معرفی انواع کاغذ برای چاپ

از زمان‌های قدیم از کاغذ به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار برای نوشتن و بسته بندی استفاده می‌شود. حال امروزه در صنعت چاپ افست نیز کاغذهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب این نوع بستگی به عواملی متعددی دارد. به عنوان مثال هزینه‌ای که می‌خواهیم در نظر بگیریم.

همچنین در انواع رسانه‌های چاپی مانند کاتالوگ، بروشور، فولدر، تراکت، بروشور و سایر موارد هر کدام کاغذ مخصوص به خود را دارند.

با توجه به محدودیت بازار ایران هر نوع کاغذی را نمی‌توان یافت و تنها دو نوع کاغذ ایرانی و خارجی می‌باشد که در گرماژهای مختلف تولید می‌شود.

انواع کاغذ

گرماژ کاغذ چیست

بد نیست قبل از پرداختن به موضوع اصلی خودمان، گرماژ کاغذ را تعریف کنیم و ببینیم وقتی می‌گویند گرماژ یک کاغذ 70 گرم است یعنی چه؟

گرماژ کاغذ یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین کیفیت و ضخامت کاغذ است. گرماژ عبارت است از نسبت وزن کاغذ بر حسب گرم به مساحت یک متر مربع از سطح کاغذ.

پس وقتی می‌گویند گرماژ یک کاغذ 70 گرم است یعنی یک متر مربع از کاغذ 70 گرم وزن دارد.

انواع کاغذ و مقوا در صنعت چاپ و بسته بندی:

کاغذ تحریر:
کاغذ تحریر نوعی کاغذ است که امکان چاپ بر روی هر دو طرف آن وجود دارد. ساختار کاغذ به گونه‌ای است که مرکب به طرف دیگر آن نفوذ نمی‌کند.

کاغذ تحریر دارای مقاومت زیادی است برای همین برای بایگانی به مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کاغذ در صنعت چاپ بیشتر برای انواع تراکت، کتاب، چاپ سربرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ تحریر را می‌توان در رنگ‌های مختلف تولید کرد و علاوه بر اینکه برای چاپ بسیار مناسب هستند، برای نوشتن نیز مناسب هستند. همچنین لازم به ذکر است بر روی این نوع کاغذ هیچ‌گونه پوششی مانند سلفن و … نمیتوان ایجاد کرد.

کاغذ یا مقوای گلاسه:
کاغذ گلاسه سطح صاف و بسیار همواری دارد به همین دلیل جوهر را به طور یک نواخت جذب می‌کند و برای چاپ انواع رسانه بسیار مناسب است.

این نوع کاغذ در گرماژ متفاوت تولید می‌شود و هر چه این گرماژ بیشتر باشد ضخامت این نوع کاغذ بیشتر شده و در نتیجه برای چاپ بهتر است و چاپ با کیفیت بیشتری صورت می‌گیرد.

گاها بر روی این کاغذ از پوشش لمینت و سلفون نیز به منظور بالا بردن استقامت و کیفیت آن استفاده می‌شود.

از این نوع کاغذ برای انواع رسانه چاپی مانند چاپ کارت ویزیت، چاپ کاتالوگ، چاپ بروشور، چاپ ساک دستی، چاپ تقویم سایر موارد استفاده می‌شود.

کاغذ کرافت:
این نوع کاغذ از سوفات خمیر پالت تهیه شده و دارای مقاومت بالایی می‌باشد.

کاغذ کرافت انواع متفاوتی دارد و معمولا در دو رنگ سفید و قهوه‌ای تولید می‌شود. اصولا این نوع کاغذ دارای مقاومت بسیار بوده و از آن ها برای ساخت جعبه، پاکت و همچنین چاپ کیف دستی استفاده می‌شود.

کاغذ کتان

کاغذ کتان نوعی خاصی از کاغذ است که در آن اصولا شاهد بافت‌هایی هستیم که موقع چاپ ویژگی جالبی را به مورد می‌دهند.

این نوع کاغذ برای چاپ پاکت، کارت ویزیت، چاپ سربرگ بسیار مناسب است.

99/05/01

میانگین امتیازات ۵ از ۵