تفاوت چاپ افست و دیجیتال

در صنعت چاپ، دو روش اصلی برای چاپ وجود دارد. یک روش چاپ افست و روش دیگر چاپ دیجیتال می‌باشد که هرکدام از این دو مورد دارای مزایا و معایبی هستند که باعث تفاوت چاپ افست و دیجیتال شده است.  از پرکاربردترین انواع چاپ به شمار می‌رود که حضورشان در زندگی بشر باعث تغییرات مهم و جذابی شده است. به لطف چاپ دیجیتال روی کاغذ و مقوا است که باعث شده هم صنعت چاپ پیشرفت چشم گیری کند هم علاوه بر آن باعث بوجود آمدن شغل‌های جدیدی در این زمینه شده است.

چاپ افست و دیجیتال جزو گزینه‌های پرکاربرد صنعت چاپ می‌باشد که افراد با توجه به کاربرد و نیازی که دارند به سراغ یکی از آن‌ها می‌روند. در این مطلب قصد داریم به بررسی چاپ دیجیتال و افست و تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

چاپ افست و دیجیتال

دستگاه چاپ افست

منظور از چاپ افست چیست؟

ما بارها نام چاپ افست را شنیده‌ایم اما شاید شناخت کاملی از آن نداشته باشیم. در اصل دستگاه‌هایی که در حال چاپ روزنامه، مجلات و یا چاپ جعبه (مقوایی یا لمینتی) و بسته بندی‌ها هستند همان دستگاه چاپ افست هستند. این دستگاه بین 1 تا 5 برج رنگ دارد که با توجه به تعداد این ستون‌ها، قیمت دستگاه آن هم به طبع تغییر می‌کند.

چاپ افست یک سیستم چاپ محسوب می‌شود که از آن برای چاپ کاتالوگ، پوستر، بروشور، ساک دستی و یا لیبل از آن استفاده می‌شود. به طور خلاصه برای چاپ هر طرحی بر روی کاغذ و مقوا از دستگاه چاپ افست استفاده می‌شود.

چاپ دیجیتال چیست؟

تصاویر دیجیتالی شما با فرمت pdf، jpeg و .. به دستگاه چاپگر داده می‌شود و دستگاه، تصاویر دریافتی را روی کاغذ چاپ می‌کند. دستگاه پرینتر ممکن است بارها و بارها از آن استفاده کده باشید نمونه‌ای از دستگاه چاپ دیجیتال است. همچنین از دستگاه چاپ دیجیتال برای چاپ تراکت، کارت ویزیت و بروشور استفاده می‌شود.

چاپ دیجیتال

دستگاه چاپ دیجیتال

مزایا چاپ افست

مزایا چاپ افست عبارت است از:

  • برای تیزاژ هایی با تعداد بالا مناسب است.
  • هزینه مورد نظر با افزایش تیراژ کاهش پیدا می‌کند.
  • کیفیت چاپ عالی آن که جزئیات را با دقت نشان می‌دهد.

معایب چاپ افست

معیابی چاپ به صورت افست عبارت است از :

راه اندازه آن علاوه بر زمان بر بودن گران نیز هست.

مواد و ضایعات به مقدار زیاد تولید می‌کند.

برای شخصی سازی متغیر ها مناسب نیست و پیشنهاد نمی‌شود.

مزایا چاپ دیجیتال

مزایای چاپ دیجیتال عبارت است از:

برای تیراژ هایی با تعداد کم مناسب است.

راه اندازه آن ساسان و سریع است.

برخلاف چاپ افست برای شخصی سازی متغیر مناسب است.

معایب چاپ دیجیتال

معایب چاپ به این روش عبارت است از:

هزینه به ازای هر مقدار کم شدن تیراژ افزایش پیدا می‌کند.

مانند چاپ افست تنوع در پشتیبانی کردن از مواد شیمیایی را ندارند.

دستگاه چاپ دیجیتال

نمونه ای از فرآیند چاپ دیجیتال

 چاپ افست و چاپ دیجیتال

بالاتر شما متوجه آن شدید که چاپ افست و دبجیتال چیست و فرآیند به چه صورت است. بین این دو چاپ تفاوت وجو دارد. برای آشنا شدن با تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال در ادامه با ماه همراه باشید.

1.تفاوت در نسل:

شاید بتوان گفت اولین تفاوتی که در بین صنعت چاپ افست و دیجیتال وجود دارد نسل و سن آن‌هاست. در اصل چاپ افست قدمت بیشتری دارد و به قولی می‌توان گفت با تجربه و کهنه کار است. در کنار آن چاپ دیجیتال را می‌توان صنعتی نو و جویای نام خواند که در بسیاری از مواقع کاربردی است.

2. تیراژ چاپی:

اگر شما قصد تیراژ بالایی دارید ( حدود 500 به بالا) بهتر است از چاپ افست استفاده کنید زیرا علاوه بر اینکه دستگاه چاپ افست توانایی بیشتری در تیراژ بالا دارد، قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر است. به همین دلیل معمولا از چاپ دیجیتال در چاپ‌هایی با تیراژ پایین استفاده می‌شود.

3.تفاوت در جنس کاغذ و مقوا:

منظور جنس کاغذی است که برای چاپ مدنظر قرار داده ایم. البته که بسیاری از کاغذها و مقواهای مد نظر ما برای چاپ در هر دو دستگاه مناسب هستند مانند کاغذ‌های مات و براق یا چاپ تراکت‌ها، جنس‌های تحریر و گلاسه و کتان، در هر دو چاپ مشترک هستند.

اما در برخی جنس‌ها هستند که فقط برای چاپ افست مناسب هستند مانند چاپ اقلام جعبه، جنس‌های با مقوایی ضخیم مانند ایندربرد و قالب‌های متفاوت و منحصر به فرد جزو آن دسته هستند که تنها با چاپ افست امکان پذیر است.

4. سرعت تولید چاپ:

دستگاه افست برا شروع چاپ نیازمند تهیه زینک برای هر رنگ است. به همین دلیل معمولا زمان بیشتری را برای چاپ نیاز دارد. به همین دلیل نمی‌توان انتظار چاپ فوری در حد 3 ساعت را داشته باشیم.

اما این موضوع در چاپ دیجیتال کاملا متفاوت است و چاپ دیجیتال سرعت بسیار بالایی دارد و این نیز یکی دیگر از تفاوت‌های دستگاه چاپ افست با دیجیتال است.

5.تفاوت در نمونه گیری ارزان و سریع

بسیار پیش آمده است که قبل از چاپ به صورت انبوه می‌خواهیم تا نمونه‌ای چاپ شود تا ببینیم طرح موردنظر ما چگونه خواهد شد. چنین توفعی فقط از چاپ دیجیتال برمی‌آید زیرا می‌‌تواند بسیار سریع و در زمان کم به ما نمونه‌ای بدهد.

6. قیمت چاپ

همانطور که در این مقاله از مهرسام چاپ گفته شد چاپ دیجیتال در تیراژ بالا نسبت به قیمت چاپ افست بسیار گران‌تر است به همین دلیل توصیه می‌شود چنانچه خواهان چاپ با تیراژ بالا هستید به سراغ چاپ افست بروید.

7. کیفیت چاپ

در چاپ افست جزئیات به صورت دقیق و با رنگ های غنی ارائه می‌شوند و خروجی کار دارای کیفیت عالی است. اما در چاپ دیجیتال به دلیل آن که به اندازه چاپ افست دقیق نیست، خروجی کار همیشه عالی نیست.

8. نوع فرآیند

در فرآیند چاپ دیجیتال از جوهر مایع یا تونر برای برای چاپ مستقیم و فوری استفاده می‌کنند، اما فرایند چاپ افست متفاوت است و برای انتقال جوهر به صفحه کاغذ از صفحات فلزی استفاده می‌کنند.

9. قابلیت شخصی سازی

چاپ افست دارای قابلیت های بالایی است اما اکر به دنبال شخصی سازی هستید گزینه مناسبی نیست و دلیل آن مناسب نبودن برای شخص یازی آدرس ها و متغیر ها است. برعکس شما می‌توانید از چاپ دیجیتال برای این امر استفاده کنید.

دستگاه چاپ افست و چاپ دیجیتال

شکل دستگاه چاپ افست و چاپ دیجیتال

نتیجه گیری

با متوجه شدن معایب و مزایای چاپ افست و چاپ دیجیتال و همچنین تفاوت چاپ افست و دیجیتال، امکان مقایسه برای شما ایجاد می‌شود تا به توجه به نیاز و خدماتی که لازم دارید انتخاب کنید که از چاپ افست یا چاپ دیجیتال استفاده کنید.. پس اگر هم به دنیال چاپ  با کیفیت عالی و تیراژ بالا هستید، چاپ افست مناسب شما است. اگر متقاضی چاپ با تیراژ کم و به صورت فوری هستید، چاپ دیجیتال مناسب شما است. شما برای انجام خدمات مروبط به چاپ افست می‌توانید با ما تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵