بهترین جنس کاغذ برای چاپ عکس چیست/بخش اول

مقالات متعددی در خصوص بهترین کاغذ چاپ عکس در این سال ها منتشر شده است. بحث های مختلفی در خصوص این مورد که آیا کیفیت چاپ عکس در وضوح و بهتر دیده شدن عکس دارد یا موارد دیگر. در مورد چاپ عکس یا چاپ عکس روی شاسی همیشه سه فاکتور اصلی وجود دارد فاکتور اول نوع پرینتر یا دستگاه لابراتوار می باشد. این فاکتور بسیار با اهمیت در چاپ عکس می باشد زیرا هرچه کیفیت  این فاکتور بهتر و به اصطلاح دستگاه نو تر و جدید تر باشد خروجی کار بشدت مطلوب تر و با ارزش تر می شود. فاکتور دوم جوهر بکار رفته در پرینتر می باشد که این مورد هم بسیار با اهمیت و ضرروی در مطلوب بودن چاپ عکس خواهد داشت.

فاکتور سوم داشتن و انتخاب مناسب کاغذ عکاسی می باشد. ما قصد داریم این مقاله بهترین کاغذ چاپ عکس بیشتر در خصوص فاکتور سوم که انتخاب کاغذ عکاسی می باشد و سعی میکنیم در این مقاله آشنایی با انواع کاغذ عکس را برای شما تشریح بدهیم.

نبود و نقصان در هر یک از این سه فاکتور سبب خراب شدن و عدم مطلوبیت چاپ عکس شما خواهد شد و شما باید سعی بکنیم در انتخاب هر یک از این فاکتورها نهایت دقت را داشته باشید.

بهترین جنس کاغذ برای چاپ عکس چیست/بخش اول

ما در مقالات آینده سعی میکنیم از دو فاکتور مهم دیگر که سبب مطلوبیت عکس های شما می شود را بیان بکنیم و امیدوار هستیم این موارد برای شما مفید بوده باشد و بتوانید با انتخاب درست هریک از این فاکتور ها یک چاپ عکس زیبا و به یادماندنی داشته باشید.

بیشتر چاپگرها از این مقاله ای که قرار است برای شما بیان بکنیم از این مقاله که در خصوص بهترین کاغذ چاپ عکس حمایت می کند. انواع پرینترها تقریبا این قابلیت را دارد که بتواند از این قوانین و از انواع کاغذهای عکاسی پشتیبانی بکند و فقط کافی است تنظیمات هریک از این چاپگرها را متناسب با آن کاغذ تنظیم بکنید.

انتخاب نام تجاری چاپگر خود به این معنی است که تنظیمات از پیش تنظیم شده اند ولی در بعضی موارد نیاز است تنظیمات پرینتر را متناسب با کاغذ تنظیم بکنید.در خصوص انتخاب جوهر سعی بکنید از جوهر هایی استفاده بکنید که آن چاپگر از آن پرینتر پشتیبانی می کند برای مثال جوهر های چاپگر اپسون بهتر است از جوهر خودش استفاده بشود.

انتخاب کاغذ عکس بسیار مهم تر از نوع مارک کاغذ می باشد در نتیجه سعی کنید بیشتر به جنس کاغذ اهمیت بدهید.

توضیحاتی که در خصوص نوع کاغذ برروی بسته بندی کاغذها بیان شده است بسیار گیج کننده و سردرد گم کننده می باشد. برروی این بسته بندی ها بعضی هاشون نوشته شده است براق ، نیمه براق، درخشش ، مروارید و … این موارد بیشتر گیج کنند می باشند در نتیجه ما سعی کردیم در این مقاله به مفاهیم بیشتر ساده و کاربردی برای شما بیان بکنیم.

انواع کاغذ چاپ عکس

  • کاغذ سیلک
  • کاغذ متالیک
  • کاغذ لاستر مات

کاغذ لاستر مات

کاغذ لاستر مات یکی از پرکاربرد و پرفروش ترین کاغذ عکاسی می باشد. این کاغذ عکس نسبت به سایر کاغذهای عکاسی از قیمت پایینی برخوردار است و قیمت پایین و کیفیت مطلوبی که دارد سبب محبوبیت هرچه بیشتر این کاغذ می شود. از این نوع کاغذ بیشتر برای چاپ عکس سیاه و سفید بسیار کاربرد دارد. جنس این کاغذ بشکل ماسه ای هستش و کیفیت رنگی مطلوبی برخوردار است و همین امر سبب مطلوب بودن عکس های تیره می شود

محاسنی که کاغذ لاستر مات نسبت به سایز کاغذهای عکاسی دارد این است که این نوع کاغذ بیشتر برای عکس ها تیره بشدت کاربرد دارد. به دلیل پایین بودن قیمتی که دارد این نوع کاغذ برای نگهداری عکس های خانوادگی در آلبوم بسیار کاربرد دارد در نتیجه این نوع عکس در خانواده های ایرانی به شدت کاربرد دارد.

معایبی که کاغذ لاستر مات دارد از ماندگاری زیاد بالایی برخوردار نیست و بیشتر بهتر است در آلبوم نگهداری بشود. این نوع کاغذ به دلیل اینکه کنتراست نور پایینی دارد برای عکس های بی کیفیت زیاد مناسب نیست زیرا جزئیات تصویر در این عکس به دلیل اینکه کنتراست نور پایینی دارد جزئیات بطور کامل در این نوع کاغذ بشدت پیدا می باشد.

کاغذ لاستر براق

کاغذ لاستر براق یکی از پرکاربردترین کاغذهای چاپ عکس می باشد که از درجه براقیت نرمال برخوردار می باشد. درخشش حاصل از آن سبب تشخیص کوچکترین جزئیات از عکس می باشد ، اما درخشش حاصل از آن باعث می شود که در بعضی مواقع  دیدن آن عکس در بعضی از زوایای و یا در شرایط نور  ممکن است با مشکل روبرو بشویم و به سختی بعضی از قسمت ها را بتوانیم ببینیم. کاغذ لاستر به دو قسمت لاستر براق و نیمه براق هم تقسیم می شود ولی بیشتر در بازار کاغذ لاستر براق رایج می باشد.

بهترین جنس کاغذ برای چاپ عکس چیست/بخش اول

محاسنی که کاغذ لاستر براق دارد این است که به سبب براقیتی که دارد عکس هایی که ممکن است از لحاظ کیفیت از مطلوبیت پایینی برخوردار باشد پوشش بدهد. مورد بعدی این است که از این نوع کاغذ ها بهتراست از عکس های شاد و روشن استفاده بکنید.

معایبی که کاغذ لاستر براق دارد این است که به شدت نسبت به اثر انگشت از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و اثر انگشت به راحتی برروی این کاغذ قرار میگیرد و اگر اهل مراقبت نیستید و قصد ندارید از آلبوم هایی که روکش دارند استفاده بکنند این نوع کاغذ رو توصیه نمیکنیم زیرا ماندگاری زیاد بالایی ندارد و تماس دست آسیب پذیر می باشد.

مقاله مرتبط: چاپ افست

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میانگین امتیازات ۵ از ۵