که رنگ های خاصی تاثیرات خاص بر روی روحیات دارند برای همه یکسان نیست.

و باید بپذیریم که پاسخ های ملموس تضمینی نیستند، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری و بررسی وجود دارد. نکته کلیدی این است که به دنبال راه های دقیق تری برای تصمیم گیری در مورد رنگ باشید.

چرخه رنگ چیست؟

چرخه رنگ از سه رنگ اصلی قرمز، آبی، زرد تشکیل شده است.
این سه رنگ به جهت آنکه از روی هیچ رنگ دیگر ساخته نمیشوند به عنوان سه رنگ اصلی معرفی میشوند.
در چرخه ی رنگ شما این سه رنگ را با رنگ های کناری خود ترکیب میکند و به رنگ های فرعی بین این چرخه میرسید.
در آخر در چرخه رنگ ها از ترکیب مساوری رنگ های کناری به مقداری مساوری رنگ های ترکیبی چرخه ساخته میشود.

معرفی تاثیرات رنگ ها برهم دیگر

در چرخه ی بالا 12 رنگ ایجاد شده است که مهم ترین نکته ی آن تاثیرات رنگ هایی است که در کنار همدیگر بر ذهن میگذارند.
با همین 12 رنگ شما میتوانید آثار تاثیر گذاری را خلق کنید، حالا اگر نحوه ی ترکیب آن ها در کنار یک دیگر آگاه باشید میتوانید معجزه روانشناسی رنگ را به وجود آورید.

رنگ های مکمل

روانشنای رنگ ها مکمل

رنگ ها مکمل دقیقا در چرخه رنگ ها در مقابل یک دیگر قرار دارند، این رنگ ها به قدری زیبا یک دیگر را کامل میکنند که شما به جای تفاوت احساس تناسب پیدا میکند و لذت میبرید.

رنگ سه گانه

این ترکیب رنگ به نوعی ازهمان روش رنگ های مکمل انتخاب میشود با این تفاوت که به جای 2 رنگ سه رنگ در چرخه رنگ به گونه ای انتخاب میشوند که یک مثلث متساوی الاضلاع میسازند.

رنگ سه گانه متساوی الساقین

 


این نوع ترکیب رنگ در چرخه رنگ ها به این شکل است که شما ابتدا رنگ مورد علاقه ی خود را انتخاب میکنید سپس رنگ مکمل روبه روی آن را پیدا میکند در آخری دو رنگ انتخابی شما رنگ های کناری رنگ مکمل هستند که شکل مثلث متساوی الساقین را در چرخه ایجاد میکنند.

رنگ های مشابه


این رنگ ها سه رنگ مشابه کنار هم در چرخه ی رنگ هستند که از ترکیب آن ها با رنگ های تینت و سایه اثرهای بسیار جذابی خلق میشود.

ترکیب رنگ تینت و سایه چیست؟

 


در چرخه ی رنگ ابتدایی ما با رنگ های خام (Hue) سرو کار داریم. برای ایجاد تنوع بیشتر در رنگ ها ما میتوانیم به همه رنگ ها مقداری رنگ سیاه یا سفید اضافه کنیم.
از اضافه کردن رنگ سیاه به رنگ های دیگر ترکیب رنگ سایه و از اضافه کردن رنگ سفید رنگ های تینت درست میشود.

رنگ مونوکروماتیک در روانشناسی رنگ

به در کنار هم قرار دادن رنگ های خام در کنار ترکیب رنگ های تینت و سایه رنگ های مونوکروماتیک میگویند.

به چه رنگ هایی سرد و گرم می گویند؟

در روانشناسی رنگ به طور کلی رنگ ها به دو دسته ی سرد و گرم تقسیم میشوند. رنگ های گرم در ترکیب خود از قرمز و زرد و رنگ های سرد از انواع رنگ آبی استفاده میکنند.
نوع تاثیر آن ها به اینگونه است که رنگ های سرد در زمینه و رنگ های گرم در موضوعاتی که نیاز به توجه دارد،مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه تصمیم گیری عملی در مورد رنگ در بازاریابی و برندسازی

نکته اصلی این است که هیچ دستورالعمل مشخصی برای انتخاب رنگ برای برند شما وجود ندارد. در حالی که خوب است که بتوانیم به سادگی به یک اینفوگرافیک نگاه کنیم و تصمیم درستی بگیریم، واقعیت این است که پاسخ به “چه رنگ هایی برای برند من مناسب است؟” همیشه “بستگی دارد” است.
این یک پاسخ خسته کننده است، اما این حقیقت است. زمینه ای که در آن کار می کنید یک ملاحظات اساسی است. این احساس، خلق و خو و تصویری است که برند یا محصول شما ایجاد می کند که مهم است.
خبر خوب: تحقیق در مورد روانشناسی رنگ ها می تواند به شما در انتخاب درست کمک کند.

رنگ مناسب برای برند شما مناسب است

در مطالعه‌ای در سال 2006، محققان دریافتند که رابطه بین برندها و رنگ‌ها به تناسب درک شده رنگ مورد استفاده برای برند خاص بستگی دارد. به عبارت دیگر: آیا رنگ با آنچه فروخته می شود مطابقت دارد؟
وقتی نوبت به انتخاب رنگ «درست» می‌رسد، تحقیقات نشان داده است که پیش‌بینی واکنش مصرف‌کننده به تناسب رنگ بسیار مهم‌تر از خود رنگ است.
بنابراین، هنگامی که رنگ‌ها را برای بازاریابی و برندسازی خود در نظر می‌گیرید، از خود بپرسید یا بهتر است بازخورد مشتری را جمع‌آوری کنید که «آیا این رنگ برای چیزی که من می‌فروشم مناسب است؟»

رنگ مناسب هویت برند شما را نشان می دهد

قصد خرید تا حد زیادی تحت تأثیر رنگ‌ها قرار می‌گیرد زیرا تأثیر آنها بر نحوه درک یک نام تجاری است. رنگ‌ها بر نحوه نگرش مشتریان به «شخصیت» برند مورد نظر تأثیر می‌گذارند.
و در حالی که رنگ‌های خاص به طور کلی با ویژگی‌های خاصی همسو هستند (مثلاً قهوه‌ای با ناهمواری)، تقریباً هر مطالعه آکادمیک در مورد رنگ‌ها و برندسازی به شما می‌گوید که بسیار مهم‌تر است که رنگ‌ها از شخصیتی که می‌خواهید به تصویر بکشید حمایت کنند.

هویت برند یعنی شخصیت برند. به طور کلی به مجموعه موضوعاتی که مخاطبان را یادِ کسب‌وکار شما می‌اندازد، اتلاق میشود. که در اینجا انتخاب درست رنگ برای لوگو، تبلیغات، وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و… یکی از مشخصه‌های هویت برند است.

برندها گاهی اوقات می توانند بین دو ویژگی تلاقی کنند، اما بیشتر تحت سلطه یک ویژگی هستند.
از خود بپرسید: می خواهم شخصیت برندم چگونه باشد و چگونه می توانم از رنگ برای انتقال آن شخصیت استفاده کنم؟

رنگ مناسب برای مخاطب شما جذابیت دارد

یکی از جالب‌ترین بررسی‌های روان‌شناسی رنگ‌ در رابطه با جنسیت، کار جو هالوک در مورد ” تخصیص رنگ ” است.
داده‌های هالوک برخی ترجیحات واضح را در رنگ‌های خاص در بین جنسیت نشان می‌دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اکثر پاسخ دهندگان او از جوامع غربی بودند. محیط یک فرد به ویژه ادراک فرهنگی نقش مهمی در دیکته کردن تناسب رنگ برای جنسیت ایفا می کند، که به نوبه خود می تواند بر ترجیحات رنگ فردی تأثیر بگذارد.
تحقیقات بیشتر در مورد درک رنگ و ترجیحات رنگ نشان می‌دهد که وقتی صحبت از  سایه ها می‌شود، مردان عموماً رنگ‌های تند را ترجیح می‌دهند در حالی که زنان رنگ‌های ملایم‌تر را ترجیح می‌دهند. همچنین، مردان بیشتر تمایل داشتند سایه‌های رنگ‌ها را به‌عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب کنند (رنگ‌هایی که مشکی اضافه شده است)، در حالی که زنان بیشتر پذیرای سایه ها هستند (رنگ‌هایی که سفید اضافه شده است).
اگرچه این یک موضوع بحث داغ در تئوری رنگ است، با این حال برندها به راحتی می توانند خارج از کلیشه های جنسیتی کار کنند. در واقع، خیلی از ما شاهد این تناقض در انتخاب رنگ کسب و کار ها بوده ایم که بسیاری موفق عمل کرده اند، زیرا آنها انتظارات را زیر پا می گذارند.
“درک مناسب بودن” نباید آنقدر سفت و سخت باشد که تصور کنیم یک برند یا محصول نمی تواند موفق باشد زیرا رنگ ها با سلیقه های بررسی شده مطابقت ندارند.

رنگ مناسب برند شما را متمایز می کند

مطالعات درباره روانشناسی رنگ نشان میدهد که مغز ما نشانه هایی را که از قبل با آن آشنایی دارد را ترجیح می دهد، که رنگ را به عنصر مهمی در ایجاد هویت برند تبدیل می کند. بهتر است برای برندهای جدید این نکته مهم را در نظر بگیرید که رنگ هایی را انتخاب کنند که شما را از رقبا متمایز کند.
انتخاب رنگ مناسب می تواند به برجسته شدن برند شما کمک کند. اصل روانشناختی معروف به «اثر انزوا » را در نظر بگیرید : این اصل بیان می‌کند که موردی که «مثل شست دردناک برجسته است» به احتمال زیاد به خاطر سپرده می‌شود.

دو مطالعه در مورد ترکیب رنگ‌ها،که یکی پاسخ زیبایی‌شناختی را اندازه‌گیری می‌کند و دیگری به ترجیحات مصرف‌کننده می‌پردازد، نشان داد، در حالی که اکثریت بزرگی از مصرف‌کنندگان الگوهای رنگی با رنگ‌های مشابه را ترجیح می‌دهند، آنها همچنین پالت‌هایی با رنگ برجسته بسیار متضاد را ترجیح می‌دهند.
از نظر هماهنگی رنگ، این به معنای ایجاد یک ساختار بصری متشکل از رنگ‌های مشابه پایه و تضاد آنها با رنگ‌های مکمل تاکیدی (یا درجه سوم) است:

این مفهوم در بازاریابی نیز نقش زیادی دارد. راه دیگری برای فکر کردن به آن این است که از رنگ‌های پس‌زمینه، پایه و تاکیدی استفاده کنید، تا سلسله مراتبی در سایت خود ایجاد کنید که مشتریان تشویق به عمل کند.

چرا این مهم است؟ درک این اصول به شما کمک می کند تا در بهینه سازی نرخ تبدیل که برای کسب و کار شما بسیار با ارزش است، کمک میکند.
به عنوان مثال، به رنگ دکمه های کال تو اکشن درطراحی سایت ها دقت کنید.

رنگ مناسب نام مناسبی دارد

اگرچه رنگ های مختلف را می توان به روش های مختلف درک کرد، اما نام های توصیفی آن رنگ ها نیز اهمیت دارد.
طبق مطالعه‌ای با عنوان « گل رز با هر نام دیگری… »، زمانی که از افراد خواسته می‌شد محصولاتی را با نام‌های رنگی متفاوت – مانند آرایش – ارزیابی کنند، نام‌های فانتزی به مراتب بیشتر ترجیح داده می‌شد. به عنوان مثال، علیرغم این واقعیت که به افراد یک رنگ نشان داده شده بود، “موکا” به طور قابل توجهی دوست داشتنی تر از “قهوه ای” است.
همین اثر برای طیف گسترده‌ای از محصولات اعمال می‌شود. مصرف‌کنندگان رنگ‌هایی را که به طور دقیق نام‌گذاری شده‌اند، نسبت به رنگ‌هایی که به سادگی نام برده می‌شوند، برای چشم دلپذیرتر ارزیابی کردند.
همچنین نشان داده شده است که نام‌های رنگی غیرمعمول و منحصربفرد برای همه چیز از لوبیا ژله‌ای گرفته تا سویشرت ترجیح داده می‌شوند. به عنوان مثال، رنگ های مداد رنگی با نام هایی مانند “razzmatazz” بیشتر از نام هایی مانند “زرد لیمویی” انتخاب می شدند.

انتخاب پالت رنگ

به طور کلی برای انتخاب رنگ یک برند جوانب زیادی را درنظر میگیرند و انتخاب ها بی دلیل نیست. حالا شما را دعوت به مطالعه ی رنگ های محبوب جهان میکینم!

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی به عنوان رنگ مورد علاقه جهان است و مردان آن را بیشتر از زنان ترجیح می دهند. و برندها نیز همین احساس را دارند: این رنگ آرامش بخش محبوب ترین رنگ لوگو است.
آبی باعث ایجاد احساس امنیت، قدرت، خرد و اعتماد می شود. شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی – مانند فیس‌بوک و توییتر – اغلب رنگ آبی را انتخاب می‌کنند تا قابل اعتماد به نظر برسند، یک ویژگی مهم برای کسب‌وکارهایی که حجم زیادی از کاربر را جذب می‌کنند.
از سوی دیگر، رنگ آبی دارای معانی منفی نیز می باشد. غذاهای آبی کمی در طبیعت وجود دارد، بنابراین رنگ اشتهای ما را سرکوب می کند. همچنین می تواند احساسات سرد و غیر دوستانه را منتقل کند.
انجمن Blue Cross Blue Shield از رنگ آبی هم در نام و هم در برند خود استفاده می کند. به عنوان یک شرکت بیمه سلامت، آنها باید جمع آوری داده های شخصی را در کنار ارائه خدمات با کیفیت متعادل کنند. طرح رنگی آن به مشتریان خود نشان می دهد که می توانند هنگام تصمیم گیری های مهم به شرکت اعتماد کنند و به آن تکیه کنند.

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش نماد سلطنت و برتری است. در امپراتوری روم، مقامات عالی رتبه بنفش تیری را می پوشیدند که در آن زمان قیمتی بیشتر از طلا داشت. ملکه الیزابت اول حتی افراد خارج از خانواده سلطنتی را از پوشیدن رنگ بنفش منع کرد .
با توجه به این پیوندهای قدیمی، بنفش هاله ای عاقلانه، ثروتمند و پیچیده ایجاد می کند. برندها می توانند از رنگ برای نشان دادن خدمات، محصول یا تجربه برتر استفاده کنند. اما بنفش همچنین می‌تواند نشان‌دهنده انحطاط، بدخلقی و افراط باشد – بنابراین مراقب باشید که هنگام استفاده از این رنگ تعادل برقرار کنید.
از آنجایی که رنگ بنفش تداعی زنانه تری دارد، هالمارک از این لحن به عنوان اشاره ای به مخاطبان عمدتاً زن خود استفاده می کند. این کانال تلویزیونی همچنین از رنگ برای انتقال پیشنهاد منحصر به فرد خود از فیلم‌ها استفاده می‌کند – تنها چند برند از رنگ بنفش استفاده می‌کنند، بنابراین این رنگ می‌تواند یک شرکت را متمایز کند.

روانشناسی رنگ نارنجی

این رنگ روشن نشان دهنده اعتماد به نفس، خلاقیت و شجاعت است. و به دلیل ماهیت سرگرم کننده آن، با مارک های غیرشرکتی به خوبی کار می کند. نارنجی همچنین احساس گرمی ایجاد می کند زیرا با خورشید مرتبط است.
با این حال، رنگ معانی نه چندان آفتابی نیز دارد. می تواند باعث ایجاد احساس ناامیدی، محرومیت و سستی شود. ممکن است نابالغ یا نادان به نظر برسد.
لوگوی نمادین Nickelodeon یکی از شناخته شده ترین لوگوهای نارنجی است. از آنجایی که رنگ نارنجی احساسات خلاقیت و حتی ناپختگی را برانگیخته می‌کند، با برنامه‌ریزی نامتعارف و نام تجاری نامتعارف آنها مطابقت دارد. فقط یک شرکت با زیبایی نارنجی می تواند نمایش هایی مانند باب اسفنجی و The Wild Thornberrys را برگزار کند.

روانشناسی رنگ قرمز

این رنگ قدرتمند با هیجان، انرژی، قدرت، بی باکی و اشتیاق همراه است. در فروش، دکمه‌های فراخوان برای اقدام از رنگ قرمز استفاده می‌کنند تا خریداران را قادر به تبدیل کنند، زیرا حس فوریت را القا می‌کند. قرمز همچنین می تواند تأثیر فیزیکی داشته باشد – رنگ باعث گرسنگی افراد می شود.
با این حال، رنگ قرمز می تواند احساسات منفی را به همان اندازه قوی تقویت کند. این نشان دهنده خشم، هشدارها، خطر، سرکشی، پرخاشگری و درد است. چراغ‌های قرمز پلیس به رانندگان هشدار می‌دهد که خود را عقب بکشند، در حالی که علائم ایست رانندگان را مجبور به توقف می‌کند. Inside Out دیزنی حتی خشم را به عنوان موجودی قرمز آتشین نشان می دهد. در برندسازی، رنگ قرمز زمانی کار می کند که در زمینه مناسب استفاده شود.
به عنوان مثال، کوکاکولا چندین دهه است که رنگ را به عنوان امضای خود انتخاب کرده است. قرمز خریداران را تشویق به مصرف محصولات نوشیدنی خود می‌کند و با برند هیجان‌انگیز شرکت همسو می‌شود: شعار فعلی آن «جادوی واقعی» است.

روانشناسی رنگ سبز

بدون اغراق، سبز نشان دهنده زندگی است. سبزی که یادآور چمن، درخت و بوته است، احساس آرامش، سلامتی، رفاه، امید و طراوت را به ارمغان می آورد. اما به دلیل ماهیت ابتدایی آن، این رنگ می تواند نشان دهنده کسالت، رکود و ملایم بودن باشد.
Whole Foods از رنگ سبز به دلیل شهرت آن برای محصولات تازه و باکیفیت استفاده می کند. این برند خود را به عنوان «سالم‌ترین فروشگاه مواد غذایی آمریکا» معرفی می‌کند، بنابراین استفاده از رنگ مرتبط با سلامت و رشد با بیانیه مأموریت آن‌ها مطابقت دارد.

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد نیز مانند نارنجی نشان دهنده جوانی و شادی است. این رنگ چهره های خندان ، گل های آفتابگردان و اردک های لاستیکی است. برندها از رنگ زرد برای بهره بردن از خوش بینی، خلاقیت، برون گرایی و گرما استفاده می کنند.
با این حال، نام تجاری زرد همچنین می تواند احساسات ترس، غیرمنطقی و اضطراب را تقویت کند. نوار پلیس، چراغ‌های راهنمایی و علائم خیابان‌ها همگی دارای رنگ زرد هستند. به عبارت دیگر، قبل از فرو رفتن در رنگ، این داستان هشدار دهنده را به خاطر بسپارید.
طاق های طلایی مک دونالد از مثبت بودن زرد استفاده زیادی می کند. نام تجاری زرد آن، که با قرمز اشتها آور گره خورده است، تداعی جوانی و شادی را برای زنجیره فست فود ایجاد می کند. وعده های غذایی شاد با صورتک زرد رنگ بر شهرت کودک پسند آن تأکید می کند.

روانشناسی رنگ مشکی

در وب‌سایت‌ها، ایمیل‌ها و لوگوها، همه جا مشکی را خواهید دید. مشکی به عنوان رنگ اصلی می تواند برند را پیچیده، قدرتمند و ظریف جلوه دهد. بسیاری از شرکت‌های لوکس (مثلا Chanel) از رنگ مشکی استفاده می‌کنند تا آرم‌های خود را شیک و زیبا نشان دهند.
اما سیاه نشان دهنده ظلم و سردی است. مردم حتی می‌توانند رنگ سیاه را نمادی از شر بدانند: اورسولا جادوگر دریایی یا اسکار از شیر شاه را در نظر بگیرید.
و در حالی که سیاه در صنعت مد معجزه می کند، این اثر همیشه ترجمه نمی شود. به عنوان مثال، رنگ سیاه به ندرت در صنعت بهداشت دیده می شود زیرا شبیه مرگ و عزا است.
نایک از تبلیغات سیاه و سفید و آرم swoosh امضا شده خود برای تقویت برند متمرکز بر قدرت خود استفاده می کند. این شرکت پیام‌های خود را حول محور توانمندسازی ورزشکاران و کمک به مشتریان برای تبدیل شدن به بازیگران قوی‌تر قرار می‌دهد – استفاده عالی از مشکی ظریف.

روانشناسی رنگ سفید

اگر کسب و کار شما به دنبال فضایی تمیز و ساده است، رنگ سفید ممکن است انتخاب ایده آلی باشد. در کنار مشکی، سفید حسی مدرن را القا می کند و می تواند به دستیابی به ظاهری خالص، معصوم و بکر کمک کند.
از سوی دیگر، رنگ سفید می تواند احساس عقیم شدن داشته باشد – مانند یک بیمارستان. بدون رنگ، ممکن است برند شما ساده، خسته کننده و خالی به نظر برسد. اما، مانند بسیاری از رنگ ها، به زمینه بستگی دارد. برخی از نوآورترین برندهای جهان، از جمله اپل و تسلا، دارای لوگوی سفید هستند.
رنگ مشکی برای نایک به همان روشی که رنگ سفید برای آدیداس کار می کند. برخلاف نایک، آدیداس گروهی از مشتریان کمتر ورزشی را هدف قرار می دهد. آنها به طور منظم با غیر ورزشکاران از جمله نوازندگان، هنرمندان و غیره شریک می شوند. بنابراین، رنگ سفید آنها را قادر می سازد تا از جذابیت ساده و جهانی بهره ببرند.

روانشناسی رنگ صورتی

صورتی که محبوب‌ترین رنگ برای نشان دادن زنانگی است، می‌تواند برای هر برندی که به دنبال حسی جوان‌تر، تخیلی‌تر و عجیب‌تر است، کار کند. به عنوان مثال، T-Mobile به رنگ سرخابی خود متمایل می شود تا در بین رقبا برجسته شود.
با این حال، صورتی نیز حالات کودکانه یا سرکش ایجاد می کند. قرار گرفتن در معرض اولیه آن با عادت کردن خریداران به رنگ کاهش می یابد – اگر تا به حال به ویکتوریا سیکرت رفته باشید، آن دیوارهای گلگون پس از مدتی احساس تهوع می کنند.
برای شرکت هایی مانند باربی، صورتی می تواند ترکیبی عالی از زنانگی و جوانی باشد. لوگوی صورتی غول عروسک بازی به آن کمک می کند محصولات خود را برای مخاطبان جوان عرضه کند.

مهرسام چاپ با سال ها تجربه با درنظر داشتن تاثیرات رنگ در حیطه طراحی کاتالوگ و بروشور رضایت مشتریان خود را بدست آورد و توانسته در سفارش کاتالوگ و بروشرو های باکیفیت برندهای مختلف را به بهترین شکل و با کیفیت رنگ بالا ارائه کند.

تقویم محتوا چیست و چگونه تنظیم میشود؟

تقویم محتوای یک نقشه راه برای یک هدف و آینده ای از پیش تعیین شده است. تمام افراد موفق برای دست یابی به اهدف دور نزدیک خود از برنامه ریز صحیح و منظم استفاده میکنند. تقویم محتوای اصولا مربوط به بانک محتوایی شما در زمینه های مختلف کسب و کار و آینده نگری های فردی میباشد. وقتی شما از قبل برای هر کاری پیش بینی ها و نکات مهم پیشرفت خود را بررسی کنید با آگاهی هر چه بیشتر و قدرتمندتر در رسیدن به اهداف خود گام برمیدارید.

مهرسام چاپ شما ر ادعوت میکند به مطالعه مقاله ای که سعی دارد شما را به طور کامل با تقویم محتوایی و اصول اجرایی آن آشنا کند، به گونه ای که شما بتواند با یک   سررسید و تقویم رومیزی سال برای خود بهترین تقویم محتوایی اهداف یکسال آیندیتان را بریزید.

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا (همچنین به عنوان «تقویم ویرایشی» نیز شناخته می‌شود) یک برنامه زمان‌بندی مکتوب از زمان و مکان است که قصد دارید محتوای آینده را منتشر کنید. تقویم‌های محتوا معمولاً شامل قطعات آتی، به‌روزرسانی‌های وضعیت، فعالیت‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت‌ها و به‌روزرسانی‌های محتوای موجود است.

چرا تقویم محتوا مهم است؟

اگر وبلاگ شما یک سرگرمی است که از آن برای انتشار پست های گاه به گاه استفاده می کنید، احتمالاً نیازی به تقویم محتوا ندارید.

اما اگر از بازاریابی محتوا برای رشد کسب‌وکار آنلاین خود استفاده می‌کنید، سازماندهی آن مهم است .

در اینجا سه ​​راه وجود دارد که تقویم محتوا به استراتژی بازاریابی محتوای شما کمک می کند:

اول ، یک تقویم محتوا تضمین می کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می شوند.

اگر در برنامه تولید محتوای خود به هم ریخته باشید، چیزهایی را فراموش خواهید کرد یا کمتر منتشر کنید یا از به روز رسانی مقالات قدیمی غفلت کنید.

به عبارت دیگر: یک تقویم تضمین می کند که چیزی از عوامل تاثیر گذار بر رشد محتوای شما جانیافتد.

دوم ، یک تقویم همکاری با تیم شما (و شرکای خارجی) را آسان‌تر می‌کند.

اگر یک وبلاگ تک نفره هستید، ممکن است در وهله اول حتی نیازی به تقویم محتوا نداشته باشید.

اما اگر کارمندان و پیمانکاران به محتوای شما کمک کنند، پس به چیزی نیاز دارید که همه را در یک صفحه نگه دارد.

امروزه، تقویم محتوای بیشتر یک مدیریت پروژه است تا یک تقویم واقعی.

سوم ، یک تقویم محتوا یک تصویر کلی از چیزهای آینده شما به شما می دهد.

به عنوان مثال، ما از تقویم خود استفاده می کنیم تا مطمئن شویم که مجموعه ای از مطالعات موردی را یکجا منتشر نمی کنیم، یا دو راهنما که یک موضوع را پوشش می دهند. به این ترتیب، می‌توانیم کل استراتژی بازاریابی خود را برای چند ماه آینده روی یک صفحه نمایش ببینیم.

عناصر کلیدی یک تقویم محتوایی را بشناسید!

واقعیت این است: تقویم محتوا نباید پیچیده باشد.

مهم ترین ویژگی آن این است که کارها را برای شما و تیم تان آسان تر کنند.

این بدان معنی است که می توانید با استفاده از Google Sheets یا یک سررسید ساده با یک تقویم محتوای ساده شروع کنید.

در اینجا چهار مورد از نکات مهمی که در تنظیم هر تقویم محتوایی باید داشته باشد بیان شده:

سرمقاله

مهم ترین بخش از تقویم محتوای شما، ویرایش است. اینها محتوایی هستند که شما منتشر خواهید کرد، چه در وبلاگ خود، چه در پادکست یا در رسانه های اجتماعی.

هدف اصلی تقویم محتوای شما این است که قسمت های سرمقاله خود را از قبل برنامه ریزی کنید. به این ترتیب، می توانید سازماندهی شده و با برنامه انتشار خود سازگار باشید.

برخی از شرکت ها محتوای سرمقاله خود را یک سال قبل برنامه ریزی کرده اند. برخی از وبلاگ نویسان مستقل ممکن است ندانند هفته آینده چه چیزی را منتشر می کنند.

زمان مناسبی برای برنامه ریزی محتوای خود از قبل وجود ندارد.

بهتر است سعی کنید کارها را 6 ماه جلوتر برنامه ریزی کنید و کمی از زمان خود را برای اتفاقات پیش بینی نشده باقی بگذارید زیرا همه چیز می تواند به سرعت در دنیای بازاریابی دیجیتال تغییر کند.

تا زمانی که یک مکان واحد دارید که به شما نشان می دهد چه چیزی در راه درست خود قرار دارد، شما خوب پیش میروید.

سکو

پلتفرم جایی است که تقویم محتوای شما میزبانی می شود.

سازندگان محتوای انفرادی بیشترین انعطاف را در انتخاب ابزار دارند، از قلم و کاغذ گرفته تا Google Calendar و صفحه گسترده ساده. مهمترین چیز این است که برای شما کدام یک کارآمد تر است.

در واقع، زمانی که شما یک وبلاگ نویس انفرادی بودید، تقویم سرمقاله شما یک برگه گوگل ساده با یادداشت هایی است که فقط  می توانید آن را درک کنید.

اما این داستان برای تیم های بازاریابی محتوا متفاوت است.

هنگامی که با یک تیم محتوا ایجاد می کنید، می توانید 5، 10 یا حتی 20 نفر را داشته باشید که به یک قطعه محتوا  قبل از انتشار دسترسی داشته و به  بررسی آن می پردازند. بنابراین بسیار مهم است که همه بتوانند وضعیت هر پست را ببینند.

رعایت این نوع چیزها فقط برای بخش های بازاریابی محتوا و سئو مفید نیست. همچنین راهی برای ارسال محتوای جدیدی است که روی آن کار می‌کنید و به سایر افراد سازمانتان منتقل میکند.

و اگر یک آژانس یا فریلنسر هستید، می توانید به تقویم محتوای خود از Basecamp، Asana و Trello پیوند دهید تا مشتریان بتوانند از آنچه که روی آن کار می کنید مطلع شوند.

تبلیغاتی

مهمترین بخش بعدی تقویم محتوای شما مربوط به تبلیغات است.

اقلام تبلیغاتی همان چیزی است که به نظر می رسد: چگونه برنامه ریزی می کنید محتوای خود را تبلیغ کنید. چه زمانی آن را در فیس بوک به اشتراک می گذارید؟ آیا مصاحبه با پادکست یا Reddit AMA آینده دارید؟ آیا قصد دارید برای مشترکین ایمیل خود خبرنامه بفرستید؟ اینها فعالیت های تبلیغاتی برای تقویم محتوای شما خواهند بود.

لزوماً نیازی نیست که فعالیت های تبلیغاتی در تقویمی کاملاً مجزا از موارد تحریریه شما قرار گیرند.

اما ایده خوبی است که آنها را متفاوت عنوان کنید یا آنها را با رنگ کدگذاری کنید تا بتوانید به راحتی آنها را از هم جدا کنید.

ایده های آینده

این لیستی از ایده های محتوای آینده است که هنوز فعالانه روی آنها کار نمی کنید. به عنوان مثال، این می تواند یک موضوع تصادفی باشد که در رانندگی خود به محل کار به آن فکر کرده اید. یا چیزی که در یک جلسه هم فکری مطرح شد.

این ایده ها معمولاً در خود تقویم نمایش داده نمی شوند زیرا هنوز برنامه ریزی نشده اند.

اما شما نیاز دارید که این ایده‌ها را به‌طور کامل بررسی کنید تا آن‌ها را از دست ندهید، یا اجازه دهید حواس شما را از محتوایی که تقریباً آماده انتشار است منحرف کنند.

از ابزار تقویم محتوا استفاده کنید

ابزارهایی وجود دارند که به طور خاص برای ایجاد، مدیریت و همکاری در تقویم محتوای شما وجود دارند.

بسته به میزان محتوایی که منتشر می کنید و این که تیم شما چقدر بزرگ است، ممکن است بخواهید روی نرم افزار تقویم محتوا سرمایه گذاری کنید.

در اینجا چند گزینه عالی برای امتحان وجود دارد.

مفهوم : فضای کاری همه‌جانبه برای یادداشت‌ها، وظایف، ویکی‌ها و پایگاه‌های داده شما.

Google Sheets : احتمالاً محبوب‌ترین گزینه برای اکثر افراد و تیم‌های کوچک است. رایگان و برای همکاری مناسب است، اما برای راه اندازی نیاز به کار دارد.
مایکروسافت اکسل: مایکروسافت صفحه‌گسترده‌های خود را بیشتر از قبل برای همکاری مناسب‌تر کرده است.
Google Calendar: اگر یک پروژه تک نفره دارید، ممکن است Google Calendar به تنهایی برای شما کافی باشد.
برنامه زمانی : برنامه ها از یک تقویم سرمقاله با دسترسی 1 نفره تا یک مجموعه بازاریابی کاملاً ویژه برای شرکت های بزرگ را شامل می شود. توصیه شده.
Loomly : شامل راهنماهای تعاملی برای ایجاد پست های وبلاگ، پست های خودکار رسانه های اجتماعی و موارد دیگر است.
افزونه تقویم ویرایشی برای وردپرس: به سادگی یک کشیدن و رها کردن و رایگان. با این حال، به زمانی بستگی دارد که شما واقعاً پست‌هایی را در وردپرس برنامه‌ریزی کرده‌اید که ممکن است برای همه مناسب نباشد.
Basecamp ، Trello ، Slack و Asana : به‌عنوان ابزارهای مدیریت پروژه و ارتباطی به جای تقویم‌های محتوا طراحی شده‌اند، هر یک از این سه می‌توانند برای اهداف مدیریت کار استفاده شوند. و با کمی خلاقیت می توانید از آنها به عنوان تقویم محتوا نیز استفاده کنید.

موارد را به تقویم خود اضافه کنید

اینجا جایی است که لاستیک با جاده برخورد می کند.

در واقع ایجاد یک تقویم محتوا ممکن است دلهره آور به نظر برسد اگر برای اولین بار است که دست به کار میشوید.

اما وقتی برای اولین بار چیزهایی را سازماندهی کردید، خواهید دید که یک تقویم سرمقاله چقدر می تواند مفید باشد.

در اینجا نحوه ایجاد یک تقویم محتوا در هر پلتفرمی آورده شده است:

مرحله 1: فهرستی از ایده های محتوای خود تهیه کنید. اگر در مورد موضوعات مختلفی می نویسید، ممکن است به دسته بندی آنها به هنگام رجوع  کمک کند. اما شما فقط می توانید آنها را فهرست کنید.

مرحله 2: در مورد تعداد دفعات انتشار تصمیم بگیرید. این قسمت به استراتژی محتوای خاص شما بستگی دارد. اگر در حال تنظیم یک تقویم رسانه های اجتماعی هستید، ممکن است چندین پست در روز منتشر کنید. اما اگر برای وبلاگ باشد، می توانید فقط 3-4 پست در ماه منتشر کنید.

(اگر از صفحهات گسترده ای استفاده می‌کنید، می‌توانید سطوح مختلفی از جزئیات را در برگه‌های مختلف برای «ماهانه در مقابل هفتگی» یا «وبلاگ در مقابل لینکدین» داشته باشید)

مرحله شماره 3: از فهرست ایده های محتوا برای تکمیل تاریخ های خود، با توجه به دفعاتی که به تازگی تعیین کرده اید، استفاده کنید.

هر قسمت از فرآیند ایجاد را برنامه ریزی کنید

بیشتر تقویم‌های محتوا فقط شامل عنوان پست و تاریخ انتشار آن می‌شوند.

که برای قطعات محتوای ساده (مانند مطالعات موردی) خوب است.

اما اگر پروژه‌های بزرگ‌تر یا پیچیده‌تری را منتشر می‌کنید، ممکن است بخواهید تمام مراحل فرآیند تولید محتوا را در تقویم خود برنامه‌ریزی کنید.

به عبارت دیگر، به جای تقویمی که شبیه این است:

بیشتر شبیه این خواهد بود:

به عنوان مثال، اگر اخیراً محتوای تحقیقاتی بیشتری را در وبلاگ خود منتشر می کنید.

بر خلاف یک پست لیست، محتوای مبتنی بر تحقیق نیاز به کار زیادی از افراد زیادی دارد. و در برخی موارد، کار باید به “سبک خط مونتاژ” انجام شود. به عبارت دیگر: یک عنصر نمی تواند شروع شود تا زمانی که عنصر قبلی 100٪ کامل شود.

برای مثال، اگر شما تصاویر و نمودارهای زیادی را برای پست های تحقیقاتی خود طراحی می کنید. بدیهی است که تا زمانی که داده ها وارد نشوند، نمی توانیم این نمودارها را بسازیم. بنابراین “جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها” باید قبل از طراحی برنامه ریزی شود.

این به ویژه اگر با یک تیم کار می کنید حائز اهمیت است. با یک تیم، شما افراد مختلفی دارید که مسئول بخش‌های مختلف یک محتوا هستند. با برنامه ریزی تاریخ های مهم برای هر مرحله از قبل می تواند به شما کمک کند در مسیر خود بمانید.

در اینجا نحوه ی تاریخ گذاری مناسب در تقویم محتوایی آورده شده:

مرحله 1: فهرستی از هر نوع محتوایی را که منتشر می کنید بنویسید. بیشتر اوقات ممکن است مقالات کم ارزشی را منتشر کنید، اما زمانی که مطالبی از اطلاعات وسیعی تری را منتشر می کنید، ممکن است روش کار کاملاً متفاوت باشد. اگر در قالب های مختلف (مانند ویدیو و پادکست) صحبت می کنید، توصیه می کنم آن را نیز یادداشت کنید.

مرحله 2: هر یک از انواع محتوا را به مراحلی که برای ایجاد آن طی می کند تقسیم کنید. به عنوان مثال، فرآیند ایجاد پست وبلاگ معمولی شامل چهار مرحله است: تحقیق کلمات کلیدی، طرح کلی، نوشتن خود محتوا و طراحی.

در حالی که برای ویدیوها، فرآیند این است: پیدا کردن موضوع، نوشتن یک فیلمنامه، فیلمبرداری از ویدیو، ویرایش محتوا و اضافه کردن گرافیک.

مرحله 3: هر مرحله را به تقویم خود اضافه کنید. اگر تیمی دارید، نام فردی که مسئولیت تکمیل آن را دارد در کنار هر مرحله ذکر کنید.

بیشتر از پست های وبلاگ جدید استفاده کنید

از تقویم های محتوایی می توان خیلی بیشتر از زمان بندی انواع مختلف محتوا استفاده کرد.

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید در تقویم محتوای خود بگنجانید تا قوی تر و مفیدتر شود:

 • به روز رسانی محتوا بسیار حائز اهمیت است، محتوای خود را تازه نگه دارید. بنابراین برای قسمت هایی که ویرایش آنها آسان است (مانند پست های وبلاگ) باید به روز رسانی های آینده را در تقویم خود قرار دهید.
 • ممیزی محتوای سایت، گاهی اوقات محتوای قدیمی‌تر می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. بریتنی مولر به کمک نرم افزار Moz دریافت که حذف فهرست 75 درصد از محتوای در واقع ترافیک کلی جستجوی آنها را افزایش می دهد.
 • کارهای خارج از سایت خود را نیز برنامه ریزی و تبلیغ کنید. هر زمان که یک پست مهمان، مصاحبه پادکست، گفتگوی زنده یا هر نوع تبلیغ خارج از سایت انجام می دهید، آن را نیز در تقویم محتوای خود قرار دهید.

الگوی تقویم محتوا

با استفاده از یک الگوی تقویم محتوای رایگان (موجود در Excel و Google Sheets) برنامه ریزی خود را ایجاد و انتشار محتوای عالی را با هماهنگی بیشتری انجام دهید. ایده آل برای یک فرد یا تیم ها، زمانی که در حال راه اندازی یک وبلاگ جدید هستید، یا به سادگی می توانید تلاش های وبلاگ نویسی موجود خود را “مقیاس کنید”.

چرا از یک الگوی تقویم محتوا استفاده کنیم؟

یکی از سخت ترین چیزها در مورد انتشار محتوا، انجام مداوم آن است. این یعنی قرار گرفتن در برنامه و سازماندهی کافی برای ماندن در آن.

در عین حال، محتوا دارای قسمت های متحرک زیادی است. پست های وبلاگ باید پیش نویس، نوشته شوند، با چند رسانه ای کامل شوند و موارد دیگر. ویدئوها باید طرح کلی، فیلمنامه، عکسبرداری و ویرایش شوند.

اگر قصد دارید همه این کارها را خودتان انجام می دهید، مدیریت آن می تواند سخت باشد.

اگر با افراد دیگر همکاری می کنید، به راحتی می توانید مسیر بعدی را در این فرآیند از دست بدهید.

این الگوی تقویم محتوای قابل تنظیم (که به آن الگوی تقویم ویرایشی نیز گفته می شود) دارای دو نمای مختلف برای کمک به هر جنبه ای از تولید و برنامه ریزی است.

تقویم محتوای شامل چه سر تیتر هایی باشد؟

آنچه در یک الگوی تقویم محتوا گنجانده شده است:

برنامه ریزی محتوا: نمایی که شما را در فرآیند برنامه ریزی محتوا از جمله متا تگ های سئو شما را راهنمایی می کند.
گردش کار محتوا: خط مونتاژ گام به گام برای هر قسمت از محتوا. (این بخش کلید رعایت ضرب الاجل است.)
الگوی تقویم ماهانه: نمای اختصاص داده شده برای نشان دادن زمان.

مدیریت زمان به شما این امکان را می‌دهد که هوشمندانه‌تر کار کنید، نه سخت‌تر، تا کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهید. اگر بتوانیم این مفهوم را در یک نصیحت جمع کنیم، این توصیه به شرح زیر خواهد بود: به روز خود فکر کنید و کارهایی را که می خواهید انجام دهید در تقویم خود قرار دهید. با این حال، اکثر مردم برای انجام این قانون تلاش می کنند، که در طول زمان منجر به ناامیدی می شود.

حقیقت سخت این است که زمان برای هیچکس منتظر نمی ماند. اگر می خواهید کارهای بیشتری انجام دهید، باید یاد بگیرید که با زمان همگام شوید. هیچ مقدار کتاب مدیریت زمان و جلسات آموزشی نمی تواند عملکرد شما را بهتر کند مگر اینکه ذهن خود را به آن معطوف کنید. جمع آوری بهترین شیوه ها و رویکردهای مدیریت زمان تا زمانی که ایرادات خود را نشناسید کافی نیست. به همین دلیل است که در این مقاله، 20 مشکل مدیریت زمان و حتی نکات بیشتری را در مورد نحوه برخورد با آنها گرد هم آورده ایم. این لیست را ذخیره کنید و هر زمان که نیاز به ایده های مدیریت زمان بیشتری احساس کردید به آن بازگردید.

1. کمال گرایی در مدیریت زمان

کمال گرایی در مدیریت زمان

کمال گرایی یک شمشیر دو لبه است. از یک طرف، کمال گرایان تلاش می کنند تا کار با کیفیت بالا تولید کنند و همچنین میزان وظیفه شناسی، مشارکت و انگیزه بیشتری را نشان دهند. با این حال، استانداردهای بالا و غیر قابل انعطاف و طرز فکر همه یا هیچ، اغلب باعث استرس، فرسودگی و اضطراب می شود که عملکرد آنها را مختل می کند.

نکات مدیریت زمان:

با نقص راحت شوید. سخت کوشی یک ویژگی خوب است، اما گاهی اوقات ممکن است وقت و تلاش شما را بیشتر از آنچه لازم است ببرد. توجه به جزئیات نیز بسیار عالی است اما می تواند بسیار زمان بر باشد. هر زمان که متوجه شدید تلاش زیادی برای انجام وظیفه‌تان انجام می‌دهید، کمی استراحت کنید و از خود بپرسید: «آیا من از زمانم عاقلانه استفاده می‌کنم؟ آیا من سازنده هستم؟». اغلب اتفاق می افتد که تعداد انگشت شماری از وظایف ناقص نتایج بیشتری نسبت به یک کار که استانداردهای بالای شما را برآورده می کند، به ارمغان می آورد.
به طور منظم در مورد پیشرفت خود فکر کنید. عملکرد خود را به صورت هفتگی، دو هفته‌ای و ماهانه بررسی کنید. آیا ممکن است در مورد برخی از وظایف با آسیب کم یا بدون آسیب به نتیجه، کمتر سر و صدا داشته باشید؟ آیا می توانید به کارهایی فکر کنید که به دلیل ترس از اشتباه از آنها اجتناب کرده اید

یا برای آنها تلاش زیادی کرده اید؟ کمی فشار را از خود دور کنید اگر می‌خواهید در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهید، به خودتان اجازه دهید که کمتر کامل باشید و تمرکز کنید به آنچه مهم است.
دیدگاه و حمایت را بخواهید. کار خود را به طور منظم به مدیر یا سرپرست خود نشان دهید تا بفهمد آیا خوب انجام می دهید و کیفیت فعلی کار کافی است یا خیر. با هدف تبدیل شدن به یک کارمند سازنده تر و آماده پذیرش انتقاد باشید.

2. عدم توانایی در تمرکز و حفظ تمرکز

بسیاری از ما حداقل یک بار این حالت را تجربه کرده‌ایم که یک پاراگراف متن را بارها و بارها می‌خوانیم و نمی‌توانیم به آنچه می‌گوید پی ببریم. یا نیاز به نوشتن مقاله یا تهیه گزارش دارید، اما ذهن شما سرگردان است و قادر به تمرکز نیست. در اینجا چند ایده وجود دارد که چگونه می توانید به مسیر خود بازگردید.

نکات مدیریت زمان:

دشمنت را بشناس عوامل حواس پرتی محل کار را که در توانایی تمرکز و بهره وری شما اختلال ایجاد می کنند، شناسایی کنید. یک آزمون ارزیابی کوتاه توسط Harvard Business Review انجام دهید، بیاموزید که کدام عوامل حواس‌پرتی بیشتر به تمرکز شما آسیب می‌رسانند و نکاتی در مورد نحوه حذف آن‌ها دریافت کنید.
بیشتر مراقب سلامتی خود باشید: محرومیت از خواب می تواند به راحتی تمرکز را مختل کند، به غیر از سایر عملکردهای شناختی، مانند حافظه و توجه. فعالیت بدنی منظم تمرکز و توجه را بهبود می بخشد و سلامت مغز افراد مسن را حفظ می کند. تمرین‌های مدیتیشن و تمرکز حواس می‌توانند مزایای متعددی از جمله بهبود تمرکز را ارائه دهند.

از زمان اوج عملکرد خود استفاده کنید: پربارترین بخش های روز را شناسایی کنید و از آنها برای برنامه ریزی سخت ترین وظایف استفاده کنید. از زمان اوج برای پردازش ایمیل ها یا برقراری تماس های تلفنی استفاده نکنید و عاقلانه از آن استفاده کنید.
استراحت کنید: استراحت ها نه تنها سرگرم کننده هستند، بلکه ذهن شما را تازه می کنند، منابع ذهنی را دوباره پر می کنند، انگیزه را باز می گردند و خستگی تصمیم را کاهش می دهند. گذراندن وقت در طبیعت خستگی را کاهش می دهد. حتی 10 دقیقه ورزش باعث بهبود توجه و عملکرد می شود.
اهداف روزانه را تعیین کنید: مغز ما اهداف کوتاه مدت را به دلایل فیزیولوژیکی دوست دارد. وقتی در کاری موفق می شویم، مغز ما دوپامین ترشح می کند و باعث می شود که تمرکز بیشتری داشته باشیم و الهام بگیریم تا دوباره این حس موفقیت را تجربه کنیم.
تک تک وظایف را تمرین کنید: چندوظیفه ای اثرات نامطلوب زیادی بر تمرکز و عملکرد شما دارد: پیشرفت شما را کند می کند، مستعد اشتباه کردن، استرس شما و موارد دیگر می شود. در عوض، هر بار روی یک کار تمرکز کنید. برای تمرکز بیشتر، یک تایمر را استفاده کنید این به شما تعهد ذهنی برای شروع کار روی وتمرکز روز کار را می دهد.
با پزشک خود صحبت کنید اگر متوجه کاهش ناگهانی توانایی خود در تمرکز شدید در انجام کارهای روزمره خود با مشکل مواجه هستید، اشتباهات بیشتری انجام می دهید، تصمیمات نادرست بیشتری می گیرید، آن را نادیده نگیرید. اینها ممکن است علائم افسردگی یا اضطراب باشند، و رویکردهای مدیریت زمان می‌توانند عملکرد شما را بدتر کنند زیرا فشار زیادی که بدن شما در حال حاضر نمی‌تواند آن را تحمل کند.
زمان اینترنت و رسانه های اجتماعی خود را محدود کنید: نیکلاس کار در مقاله‌اش به یک گرایش خطرناک اشاره می‌کند که احتمالاً اکثر ما متوجه آن شده‌ایم اما توجه زیادی به آن نکرده‌ایم، رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو دامنه توجه و توانایی ما را برای تمرکز محدود می‌کنند.

3. برنامه ریزی وظایف بی اثر

برنامه ریزی وظایف بی اثر

زمان‌بندی مؤثر بخش بزرگی از استراتژی مدیریت زمان کارآمد را تشکیل می‌دهد. اگر کارهای اشتباه را در اولویت قرار دهید و روی کارهایی سرمایه گذاری کنید که نتایج مرتبط با هدف کمی دارند یا هیچ نتیجه ای ندارند، نمی توانید زمان و تمرکز خود را مدیریت کنید. حتی اگر یاد گرفته باشید که چگونه اولویت ها را مرتب کنید، باز هم کافی نیست زیرا یک دایره بی پایان از وظایف سخت و چالش برانگیز می تواند باعث اضطراب، استرس، افسردگی و فرسودگی شغلی شود. بیایید ببینیم چگونه می توانید حجم کاری خود را به طور موثر توزیع کنید.

نکات مدیریت زمان:

روش آیوی لی را در نظر بگیرید: در پایان روز، شش کار مهم فردا را یادداشت کنید و آنها را اولویت بندی کنید. روز بعد، شروع به کار بر روی مهمترین آنها کنید.
از اثر فوریت صرف اجتناب کنید: طبق تحقیقات، ما تمایل داریم کارهای فوری با بازده عینی کمتر را به جای کارهای مهم با پیامدهای مهم و بلندمدت انتخاب کنیم. کارهایی که هم فوری و هم مهم هستند را اولویت بندی کنید. در مرحله بعد، کارهای مهم را به جای کارهای فوری انتخاب کنید که در بیشتر موارد بی اثر هستند.
لیست وظایف خود را محدود کنید: فهرست کارهای خود را مرور کنید و آن را به حیاتی ترین کارها محدود کنید (شبکه مدیریت زمان Covey را امتحان کنید). مشخص کنید که کدام کارها و فعالیت ها بهترین بازده را دارند و آنها را اولویت بندی کنید.
قورباغه را بخور مارک تواین یک بار گفت: “اول صبح یک قورباغه زنده بخورید و هیچ اتفاق بدتری در بقیه روز برای شما نخواهد افتاد.” مهمترین یا چالش برانگیزترین کار را انجام دهید. کاری که احتمالاً آن را به تعویق می اندازید و احتمالاً کاری که می تواند بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی یا پروژه شما داشته باشد.

4. عدم پیگیری زمان

اگر زمان خود را پیگیری نکنید، نمی‌توانید تاکتیک‌ها و رویکردهای مدیریت زمان خود را بهبود ببخشید. ردیابی زمان کاری خسته کننده به نظر می رسد، اما زمانی که آن را در روال خود پیاده کنید، روندها و بینش های غیرمنتظره ای را آشکار می کند. زمانی که ساعت‌های تماس تلفنی، ایمیل‌ها و حواس‌پرتی را تجزیه و تحلیل می‌کنید، می‌توانید رویکرد استراتژیک‌تری برای زمان خود ایجاد کنید.

نکات مدیریت زمان:

ابزار ردیابی زمان را انتخاب کنید که به بهترین وجه برای شما مناسب است: برنامه جدول زمانی، ردیاب زمان دسکتاپ، برنامه تلفن همراه، برنامه افزودنی مرورگر یا حتی تایمر کرونومتر.
نرم افزار ردیابی زمان را در نظر بگیرید: یکی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند و شما را با یک رابط کاربری پیچیده و ویژگی های غیر ضروری غرق نکند.
حتی کوچک‌ترین کارهایی مانند تماس‌های تلفنی، جلسات، استراحت‌های قهوه، زمان حواس‌پرتی را یادداشت کنید یا یک نرم‌افزار مانیتورینگ دسک‌تاپ را در نظر بگیرید که به‌طور خودکار برنامه، وب‌سایت و زمان خاموشی شما را ضبط می‌کند.
عملکرد خود را به طور منظم مرور کنید: از برگه‌های اکسل، برگه‌های Google، برنامه‌های صفحه زمانی یا ردیاب‌های زمان با ویژگی‌های مدیریت پروژه برای ثبت زمان در برابر وظایف و استفاده از گزارش‌های زمان خود برای ایجاد گزارش استفاده کنید.

5. چشم اندازه آینده

اول از همه، اگر چشم انداز روشنی از مسیر حرکت خود ندارید، نیازی به تسلط بر مهارت های مدیریت زمان خود نیست. اگر وظایف و مسئولیت‌هایی که می‌خواهید با مهارت و ظرافت بیشتری مدیریت کنید، الهام‌بخش شما نیستند، ابتدا باید جهت‌گیری و معنای بیشتری را توسعه دهید. بدون چشم انداز، شانس کمی برای ایجاد نتایجی که می خواهید و احساس شادی و هیجان برای ادامه دادن ندارید.

نکات مدیریت زمان:

دید پرنده ای بگیرید به این فکر کنید که وظایف شما چگونه به اهداف شخصی یا شرکتی شما کمک می کند. تمرکز خود را بر روی نتیجه نهایی حفظ کنید، برای ادامه دادن به شما الهام و انرژی می‌دهد. در صورت لزوم بینایی خود را تنظیم کنید اما هرگز آن را از دست ندهید.

اتلاف وقت را شناسایی کنید بیشتر مشکلات مدیریتی ناشی از صرف زمان زیاد برای چیزهایی است که به شما نتیجه نمی دهد و شما را به جلو می برد. مطمئن شوید که وقت خود را روی کارها و پروژه های معنادار سرمایه گذاری کنید.
یک طرح اضطراری ایجاد کنید. همیشه این احتمال وجود دارد که همه چیز آنطور که انتظار می رود پیش نرود. در مورد بهترین و بدترین سناریو فکر کنید، “Plan B” و “Plan C” را آماده کنید تا خطرات و مشکلات را با آرامش مدیریت کنید.

6. هرگز به فردا فکر نکن

افرادی که نتایج خارق‌العاده‌ای در زندگی ایجاد می‌کنند، معمولاً رویاپرداز هستند. برای تحقق بخشیدن به دیدگاه های خود، آنها باید استراتژیک بیندیشند و اهداف کوتاه مدتی را تعیین کنند که آنها را گام به گام به اهداف خود برساند. هنگامی که به فردا فکر می کنید، برای آنچه در آینده در راه است آمادگی بیشتری خواهید داشت و هر روز انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری برای دستیابی به نتایجی که تصور می کنید، احساس می کنید.

نکات مدیریت زمان:

مهارت های آگاهی و سازگاری را توسعه دهید: به این فکر کنید که چگونه زمان و تلاش‌هایی که امروز سرمایه‌گذاری کرده‌اید به واقعیت فردای شما کمک می‌کند و شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند (به عنوان مثال، وظایف پروژه امروز چگونه بر وظایف هفته آینده تأثیر می‌گذارد؟). برنامه های خود را با شرایط در حال تغییر تطبیق دهید.
به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید: پروژه های خود را به وظایف قابل مدیریت تقسیم کنید و پیشرفت آنها را پیگیری کنید. از نمودارها، گزارش ها، میله های پیشرفت استفاده کنید تا ببینید چگونه کار می کنید.
قانون 7 دقیقه را در نظر بگیرید: 7 دقیقه صبح را برای برنامه ریزی روز خود و 7 دقیقه قبل از خواب را به مرور روز خود و تهیه برنامه برای فردا اختصاص دهید.
از عملکرد گذشته خود درس بگیرید: وظایف خود را تخمین بزنید، ضرب الاجل تعیین کنید و زمان را برای آنها پیگیری کنید. وقتی کار را تمام کردید، عملکرد خود را مرور کنید، روندها را شناسایی کنید و اگر به رقابت بیشتری نیاز دارید دفعه بعد آن را تبدیل به یک بازی کنید تا به نتایج بهتری برسید.

7. عدم بررسی منظم مدیریت زمان

عدم بررسی منظم مدیریت زمان

چه بر روی اهداف شخصی خود کار کنید و چه می خواهید کارایی خود را در محل کار بهبود بخشید، باید به طور منظم عملکرد خود را بررسی کنید. اگر از نرم‌افزار ردیابی زمان استفاده می‌کنید، می‌توانید از گزارش‌های زمان خود استفاده کنید و گزارش بسازید تا روند بهره‌وری را شناسایی کنید، رویکرد خود را تنظیم کنید و از زمان خود حتی عاقلانه‌تر استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که نه تنها عملکرد روزانه و هفتگی خود را مرور می کنید، بلکه به گزارش های ماهانه و نیم ساله خود نگاه می کنید تا چشم انداز تلاش های خود را مشاهده کنید.

نکات مدیریت زمان:

از اشتباه در هزینه غرق شده اجتناب کنید: زمان زیادی را برای کارهای بی اثر و با اولویت پایین سرمایه گذاری کنید. وقتی متوجه شدید که فعالیت فعلی شما بیش از توان مالی شما زمان می برد، عقب نشینی کنید و ارزیابی کنید که نتیجه آن چقدر ارزشمند است و چگونه بر پیشرفت شما تأثیر می گذارد.
چشم انداز زمانی آینده را در نظر بگیرید: به این فکر کنید که فعالیت فعلی شما چگونه به مراحل بعدی، وظایف هفته آینده و پروژه شما کمک می کند یا به آن آسیب می رساند.
برنامه خود را به طور منظم مرور کنید: روز خود را با صرف 5 دقیقه به برنامه روزانه خود شروع کنید. چند دقیقه در وسط روز به بررسی پیشرفت خود و کارهایی که باید انجام دهید اختصاص دهید. روز خود را با بررسی عملکرد 5 دقیقه ای به پایان برسانید.
یک برنامه توسعه شخصی بسازید و اهداف، برنامه ها، مهارت های خود را مستند کنید. پیشرفت خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر خود قرار دارید.

8. عدم توانایی در مقابله با استرس

مدیریت استرس و مدیریت زمان اغلب دست به دست هم می دهند. اگر تا آخرین لحظه منتظر بمانید تا کار خود را به پایان برسانید، در برنامه ریزی قبلی و اولویت بندی شکست بخورید، به احتمال زیاد احساس استرس خواهید کرد. همه استرس ها بد نیستند، اما قرار گرفتن مداوم در معرض استرس می تواند سلامت و عملکرد شما را به خطر بیندازد. بیایید ببینیم برای مدیریت موثر استرس چه کاری می توانید انجام دهید.

نکات مدیریت زمان:

عوامل استرس زا را شناسایی کنید: برای ثبت عوامل استرس زا، افکار، احساسات و واکنش های خود به مدت چند هفته تمرین کنید. یادداشت های خود را مرور کنید تا الگوها را بیابید و به دنبال راه هایی برای مقابله موثرتر با استرس باشید.
پاسخ های سالم را توسعه دهید: غذای ناسالم و الکل ممکن است راه خوبی برای تسکین استرس به نظر برسد، اما در عوض، انتخاب های سالم تری را امتحان کنید: ورزش، یوگا، مدیتیشن، سرگرمی ها، فعالیت های مورد علاقه، خواب با کیفیت.
مرزها را تعیین کنید: چه از خانه کار کنید و چه در محل کار، به ساعات کاری خود پایبند باشید و کار را در محل کار ترک کنید. از فکر کردن به کار و پاسخ دادن به ایمیل‌ها، بی‌صدا کردن چت‌های شرکتی و سایر اعلان‌های مربوط به کار در تلفن هوشمند خود در پایان روز کاری خودداری کنید.

9. عدم تمرین مدیریت توجه

بیایید با آن روبرو شویم: همه ما 24 ساعت در روز فرصت داریم و چیزی به نام “مدیریت زمان” وجود ندارد. خبر خوب این است که ما می توانیم توجه و تمرکز خود را مدیریت کنیم. در نهایت، مدیریت توجه توانایی تشخیص وضعیت مغز شما و انتقال آگاهانه خود به حالتی است که در لحظه به بهترین نحو به شما خدمت می کند. ما در اینجا به جزئیات نمی پردازیم، اما ایده هایی در مورد نحوه تنظیم کار به شما ارائه می دهیم.

نکات مدیریت هوشمندانه زمان:

محیط خود را کنترل کنید: با دیگران ارتباط برقرار کنید که سعی می کنید متمرکز بمانید: وضعیت چت خود را به «مزاحم نشوید» تغییر دهید، هدفون بگذارید، در را ببندید، هر چیزی که در موقعیت شما مناسب است.
عادات دزدی توجه خود را مرور کنید: برخی از ما هنگام کار از خانه صدای پس‌زمینه تلویزیون را ترجیح می‌دهیم، بسیاری از ما نمی‌توانیم در مقابل وسوسه بررسی یک اعلان و پاسخ دادن به پیام فوراً مقاومت کنیم. عادات بد خود را کشف و مرور کنید و یک رویکرد مدیریت زمان سالم تری ایجاد کنید تا دامنه توجه و تمرکز خود را دوباره به دست آورید.
ورزش کنید و مدیتیشن کنید: طبق مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی هاروارد انجام شده است، تمرینات منظم باعث بهبود حافظه، تمرکز و وضوح ذهنی می شود. فقط چند هفته مدیتیشن باعث کاهش سرگردانی ذهن، تقویت تمرکز و حافظه می شود.

10. انجام هر کاری به تنهایی

فرقی نمی کند کارمند، صاحب کسب و کار یا خوداشتغال باشید، نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. همه ما به عنوان انسان 24 ساعت در روز و ظرفیت انرژی محدودی داریم. بنابراین اگر بیش از حد به خود فشار بیاوریم، به احتمال زیاد دچار استرس، اثربخشی کمتر و نتایج با کیفیت پایین می شویم.

نکات مدیریت هوشمندانه زمان:

برون سپاری اگر صاحب کسب و کار یا خوداشتغال هستید، بخشی از تلاش خود را برون سپاری کنید. برای مثال، اگر روال حسابداری وقت زیادی از شما می گیرد، از خدمات آژانس های حسابداری استفاده کنید. هزینه های فرصت را بسنجید و ممکن است متوجه شوید که زمان و انرژی شما برای موفقیت شما مهمتر از پول شما است.
روال خود را خودکار کنید فرض کنید شما یک مدیر پروژه هستید و باید مراقب پیشرفت پروژه، عملکرد تیم، صورتحساب و مسائل حسابداری خود باشید. نرم افزار ردیابی زمان وجود دارد که می تواند بیشتر این کار را برای شما انجام دهد، بنابراین، مجدداً هزینه های فرصت را در نظر بگیرید و به احتمال زیاد، برای خرید آن انتخاب خواهید کرد. روتین های خودکار هفته ها از وقت شما را در دراز مدت صرفه جویی می کند.
نماینده. فرض کنید شما یک مدیر در یک تیم بازاریابی هستید و چیزهای زیادی در ظرف خود دارید: جلسات، مصاحبه های شغلی، گزارش ها، وظایف معمول مدیریت. در نظر بگیرید که یک کار گزارش سازی را به یکی از قابل اعتمادترین و دقیق ترین اعضای تیم خود محول کنید. به این ترتیب، آنها برخی از مهارت های جدید را یاد می گیرند و می توانند در آینده از شما پشتیبانی کنند، در حالی که شما زمان بیشتری برای کارهایی که نیاز به مشارکت مستقیم شما دارند، خواهید داشت.

11. بد بودن در تخمین زمان

بد بودن در تخمین زمان

بسیاری از ما تمایل داریم که مدت زمان انجام پروژه ها و وظایف را دست کم بگیریم. این پدیده مغالطه برنامه‌ریزی نامیده می‌شود و به ایجاد برنامه‌ها و برآوردهای غیرواقعی بهترین سناریو اشاره دارد. علل اصلی این اثر شامل موارد زیر است:

 1. خزش امتیاز : دست کم گرفتن پیچیدگی یک پروژه.
 2. تمرکزگرایی در برنامه ریزی : عدم در نظر گرفتن تجربه انجام کارهای مشابه در گذشته.
 3. خوش بینی طبیعی : فکر کردن به اینکه وظایف به آرامی و بدون تنگناها و تغییرات پیش خواهند رفت.
 4. استدلال با انگیزه: تخمین های خوش بینانه انجام می دهند زیرا مدیران می خواهند کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند.
 5. عدم خودآگاهی دقیق در مورد شایستگی شما

نکات مدیریتی زمان:

نسبت فاج خود را محاسبه کنید: فهرستی از وظایف بسازید، زمان را در برابر آنها تخمین بزنید و پیگیری کنید. سپس کل زمان صرف شده خود را جمع کنید، آن را بر کل زمان تخمینی تقسیم کنید و نتیجه را در 100٪ ضرب کنید  این نسبت فاج شما است.
عملکرد قبلی خود را مرور کنید: اگر زمان را در صفحات زمانی کاغذی، Excel یا Google Spreadsheets ردیابی کنید، برای محاسبه عملکرد خود مشکل خواهید داشت. نرم افزار ردیابی زمان را در نظر بگیرید که در آن می توانید مطمئن شوید که داده های شما به طور ایمن ذخیره می شوند و می توانید گزارش عملکرد را با چند کلیک ایجاد کنید.
بدترین سناریو را فرض کنید: وقفه ها و موانع احتمالی را در تخمین های خود بگنجانید زیرا پروژه ها به ندرت بدون مشکل پیش می روند.
یک نفر دیگر برای شما تخمین بزند: کانمن و تورسکی، که برای اولین بار مفهوم اشتباه برنامه ریزی را ذکر کردند، به موارد زیر نیز پی بردند: در حالی که ما در برآورد وظایف خود بد هستیم، برآوردهای دقیق تری برای دیگران انجام می دهیم.
بازخورد بخواهید: هنگام برنامه ریزی فعالیت های بعدی خود، از یک طرف بی طرف بخواهید که در مورد تخمین های شما بازخورد بدهد.

12. مشغول بودن به جای موثر بودن

مشغول بودن و مولد بودن یکسان نیست. شما می توانید تمام روز مشغول پاک کردن صندوق ورودی خود، مرتب کردن وظایف در لیست کارهای خود باشید و هنوز هیچ چیز معنی داری انجام ندهید. زمان پرمشغله شما را به اهدافتان نزدیک نمی کند و باعث می شود احساس اضطراب و بی قراری کنید. در مقابل، زمان مولد مانند پیشرفت مداوم به سمت اهداف شما است. مهمترین دلایلی که افراد در مشغول بودن گیر می کنند عبارتند از اولویت بندی بد و تفکر بیش از حد به جای انجام کارها.

نکات مدیریتی در زمان:

اصل پارتو را اعمال کنید: روی 20 درصد وظایف با بالاترین ارزش تمرکز کنید که 80 درصد نتایج را به همراه دارد. به عنوان مثال، به جای برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل چگونگی شروع پروژه جدید، اقدام کنید و کار را 80 درصد انجام دهید و از بقیه زمان خود برای برنامه ریزی مراحل بعدی خود استفاده کنید.
تکنیک 4Ds را در نظر بگیرید: وقتی وقفه یا حواس پرتی جدیدی ظاهر شد، یکی از موارد زیر را انتخاب کنید: حذف، واگذاری، به تعویق انداختن، اکنون انجام دهید.

 رویکرد ABCDE را اجرا کنید: که در آن A: مهمترین وظایف، B: وظایف کمتر مهم، C: وظایف بدون عواقب، D: واگذاری، E: حذف.
نتایج چابک را تنظیم کنید روی سه نتیجه کلیدی که می خواهید در یک بازه زمانی مشخص به دست آورید تمرکز کنید: روز، هفته، ماه یا سال.
استراتژی 1-3-5 را امتحان کنید: هر روز به 1 کار بزرگ، 3 کار متوسط و 5 کار کوچک متعهد شوید.

13. عدم تسلط بر مهارت ها و ابزارهای خود

عدم تسلط بر مهارت ها و ابزارهای خود

موفقیت تلاش‌های مدیریت زمان شما ارتباط تنگاتنگی با نحوه اعمال و توسعه مهارت‌های سخت و نرم خود دارد. اینها به ابزارهای حرفه ای، ارتباطات، حل مسئله، تفکر خلاق، خودآگاهی، تصمیم گیری و موارد دیگر مرتبط هستند. بدون تسلط بر مهارت های دیگر، هیچ مقدار کتاب مدیریت زمان و توصیه نمی تواند شما را سریع تر رشد کند و در زندگی و شغلی به دست آورید.

نکات مدیریتی در زمان:

مهارت های حرفه ای خود را تقویت کنید: مهارت های خود را به طور منظم مرور کنید، به این فکر کنید که چگونه می توانید آنها را بهبود ببخشید، از چه مهارت های دیگری می توانید بهره مند شوید.
ابزار خود را بشناسید بسیاری از ما از ایمیل ها، تابلوهای وظیفه، نرم افزارهای خاص صنعت، ردیاب زمان و موارد دیگر استفاده می کنیم. اما ما اغلب فراموش می‌کنیم که هر ابزاری میانبرها و ویژگی‌های کوچکی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به طور قابل توجهی روال‌های ما را بهبود بخشد. به عنوان مثال، اگر زیاد از گوگل استفاده می کنید، ترفندهای جستجوی گوگل می توانند ساعت ها در وقت شما در ماه صرفه جویی کنند. حتما ابزارهای تجارت خود را کشف کنید.
مهارت های نرم خود را بهبود بخشید: در مورد نحوه برخورد با بازخوردها، برقراری ارتباط، یادگیری چیزهای جدید، انطباق با تغییرات، کار بر روی درگیری ها و غیره آگاه تر باشید. با مهارت‌های نرم، می‌توانید سریع‌تر یاد بگیرید و رشد کنید، به این معنی که زمان خود را با مهارت و آرامش بیشتری مدیریت کنید.

14. عدم مدیریت عوامل حواس پرتی

منظور ما از حواس‌پرتی، ایمیل‌ها، اعلان‌ها، رسانه‌های اجتماعی، شلوغی کاغذ، و هزاران مقاله در اینترنت در مورد نحوه مدیریت این موارد است. اما در واقع، علاوه بر این، ما از کارهای مهم دیگر با کارهایی که اولویت کمتری دارند، پرت می شویم. برای همه ما اتفاق افتاد: تماس‌های فوری مشتریان و همکاران که از ما درخواست توجه فوری داشتند. این بدان معنا نیست که ما باید به طور کامل جلوی این حواس‌پرتی‌ها را بگیریم زیرا موانعی ایجاد می‌کند و بر بهره‌وری تیم تأثیر می‌گذارد. با این حال، ما باید یاد بگیریم که چنین چیزهایی را عاقلانه مدیریت کنیم.

نکات مدیریت مورد نیاز زمان:

مرزهای خود را مشخص کنید: زمانی را برای تماس‌های تلفنی و ایمیل‌ها اختصاص دهید، از وضعیت‌های چت برای برقراری ارتباط در زمانی که در دسترس هستید استفاده کنید، و مهم‌تر از همه، برای کارهای مهمی که نیاز به تمرکز و توجه عمیق شما دارند، زمان‌بندی کنید.
با تیم خود جلسات ایستاده برگزار کنید: جلسات 10 تا 20 دقیقه ای برای بحث در مورد پیشرفت، حذف موانع و ایده های طوفان فکری برگزار کنید.
نه گفتن را یاد بگیر از شرکت در گفتگوهای گروهی و شایعات پرهیز کنید و کارهای کم اولویت را به تعویق بیندازید. وقتی نه می گویید، دلایل خود را به صورت حرفه ای توضیح دهید و یک جایگزین ارائه دهید.
زمان کار و زمان بازی را برنامه ریزی کنید: در تقویم خود، تعهدات ثابت (مانند وعده های غذایی، رفت و آمد، خواب)، فعالیت های مراقبت از خود (مانند ورزش، مدیتیشن)، زمان بدون احساس گناه (مثلاً معاشرت، سرگرمی ها) را برنامه ریزی کنید و سپس زمان کاری را برنامه ریزی کنید.

15. انجام کارهای معمول به جای عادات

اعمالی که ما هر روز انجام می‌دهیم می‌توانند روتین یا عادت باشند. آنها هر دو به معنای اعمال منظم و مکرر هستند و ما اغلب این کلمات را به جای هم استفاده می کنیم، اما از نظر عملکرد شخصی، معنی آنها متفاوت است.

عادات روال هایی هستند که شما با اندک یا بدون فکر آگاهانه انجام می دهید، همچنین به معنای سرمایه گذاری اندک انرژی است. در مقابل، روال ها اقدامات خودکاری نیستند که به تلاش های آگاهانه نیاز داشته باشند. وقتی در راه رفتن به محل کار یک فنجان قهوه می‌خرید، شرایط خاصی باعث این عمل می‌شود. اما وقتی بعد از کار به باشگاه می‌روید، نیاز به تمرین آگاهانه شما دارد. در غیر این صورت، آنها از بین می روند. خبر خوب این است که می توانید عمداً روتین ها را به عادت تبدیل کنید.

نکات مدیریتی مورد نیاز زمان:

حلقه عادت را بسازید: شما باید یک ماشه را انتخاب کنید، روال را اجرا کنید و بعد از آن کاری لذت بخش انجام دهید. فرض کنید ساعت 10 صبح یک جلسه ایستاده دارید (ماشه)، سپس اعلان‌ها را غیرفعال می‌کنید، هدفون خود را قرار می‌دهید و به سخت‌ترین کار (روال) حمله می‌کنید و بعد از آن ساعت حدود 2 بعد از ظهر برای ناهار می‌روید. یا هر زمان که کارتان تمام شد. در مورد عادت های ساختن در عادات اتمی نوشته جیمز کلیر بیشتر بخوانید.

16. اجتناب از اتوماسیون

صرف نظر از مشاغل ما، بسیاری از جنبه های شغل ما تکراری هستند و برای اتوماسیون باز هستند. بر اساس گزارش In(Sight) 2020 WorkMarket، 54 درصد از کارمندان معتقدند که می توانند 240 ساعت در سال از طریق اتوماسیون صرفه جویی کنند، در حالی که 78 درصد از رهبران کسب و کار اتلاف وقت خود را 360 ساعت در سال تخمین زده اند. اکنون تصور کنید که می توانید زمان خود را برای پیشرفت شغلی یا کسب و کار سرمایه گذاری کنید.

نکات مدیریتی مورد نیاز زمان:

کارهای روتین را بهبود بخشید: فعالیت‌های روتین خود را به طور منظم مرور کنید و ایده‌های طوفان فکری خود را در مورد اینکه چگونه می‌توانید به طور مؤثرتری با آنها مقابله کنید، مطرح کنید. فرض کنید روزانه یک ساعت برای پاسخ دادن به ایمیل‌ها وقت می‌گذارید، سپس ممکن است ایده‌های زیر را داشته باشید: ایجاد الگوهای ایمیل، مرور تنظیمات مرتب‌سازی، خالی کردن صندوق ورودی هر روز، استفاده از ابزارهای شخص ثالث برای لغو اشتراک از خبرنامه‌های غیرضروری به صورت انبوه و غیره.
روال های مدیریتی خودکار ابزارهای مدیریت زمان و پروژه مدرن همچنین ویژگی های صورتحساب، حسابداری و حتی مدیریت غیبت را ارائه می دهند. این بدان معنی است که شما می توانید داده ها و فرآیندهای تجاری ضروری را در یک ابزار واحد مدیریت کنید.
از ابزارهای اتوماسیون استفاده کنید: روال ها را در برنامه های وب خود با ابزارهایی مانند Zapier و IFTTT خودکار کنید.

17. عدم شکست پروژه های بزرگ

پروژه های بزرگ بسیار طاقت فرسا به نظر می رسند و اغلب منجر به استرس و اهمال کاری می شوند. وقتی آنها را به قسمت های قابل هضم تقسیم می کنید، وظایف فردی قابل دسترس تر و قابل انجام تر به نظر می رسند. پس از اتمام یک کار کوچک، احساس موفقیت و انگیزه بیشتری برای ادامه دادن خواهید داشت. پیشرفت پروژه شما قابل مشاهده تر می شود، احساس بهره وری و کارآمدی بیشتری خواهید داشت.

نکات مدیریتی کاربردی زمان:

ویران کن: هر زمان که کار جدیدی را شروع می‌کنید، آن را به مراحلی تقسیم کنید که می‌توانید در 20 تا 30 دقیقه آن‌ها را کامل کنید، حتی اگر بی‌اهمیت به نظر برسند، این رویکرد به ویژه برای کسانی مفید است که ترجیح می دهند در فواصل زمانی کوچک مانند پومودوروس کار کنند.
یک توالی منطقی ایجاد کنید: ساده‌ترین کارها ممکن است جذاب‌تر به نظر برسند، اما بهتر است آن‌ها را یکی یکی به ترتیب انجام دهید تا به هدف پروژه‌تان نزدیک‌تر شوید.
به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید: وقتی روی یک کار بزرگ کار می کنید، ممکن است همیشه پیشرفت را احساس نکنید. رویکرد مانیفست چک لیست را امتحان کنید، وظایف خود را به یک چک لیست ساده و گام به گام تقسیم کنید. یا از تابلوهای وظیفه مانند Kanban برای تجسم پیشرفت خود استفاده کنید.

18. قدرت مغز خود را حفظ نکنید

بدون توهین، اما میانگین ظرفیت حافظه کاری ما به سه تا پنج مورد محدود شده است. هر چیزی که بیش از این محدودیت ها باشد، احتمال زیادی دارد که از مغز ما بیفتد. به همین دلیل است که مهم است که مغزمان را شلوغ نگه داریم تا فضا، انرژی و تمرکز بیشتری برای انجام وظایف در دست داشته باشیم.

نکات مدیریتی کاربردی زمان:

از حافظه خارجی برای هر چیزی که در حال حاضر روی آن متمرکز نیستید استفاده کنید: از سازمان‌دهنده‌ها، یادداشت‌ها، برنامه‌های وظایف و نرم‌افزار استفاده کنید تا ذهن خود را تخلیه کنید و در صورت نیاز به این وظایف بازگردید.
از نرم افزارهای همکاری استفاده کنید: فرض کنید از پروژه بعدی خود مطلع هستید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید. تردیدها و ایده هایی در سرتان جاری است که به شما اجازه نمی دهد روی کار در حال انجام تمرکز کنید. یک محیط همکاری را برای حذف ایده ها از ذهن خود پیاده کنید، از تیم خود بخواهید ایده های بیشتری را بدهند یا بازخورد ارائه دهد، به این ترتیب، کارهای آینده خود را در حالت از پیش تعیین شده به حرکت در می‌آورید و می‌توانید بعداً به آنها بازگردید.
انتخاب های روزمره را ساده کنید: اعتقاد بر این است که آلبرت انیشتین هفت کت و شلوار یکسان برای هر روز هفته داشت تا قدرت مغز خود را در کارهای روزمره هدر ندهد. به احتمال زیاد استیو جابز به همین دلیل ترجیح داد یقه یقه اسکی مشکی بپوشد. تعداد انتخاب های روزمره را کاهش دهید تا انرژی خود را برای تصمیم گیری های بی اهمیت هدر ندهید.

19. بی انگیزه بودن

بر اساس تئوری هدف گذاری، انگیزه از قصد کار برای رسیدن به هدف ناشی می شود. و این قصد زمانی ظاهر می شود که هدف سه معیار زیر را برآورده کند:

اهداف خاص قابل اندازه گیری و بدون ابهام هستند. آنها ما را قادر می سازند تا بر فعالیت های مربوطه تمرکز کنیم تا اینکه نسبتاً بی هدف پرپیچ و خم کنیم. برعکس، اهداف مبهم امکان تفاسیر متعدد از دستیابی به هدف را فراهم می کند (به عنوان مثال، راه اندازی یک پروژه جدید).
اهداف دشوار و خاص نیاز به تلاش و پشتکار دارند – دو جزء کلیدی انگیزه. اهداف عالی منجر به تلاش و عملکرد بالاتر می شود.
اهداف چالش برانگیز باید دشوار و در عین حال قابل دستیابی باشند. کارهای چالش برانگیز نیازمند تعهد و تمرکز هستند، در حالی که کارهای آسان یا خسته کننده انگیزه را از بین می برند.
بیایید ببینیم چه چیز دیگری می تواند انگیزه شما را تقویت کند.

نکات مدیریتی کاربردی زمان:

برنامه های آینده را مرور کنید: به این فکر کنید که کار فعلی شما چگونه می تواند در آینده به شما کمک کند. حتی اگر در مورد پروژه فعلی خود هیجان زده نیستید، یک چشم انداز بلند مدت ممکن است انگیزه کافی برای ادامه دادن و مدیریت بهتر زمان به شما بدهد.
مغز خود را فریب دهید: هر زمان که کاری را انجام می دهیم، مغز ما دوپامین ترشح می کند که با احساس لذت، یادگیری و انگیزه مرتبط است. وظایف خود را به اهداف کوچک تقسیم کنید تا در طول پروژه های بلند مدت انگیزه خود را حفظ کنید.

20. عدم استفاده از فناوری

فناوری و عصر اینترنت موانع و حواس‌پرتی‌های زیادی را ایجاد می‌کند و همچنین فرصت‌هایی را برای مدیریت بهتر زمان و کیفیت بالاتر زندگی ایجاد می‌کند. از یک طرف، سبک زندگی دیجیتالی شده به طور فزاینده ای باعث کوتاه شدن دامنه توجه و توانایی های تمرکز ما می شود که می تواند با ماهی قرمز مقایسه شود. از سوی دیگر، ردیاب‌های زمان و ابزارهای مدیریت پروژه، در صورت استفاده هوشمندانه، می‌توانند در ساعات هفتگی شما صرفه‌جویی کنند.

نکات مدیریت مورد نیاز زمان:

از تکنولوژی برای برنامه ریزی روز خود استفاده کنید: تقویم های آنلاین و برنامه های زمان بندی را برای اهداف مدیریت زمان شخصی در نظر بگیرید. روز خود را به مجموعه ای از بلوک های فعالیت تقسیم کنید، چند بافر زمانی در نظر بگیرید و برنامه خود را مرحله به مرحله مرور کنید.
با ردیاب زمان آزمایش کنید: هزاران ابزار ردیابی زمان برای اهداف شخصی و تجاری در بازار وجود دارد. ممکن است کمی طول بکشد تا زمانی که مورد مناسب خود را پیدا کنید. دو چیز را باید در نظر داشته باشید:

1) هنگام استفاده از این ابزارها، مزایا باید بیشتر از هزینه باشد.

2) سود باید بیشتر از زمان صرف شده برای استفاده از برنامه باشد.
ابزارهای مدیریت پروژه را در نظر بگیرید: به عنوان یک مدیر پروژه، باید پیشرفت پروژه و عملکرد کارکنان را پیگیری کنید، گزارش تهیه کنید و به دنبال راه هایی برای افزایش عملکرد تیم خود باشید: ابزارهای مدرن مدیریت پروژه ویژگی های ردیابی زمان و روال های مدیریتی را در یک محیط واحد به صورت خودکار ارائه می دهند.

برای ارتقای سطح مدیریت زمان خود آماده اید؟

به عنوان انسان، ما نمی توانیم 100٪ مواقع سازنده باشیم. با این حال، همیشه اشتباهات مدیریت زمان برای تصحیح و چندین رویکرد بهره وری برای امتحان وجود دارد. نکته کلیدی این مقاله به شرح زیر است: شما نمی توانید آنچه را که اندازه گیری نمی کنید مدیریت کنید و نمی توانید آنچه را که مدیریت نمی کنید بهبود بخشید. با ردیابی زمان شروع کنید و رویکردهای مختلف مدیریت زمان را برای تقویت عملکرد خود امتحان کنید. استفاده از تقویم های سال نیز شما را در یک برنامه ریزی هدفمند کمک میکند. مهرسام چاپ به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان سررسید 1402 و تقویم رومیزی 1402 و سررسید اروپایی میتواند شما را در مدیریت زمان موثر برای مجموعه ها و کسب و کار های مختلف همراهی کند.

 

تقویم رومیزی 1402 عمودی

دانلود رایگان تقویم 1402

دانلود رایگان تقویم 1402 به همراه تمامی مناسب های رسمی کشور شامل مناسبت های ملی، مذهبی، مناسبت های سال قمری و بعضی از مناسبت های سال شمار میلادی برای شما آماده گردید است. در ادامه این مقاله لحظه تحویل سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، تعطیلات رسمی کشور در سال ۱۴۰۲ و دانلود رایگان تقویم 1402 قرار داده شده است. مهرسام چاپ یکی از پر‌آوازه ترین گروه های تبلیغاتی است که در زمینه تولید تقویم و سررسید به صورت اختصاصی فعالیت می کند و نامی آشنا در صنعت تولید سالنامه محسوب می شود. محصولات مهرسام چاپ در زمینه تقویم و سالنامه در زمینه تقویم رومیزی، سررسید اروپایی و همچنین تولید تقویم رومیزی اختصاصی و چاپ سررسید اختصاصی و فروش سررسید ۱۴۰۲ و تقویم رومیزی ۱۴۰۲  فعال می باشد.

تقويم رسمي كشور سال 1402 هجري شمسي

مناسبتها: مصوب شوراي فرهنگ عمومي كشور
استخراج و تنظيم: شوراي مركز تقويم مؤسسة ژئوفيزيك دانشگاه تهران

لحظه تحویل سال 1402 هجری شمسی

لحظة تحويل سال 1402 هجري شمسي به ساعت رسمي جمهوري اسلامي ايران 54 دقيقه و 28 ثانيه بامداد روز سشنبه 1 فروردين 1402هجري شمسي مطابق 28 شعبان 1444 هجري قمري و 21 مارس 2023 ميلادي

مصوب جلسة 761 مورخ 1400/8/18 و 769 مورخ 1400/12/24 شوراي فرهنگ عمومي مصوب جلسة 864 مورخ 1401/3/31 شوراي عالي انقلاب فرهنگي

رويداد نجومي قابل رؤيت در ايران در سال 1402 هجري شمسي

ماه گرفتگی های سال 1402 هجری شمسی

 ماه گرفتگی ها:

1-ماه گرفتگي جزيي در تاريخ هاي شنبه و يكشنبه، 6 و 7 آبان آغاز گرفتگي: شنبه ساعت 23 و 5 دقيقه حداكثر گرفتگي: ساعت 23 و 44 دقيقه پايان گرفتگي: 23 دقيقه بامداد يكشنبه حداكثر پوشيدگي قرص ماه: 6 درصد اين گرفتگي در آفريقا، اروپا، آسيا، اقيانوسيه به جز بخشي از شرق آن و قسمت هاي شرقي آمريكا ديده ميشود.

خورشید گرفتگی های سال 1402 هجری شمسی

خورشيد گرفتگي ها:

1- خورشيدگرفتگي حلقوي- كلي: پنجشنبه 31 فروردين، غير قابل رؤيت در ايران. اين گرفتگي در جنوب شرق آسيا، شرق هند، استراليا، فليپين و نيوزيلند )زلاندنو( به صورت جزئي، و در اندونزي، بخش كوچكي از غرب استراليا و پاپوآ گينه نو به صورت تركيبي )حلقوي-كلي(قابل مشاهده است.

2- خورشيدگرفتگي حلقوي: شنبه 22 مهر، غير قابل رؤيت در ايران. اين گرفتگي در غرب گرينلند، آمريكاي شمالي به جز بخش كوچكي از غرب آن و آمريكاي جنوبي به جز بخشي از جنوب آن قابل مشاهده است.


دانلود pdf تقویم رسمی 1402 با کیفیت | دانلود رایگان تقویم 1402

فایل تقویم رسمی ۱۴۰۲ هجری شمسی حاوی یک فایل پی دی اف است که از ۱۳ صفحه تشکیل شده است. صفحه اول جلد تقویم می باشد. تقویم هر ماه به همراه تمام مناسب های رسمی هجری شمسی در یک صفحه به نمایش درآمده است. با همراه داشتن این فایل همواره یک تقویم کامل سال ۱۴۰۲ هجری شمسی را می توانید استفاده کنید. برای دانلود رایگان تقویم 1402 روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود تقویم رایگان ۱۴۰۲


خرید تقویم رومیزی ۱۴۰۲ | خرید سررسید ۱۴۰۲ | خرید سررسید اروپایی ۱۴۰۲


سال ۱۴۰۲ در یک نگاه

تقویم سال ۱۴۰۲

تقویم سال ۱۴۰۲ در یک نگاه

تعطیلات رسمی سال 1402

مصوب شورای فرهنگ عمومی


تعطیلات رسمی ۱۴۰۲ در یک نگاه

تعطیلات رسمی ۱۴۰۲

تعطیلات رسمی ۱۴۰۲

تعطیلات رسمی ۱۴۰۲ به تفکیک هر ماه شمسی

تعطیلات فروردین 1402

سه‌شنبه 1 فروردین
آغاز نوروز (تعطیل)
چهارشنبه 2 فروردین
عید نوروز (تعطیل)
پنج‌شنبه 3 فروردین
عید نوروز (تعطیل)
جمعه 4 فروردین
عید نوروز (تعطیل)
شنبه 12 فروردین
روز جمهوری اسلامی ایران (تعطیل)
یک‌شنبه 13 فروردین
روز طبیعت (تعطیل)
چهارشنبه 23 فروردین
شهادت حضرت علی(ع) [21 رمضان] (40 ه ق) (تعطیل)

تعطیلات اردیبهشت 1402

شنبه 2 اردیبهشت
عید سعید فطر (تعطیل)
یک‌شنبه 3 اردیبهشت
تعطیل به مناسبت عید سعید فطر (تعطیل)
سه‌شنبه 26 اردیبهشت
شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) (148 ه ق) (تعطیل)

تعطیلات خرداد 1402

یک‌شنبه 14 خرداد
رحلت حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) (1368 ه ش)؛ انتخاب حضرت
آیت الله امام خامنه‌ای به رهبری (1368 ه ش) (تعطیل)
دوشنبه 15 خرداد
قیام خونین 15 خرداد (1342 ه ش) (تعطیل)

تعطیلات تیر 1402

پنج‌شنبه 8 تیر
عید سعید قربان (تعطیل)
جمعه 16 تیر
عید سعید غدیر خم (تعطیل)

تعطیلات مرداد 1402

پنج‌شنبه 5 مرداد
تاسوعای حسینی (تعطیل)
جمعه 6 مرداد
عاشورای حسینی (تعطیل)

تعطیلات شهریور 1402

چهارشنبه 15 شهریور
اربعین حسینی (تعطیل)
پنج‌شنبه 23 شهریور
رحلت حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) (11 ه ق)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) (50 ه ق) (تعطیل)
شنبه 25 شهریور
شهادت امام رضا (علیه السلام) (تعطیل)

تعطیلات مهر 1402

یک‌شنبه 2 مهر
شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز امامت امام زمان(عج) (تعطیل)
سه‌شنبه 11 مهر
ولادت حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) (54 سال قبل از هجرت) و روز اخلاق و مهرورزی ؛ ولادت حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) مؤسس مذهب جعفری (83 ه ق) (تعطیل)

تعطیلات آبان 1402

– بدون تعطیلی رسمی –

تعطیلات آذر 1402

یک‌شنبه 26 آذر
شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) (11 ه ق) (تعطیل)

تعطیلات دی 1402

– بدون تعطیلی رسمی –

تعطیلات بهمن 1402

پنج‌شنبه 5 بهمن
ولادت حضرت امام علی علیه السلام (23 سال قبل از هجرت) (تعطیل)
پنج‌شنبه 19 بهمن
مبعث رسول اکرم(ص) (تعطیل)
یک‌شنبه 22 بهمن
سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ايران و سقوط نظام شاهنشاهی (1357 ه ش) (تعطیل)

تعطیلات اسفند 1402

یک‌شنبه 6 اسفند
ولادت حضرت قائم (عج لالله تعالی) و روز جهانی مستضعفین (تعطیل)
سه‌شنبه 29 اسفند
روز ملی شدن صنعت نفت ایران (1329 ه ش) (تعطیل)

خرید تقویم رومیزی و سررسید ۱۴۰۲ هجری شمسی

روکش ورنی چیست؟ معرفی کاربردها و انواع روکش های ورنی

افزودن روکش ورنی و یا سایر روکش های مخصوص چاپ، علاوه بر حفاظت از محصولات چاپی موجب حرفه ای تر به نظر رسیدن آن می شود. هنگامی که نیاز دارید در ظاهر بسته بندی یا مواد چاپی خود کمی تنوع ایجاد کنید، می توانید از روکش ورنی استفاده کنید تا عمقی به رنگ های خود بیافزایید یا ظاهری ظریف که نشان دهنده برند شما باشد، اضافه کنید. اما پوشش ورنی دقیقا چیست؟ انواع مختلف پوشش ورنی چیست؟ و چه نوع روکشی برای پروژه شما بهترین است؟

روکش ورنی چیست؟

روکش ورنی نوعی پوشش محافظ است که در حین یا بعد از چاپ اعمال می شود تا طول عمر مواد چاپی شما را افزایش دهد. ساختار آن حاوی رزین است که خشک می شود و در چاپ افست پس از اعمال در سطح محصول به فیلمی شفاف و سخت تبدیل می شود. بیشتر روکش های ورنی ترکیبی از رزین، روغن و حلال فرار هستند. هنگامی که روکش خشک می شود، بخش حلال آن تبخیر می شود و اجزای باقی مانده اکسید یا پلیمریزه می شوند تا فیلمی شفاف و بادوام تشکیل دهند. این فیلم ها برای محافظت از قطعات چاپ شده استفاده می شوند. سطحی براق یا مات ایجاد می کند که از آلودگی و اثر انگشت جلوگیری می کند. از آنجایی که بر پایه حلال هستند، بهتر است روی کاغذهایی با وزن متن80 یا سنگین تر استفاده شود تا دچار خمش یا چین و چروک نشوند.
توجه به این نکته مهم است که برای دستیابی به بهترین نتایج، روکش های ورنی باید روی طراحی جوهری اعمال شود. بسته به نوع روکش مورد استفاده، پوشش ورنی با تشدید رنگ‌های جوهر، شاداب‌تر کردن، درخشندگی یا کدر کردن آن، ظاهر طرح شما را تغییر می‌دهد. به همین دلیل، شما باید از کمک چاپگر با تجربه استفاده کنید تا بتواند در مورد اینکه کدام نوع روکش های ورنی با توجه به نیازهای محصول خاص شما بهترین کارایی را دارد، انتخاب کنید.

انواع روکش ورنی

انواع مختلفی از ورنی در صنعت چاپ وجود دارد و هر نوع مجموعه ای از جلوه های خاص خود را دارد که لازم است برای انتخاب سبک مناسب برای بسته بندی محصول سفارشی خود بیشتر در مورد آنها بدانید تا نوع مناسب آن را برای پروژه خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر نیاز دارید بسته بندی شما دوام بیشتری داشته باشد، ممکن است بخواهید از یک پوشش ورنی براق استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر به دنبال ظاهری ظریف تر هستید، می توانید روکش های ورنی مات یا مخملی را انتخاب کنید.

1- ورنی براق

روکش ورنی براق اغلب در تمام سطح بسته چاپی شما یا در مکان های انتخابی از سطح کارت ویزیت و پستال و … استفاده می شود. کنتراست رنگ را تشدید می کند، عمق و پیچیدگی را به فام رنگ اضافه می کند و باعث می شود رنگ ها جلب توجه کنند. پوشش ورنی بسیار براق در زیر نور مستقیم می تواند مقدار قابل توجهی از نور را منعکس کند و خواندن نوشته را دشوار کند.

2-ورنی مات

ورنی مات به طراحی بسته‌بندی شما ظاهری نرم‌تر و ظریف‌تر می‌دهد. پوشش مات بر خلاف پوشش براق، برای بسته بندی با نوشته یا متن زیاد که باید از فاصله دور خوانده شود، ترجیح داده می شود، زیرا غیر بازتابنده است. البته شایان ذکر است که ظاهر بسیار نرم تر از پوشش براق است. اگر می‌خواهید پکیج شما متمایز و مورد توجه قرار گیرد، براق همچنان بهترین گزینه است.

3- روکش ورنی مات خطی

ورنی مات خطی و براق، هر دو با استفاده از فرآیند چاپ روی بخش‌های جداگانه آثار هنری چاپ شده اعمال می‌شوند. پوشش مات برای همه قسمت ها اعمال می شود (به جز مواقعی که ظاهر براق تری لازم است)، در نتیجه، لاک مات سطح براق را جدا می کند و به آن اجازه می‌دهد تا بدرخشد، در عین حال سطح را نرم می‌کند. این یک تکنیک عالی برای تمایز بین دو سبک بسته بندی است.

4- ورنی ساتن

روکش های ورنی ساتن ترکیبی از مات و براق برای ارائه بهترین نوع از روکش های ورنی است. سطح محصوب چاپ افست را مخملی می کند اما در برابر اثر انگشت و لک مقاوم است. به نظر می رسد که هیچ روکشی استفاده نشده است، بنابراین شما همچنان می توانید از زیبایی ظریفی لذت ببرید و در عین حال محافظت بیشتری از حمل و نقل برای چاپ کاتالوگ و بروشور و بسته بندی خود ایجاد کنید.

کاربرد انواع روکش ورنی

شما همچنین می توانید روکش ورنی را فقط برای نقطه ای از محصول خود استفاده کنید! انتخاب آن به نوع طرحی که به دنبال آن هستید بستگی دارد، یا ممکن است به دنبال محافظت محصول چاپی در برابر سایش و پارگی حین استفاده روزمره باشید. روکش های ورنی را براساس کاربرد به دو نوع مختلف تقسیم بندی می کنند: سرتاسری و نقطه ای
کاربرد سرتاسری: در این نوع، پوشش ورنی روی کل سطح اعمال می شود و هدف آن این است که از قطعه چاپ شده شما محافظت کند و در عین حال موجب براقیت کل صفحه نیز می شود.
کاربرد نقطه ای: در این نوع، روکش های ورنی فقط برای برجسته کردن قسمتی از محصول، مثل لوگو، نام شرکت و … به کار می رود. این کار باعث می شود که چشم را به مکان های خاصی روی محصولات چاپی جذب کند.
روکش های ورنی روشی نسبتاً ارزان برای پوشش دادن تولیدات چاپی از قبیل چاپ کاتالوگ و بروشور، پاکت، کارتن، کارت ویزیت و … است، بنابراین استفاده از آن بسیار گسترده است. روکش های ورنی را می توان به سرعت انجام داد و ضخامت لایه پوششی ناچیز است و معمولاً ضخامت کاغذ را افزایش نمی دهد.

رو

سخن آخر

مهرسام چاپ ارائه دهنده انواع روکش های مقاوم برای چاپ کاتالوگ و بروشور شما است. تا طراحی کاتالوگ و بروشور شما چشم نوازتر دیده شوند. انواع روکش های پایه آبی از قبیل  ورنی، روکش یو وی، لمینت و … هر کدام می‌توانند جلوه خاصی را به محصولات چاپی تان اضافه کنند. مهم‌ترین توصیه‌ای که در مورد انتخاب نوع روکش می شود این است که قبل از تصمیم نهایی از طریق شماره های موجود در تماس با ما، تماس بگیرید! مهرسام چاپ شما را به درستی راهنمایی خواهد کرد.

معرفی جامع پیدایش تقویم میلادی مهرسام چاپ

تقویم میلادی، تقویم مدنی پذیرفته شده بین المللی امروزی است و به عنوان تقویم غربی یا مسیحی نیز شناخته می شود.

12 ماه نامنظم درتنظیم تقویم میلادی

تقویم میلادی امروزه پرکاربردترین تقویم در جهان است. این تقویمی است که در استاندارد بین المللی نمایش تاریخ و زمان استفاده می شود: ISO 8601:2004.

در تاریخ تقویم میلادی سر تکاملی کمی مبهم به نظر میرسد، که با کمی کنجکاو در مفاهیم گاهشمارهای مرتبط با تقویم میلادی میتواندی اطالاعات مهمی و بدرد بخوری در این زمینه بدست آورید. گاهشمار های مرتبط شامل موارد زیر میباشند.

گاهشماری یونانی
گاهشماری رومی
گاهشماری ژولینی

گاهشماری یونانی مرتبط با پیدایش تقویم میلادی

در مسابقات المپیک که در دشت المپیا (Olympia) در اِلیس برگزار می شد سال ها را بین آنها را می شمردند. تقویم یونانی براساس برگزاری دوره های چهار ساله بنا شده است که به آن دوره ها المپیاد نیز گفته می گویند. هر المپیاد را به نام قهرمان مسابقات نامگذاری می کردند، به طور مثال: اولین المپیاد، کورئبوس در سال 776 پیش از میلاد بود.

گاهشماری رومی

بسیاری از ما حتما افسانه های مربوط به شهر روم و ماجرای مربوط به رود و برادرانش را نیز شنیده اید. در صورت یکه به این داستان علاقه دارید کتاب تاریخ روم باستان را بخوانید. در آن کتاب نام آن دو پسر رموس و رمولیوس(Romulus – Remus) بود. کع رومولیوس بعد از کشتن برداردخود نام شهر خود را به یاد او نام گذاری کرد. د درواقع بسیاری از نویسندگان تاریخ رموس و رمولیوس (بنیان گذاران روم باستان در 753 سال قبل از میلاد) را مخترع گاهشماری رومی می دانند.
این تقویم به این شکل تنظیم شده بود که هر سال ده ماه است و سال با اعتدال بهاری آغاز می شود.و تعداد روزدر کل سال در این گاهشماری جمعا به 304 روز میرسد که اسامی ماه ها را براساس نام اعدا نام گذاری کرده بودند مثلا: سپتم=هفت، اکتو=هشت و …

اساس ماه های گاهشماری رومولوس

 1. مارتیوس (۳۱ روزه)
 2. آپریلیس (۳۰ روزه)
 3. مایوس (۳۱ روزه)
 4. یونیوس (۳۰ روزه)
 5. کوئین‌تیلیس (۳۱ روزه)
 6. سکس‌تیلیس (۳۰ روزه)
 7. سپتامبر (۳۰ روزه)
 8. اکتبر (۳۱ روزه)
 9. نوامبر (۳۰ روزه)
 10. دسامبر (۳۰ روزه)

پس از دومین پادشاه روم، نوما پومپیلیوس(Numa Pompilius) دو ماه ژانویه و فوریه را چون اعداد خوش یمنی میدانست اضافه کرد که 51 رو زبه تعداد کل روز های سال اضافه شد و با تبدیل ماه های 30 روزه به 29 روزمه های سال جهار ماه 31 روزه و هفت ماه 29 روزه شد و ماه فوریه نیز 28 روزه شد.
اگرچه در این بین نقل های مختلفی را از افرادی چون پلوتارک و اووید (Publius Ovidius Naso) کمی در بیان نام ماه ها با هم امتفاوت است.

گاهشمار رومی نیز از تقویم یونانی اقتباس شده است ودر ابتدا بر پایه ی گام های ماه و فصل های زراعی تنظیم شده بود ؛ اما برخی بر این باورند که این تقویم بر اساس گاهشماری باستانی مصر که از تقویم شمسی بهره می گرفته، اقتباس شده است. گام های ماه یعنی حالت های روشن ماه از زمین (به طور مثال ماه کامل یا بدر و تربیع اول یا یک چهارم نخست و محاق یا همان ماه تاریک) و فصل های زراعی به فصولی چهارگانه سال تشبیه شده بود که دلیل برانتخاب ده ماه در سال در زمان پادشاه اول روم بود.

گاهشماری ژولینی

این گاهشمار به نوعی همان تقویم رومی است که 46 سال قبل از میلاد در دو دوره ی امپراطوری توسط سزار های وقت (ژولیوس/آرگوستوس-Gaius Julius Caesar/ Gaius Octavius) تعدیل شد. به طور مثال ماه فوریه 29 روز و در نتیجه، آن سال کبیسه گردید و یا جابجایی آغاز سال از 25 مارس به اولین روز ژانویه که طی این جابه جایی ماه هایی که هشتم و نهم و دهم بودند به ده و یازده و دوازده تغییر یافتند. بهتر است بدانید که کبیسه به سالی میگویند که طبق قاعده ی نجومی هر 4 سال یکبار یک روز به ماه آخر آن اضافه می شود و از 365 روز به 366 روز تغییر پیدا میکند.

تقویم میلادی

این تقویم درواقع یک تقویم شمسی است که بر اساس یک سال معمولی 365 روزه است که به 12 ماه طول های نامنظم تقسیم می شود. 11 ماه با 30 یا 31 روز دارند، در حالی که ماه دوم، فوریه، تنها 28 روز در طول سال معمولی دارد. با این حال، تقریباً هر چهار سال یک سال کبیسه است، زمانی که یک روز اضافی یا بین‌کبری در 29 فوریه اضافه می‌شود و سال کبیسه در تقویم میلادی 366 روز طول می‌کشد.

روزهای سال در تقویم میلادی به هفته های 7 روزه تقسیم می شوند و هفته ها از 1 تا 52 یا 53 شماره گذاری می شوند. استاندارد بین المللی شروع هفته از دوشنبه است. با این حال، چندین کشور، از جمله ایالات متحده و کانادا، یکشنبه را به عنوان اولین روز هفته حساب می کنند.

جایگزین تقویم جولیان شد.

علت اصلی جایگیری تقویم میلادی با تقویم جولیان، به دلیل خطاهای بیش از حد این تقویم بود. این به درستی زمان واقعی را که زمین طول می کشد تا یک بار به دور خورشید بچرخد، که به عنوان سال گرمسیری شناخته می شود، منعکس نمی کرد.

همسویی مجدد با خورشید

فرمول تقویم جولیان برای محاسبه سال های کبیسه هر چهار سال یک سال کبیسه تولید می کند. این خیلی اوقات اتفاق می‌افتد، و در نهایت، تقویم جولیان چندین روز با تاریخ‌های ثابت رویدادهای نجومی مانند اعتدال و انقلاب‌ها هماهنگ نبود.

معرفی تقویم میلادی امکان همسویی مجدد با رویدادهایی مانند اعتدال بهاری و انقلاب زمستانی را فراهم کرد.

فرمول سال کبیسه جدید

تقویم میلادی برای اولین بار در ایتالیا، لهستان، پرتغال و اسپانیا در سال 1582 به تصویب رسید و شامل تغییرات زیر بود:

 • فرمول جدید برای محاسبه سال های کبیسه
 • سال به طور مساوی بر 4 بخش پذیر است.
 • اگر بتوان سال را به طور مساوی بر 100 تقسیم کرد، سال کبیسه نیست، مگر اینکه سال نیز به طور مساوی بر 400 بخش پذیر باشد، پس سال کبیسه به حساب می آید.
 • 10 روز به اکتبر 1582 حذف شد.
 • قوانین جدید برای محاسبه تاریخ عید پاک وضع شد.

کشورهای پروتستان بدبین بودند

کشورهای کاتولیک مانند اسپانیا، پرتغال و ایتالیا به سرعت اصلاحات تقویم پاپ گرگوری را برای امور مدنی خود پذیرفتند. با این حال، در کشورهای پروتستان اروپا، مردم می ترسیدند که تقویم جدید تلاشی از سوی کلیسای کاتولیک برای خاموش کردن جنبش آنها باشد. تقریباً 200 سال طول کشید تا انگلیس و مستعمرات با تصویب یک قانون از سوی پارلمان تقویم جدید را تغییر دادند و تاریخ را از 2 سپتامبر به 14 سپتامبر 1752 ارتقا داد.

بنجامین فرانکلین در سالنامه خود در مورد این تغییر نوشته است: “و چه لذتی دارد، برای کسانی که بالش خود را دوست دارند در دوم این ماه در آرامش دراز بکشند و شاید تا صبح روز چهاردهم بیدار نشوند.”

کشورهای ارتدکس حتی بیشتر از تقویم جولیان پیروی می کردند و کلیساهای ملی آنها هنوز تقویم پاپ گریگوری سیزدهم را قبول نکرده اند.

تقویم گرگوری پرولپتیک

اگر تقویم میلادی را به عقب به تاریخ هایی که قبل از معرفی رسمی آن در سال 1582 تعمیم دهید، به آن تقویم میلادی پرلپتیک می گویند. استاندارد ISO 8601:2004 تاریخ های قبل از 1582 را باید در این قالب بیان کرد (بند 4.3.2.1 تقویم میلادی).

آیا هر تقویم کامل است؟

فرمول سال کبیسه پیشرفته تر، تقویم میلادی را بسیار دقیق تر از ژولیان می کند. با این حال، آن نیز کامل نیست. در مقایسه با سال گرمسیری، هر 3236 سال یک روز کاهش می یابد.

چه کسی تقویم میلادی را طراحی کرد؟

اگرچه تقویم گریگوری به نام پاپ گرگوری سیزدهم نامگذاری شده است، اما اقتباسی از تقویمی است که توسط لوئیجی لیلیو (همچنین با نام آلویسیوس لیلیوس شناخته می شود) که یک پزشک، ستاره شناس و فیلسوف ایتالیایی بود، طراحی شده است. او در حدود سال 1510 به دنیا آمد و در سال 1576، شش سال قبل از معرفی رسمی تقویمش، درگذشت.

مهرسام چاپ یکی از بزرگترین تولید کنندگان سررسید ۱۴۰۲و تقویم رومیزی ۱۴۰۲ می باشد. همچنین به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه چاپ افست آمادگی چاپ سررسید اختصاصی و تقویم رومیزی اختصاصی با بهترین متریال و بهینه ترین قیمت را دارد.

تاریخچه پیدایش تقویم شمسی

تقویم از گذشته تا کنون به لحاظ سیاسی، مذهبی و فرهنگی برای یک کشور حائز اهیمت است. تنظیم تقویم مانند سایر چیزها از گذشته تا به امروز دست خوش تغییرات و تکامل های زیادی شده است تا به شکل امروز خود که به نوعی کامل ترین آن در این زمان بحساب می آید تنظیم و مورد استفاده ی همگان قرار بگیرد. تقویم شمسی نیز یک تقویم با قدمت چند ساله است که در ایران به عنوان اصل تنظیم تقویم مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله ما به شکل ظهور تقویم ها به طور کامل پرداخته ایم.

گاه شمار خورشیدی

تقویم هجری شمسی

گاه‌شماری خورشیدی یا تقویم خورشیدی به نوعی گاه‌شماری گفته می‌شود که روزهای آن نشان‌دهنده محل زمین در چرخش آن به دور خورشید است. تقویم هجری شمسی بر اساس تقویم جلالی تنظیم شده است. اولین روز سال هجری شمسی اولین روز فصل بهار و ماه فروردین می باشد. مبدا تقویم شمسی هجری می باشد و همکنون تقویم رسمی دو کشور ایران و افغانستان می باشد. تقویم هجری شمسی بر اساس ۱۲ ماه خورشیدی تشکیل شده است. هر یک سال هجری خورشیدی برابر با ۳۶۵ روز می باشد.

ماه های تقویم هجری خورشیدی

همانطور که اشاره شده تقویم هجری شمسی از ۱۲ ماه و چهار فصل تشکیل شده است که به آنها اشاره خواهیم کرد.

ماه های فصل بهار

فروردین

اردیبهشت

خرداد

ماه های فصل تابستان

تیر

مرداد

شهریور

ماه های فصل پاییز

مهر

آبان

آذر

ماه های فصل زمستان

دی

بهمن

اسفند

تقویم خورشیدی تقویم رسمی ایران

تاریخ استفاده از تقویم هجری خورشیدی در ایران

از  سال ۱۲۸۹ تقویم هجری خورشیدی در تقویم اداری و مالی ایران به صورت غیر رسمی شروع به کار کرد. ولی از یازدهم فروردین سال ۱۳۰۴ تقویم هجری شمسی با تصویب مجلس ایران به صورت رسمی مورد استفاده گردید و تقویم رسمی ایران شد. پس از تصویب آن در ایران کشور افغانستان هم این تقویم را به صورت رسمی مورد استفاده قرار داد. همچنین اقلیم کردستان هم به صورت غیر رسمی شروع به استفاده از این تقویم کرده و همچنان هم از آن استفاده می کند.

سفره هفت سین

نوروز مهمترین روز بهار و سرآغاز سال نو شمسی

نوروز کلمه ایی ترکیب شده از نو و روز است که به معنی روز نوین یا روز جدید است. قدمت نوروز به زمان های قبل از هخامنشیان و ماد ها بر می گردد. جشن نوروز در دوران مختلف با تحولات بزرگی رو در رو بوده و به مرور زمان جهات دینی و سیاسی هم پیدا کرده است. طبق نوشته های کتاب های تاریخی نوروز در زمان هخامنشیان در تخت جمشید برگزار می شده و خانواده اشرافی و عموم مردم در این روز به جشن و شادی می پرداخته اند. همچنین گذاره های تاریخی نشان می دهد که در دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان هم جشن های با شکوهی در ایران آن زمان برگزار می شده است.

نوروز کنونی چگونه است؟

در سال های اخیر هم همچون گذشته ایرانیان نوروز را که سرآغاز گر سال جدید شمسی است جشن میگیرند. رسم است که خانواده های ایرانی از حدود ۴۰ روز مانده به شروع سال جدید به اصطلاح مشفول خانه تکانی شده و در تدارک هستند تا منازل خود را برای نوروز آماده و تمیز کنند. همچنین در نوروز ایرانیان لباس های نو بر تن کرده و به دیدار یکدیگر می روند. نوروز کنونی از لحظه سال تحویل شروع می شود و انتهای آن به روز ۱۳ فروردین که به اصطلاح ۱۳ بدر نام دارد منتهی می شود. ایرانیان چندی قبل از شروع عید دانه های گندم را در ظرف هایی قرار می دهند تا در لحظه تحویل سال یکی از سین های سفره هفت سین را تشکیل دهد. سبزه هفت سین تا روز ۱۳بدر در خانه ها می ماند اما طبق رسم قدیمی طی مراسمی که در ۱۳ بدر برگزار می شود مردم به دل طبیعت می روند و یک روز را از صبح تا عصر در دل طبیعت می گذرانند. سپس سبزه ها را به طبیعت گره زده و بر میگرند.

هفت سین مهم ترین آیتم نوروز

هفت سین ماجرای ۷ شی می باشد که ابتدای همه آنها با حرف سین شروع شده است. اجزای هفت سین عبارتند از سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه و سمنو. رسم است که هفت سین را در سفره ایی زیبا همراه با سفر آرایی چیدمان میکنند. سپس همه اعضای خانواده کنار هم می نشینند و منتظر سال تحویل میشوند. با شنیدن صدای شیپور (در قدیم صدای شلیک توپ) لحظه سال نوع فرا می رسد. بزرگ خانواده که از قبل عیدی های اعضای خانواده را به منظور برکت در صفحات قرآن قرار داده است یک به یک آنها را به به عنوان عیدی به خانواده خود می دهد.

سالنامه مهرسام چاپ

تقویم و گاه شمار ایرانی مهرسام بهترین هدیه به دوستان و خانواده ها

مهرسام چاپ امیدوار است توانسته باشد مطالب مفیدی درباره ی تاریخچه تقویم شمسی در اختیار شما قرار داده باشد. مهرسام چاپ با سال ها تجربه در تولید سررسید و تقویم سال با استفاده از به روزترین دستگاه های چاپ توانسته محصولی باکیفیت ارائه کند. در این راستا با حذف واسطه های غیر ضروری سررسید اختصاصی، تقویم رومیزی اختصاصی را با بهترین قیمت به مشتریان خود ارائه می کند. جهت ارتباط با تیم مهرسام چاپ به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.