مقوای ایندربرد پشت سفید و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم

مقوای ایندربرد

مقوای ایندربرد (Ivory Board Paper) نوعی مقوای بهداشتی و یکی از پرمصرف‌ترین انواع مقوا در بسته بندی و چاپ جعبه محصولات است و بافت این مقوا به‌گونه‌ای است که از آن برای تولید جعبه بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود. قسمت میانی یا مغزی مقواهای ایندربرد از مواد بازیافتی(مانند پشت طوسی) تشکیل می‌شود اما دو طرف قسمت میانی از لایه پالپ سفید یا نخودی با درصد پالپ بیشتر استفاده می‌شود و هر چه این لایه ضخیم‌تر باشد درجه مرغوبیت مقوا و میزان بهداشتی بودن آن بالاتر می‎رود.
این مقواها معمولاً پشت کرم یا زرد به دلیل استفاده از پالپ نخودی یا کرم می‌باشند.

مقوای ایندربرد

مقوای ایندربرد

مزیت‌های مقوای ایندربرد

از مهم‌ترین ویژگی‌های آن بهداشتی بودن آن است همچنین قیمت مناسب و سختی خوب آن نیز ویژگی مهمی است زیرا مقاومت و سختی مقوا باید به‌گونه‌ای باشد تا در حین بسته بندی و پر کردن , چاپ روی جعبه , نقل‌وانتقال و … مشکلی برای محصول داخل آن پیش نیاید.

مزیت دیگری که مقوای ایندربرد نسبت به مقوای پشت طوسی دارد روان بودن آن است که این مزیت چاپ روی این مقوا را به نسبت ساده‌تر می‌کند و باعث می‌شود تا کیفیت چاپ جعبه و کارتن بسته بندی بهتر شده و پوشش چاپی روی مقوا بهتر و شکیل‌تر باشد. مانند تمامی مقواهای موجود در بازار مقوای ایندربرد نیز دارای گرماژهای متفاوت و سایزهای مختلفی است. کیفیت آن نیز بسته به لایه‌های مورداستفاده در تولید آن دارد که ضخامت آن را تشکیل می‌دهند. این ضخامت درجه مرغوبیت آن را نشان می‌دهد.

از پرکاربردترین گرماژ ها برای تولید جعبه‌های بسته بندی محصولات می‌توان به گرماژهای 250، 275، 300، 350، و 400 گرم اشاره نمود. مقواهای ایندربرد از مواد بازیافتی تولید می‌شوند به همین دلیل برای محیط‌زیست و چرخه طبیعت نیز مفید می‌باشند. دانسیته جرمی بالا که به انعطاف‌پذیری عالی آن می‌انجامد و بدون شکستن و ترک خوردن خم می‌شود ویژگی مهم دیگر مقوای ایندربرد است. بنابراین طراحی جعبه بسته بندی با مقوای ایندربرد به دلیل خمش پذیری خوب آن نسبت به دیگر مقواها در جایگاه بالاتری قرار دارد.

کاربردهای مقوای ایندربرد

ویژگی‌های ممتاز این مقوا باعث کاربرد فراوان آن در صنعت بسته بندی شده است. مواد غذایی , دارویی , پزشکی , آرایشی و بهداشتی و … ازجمله محصولاتی است که توسط این نوع مقوا بسته بندی می‌شوند.
از دیگر کاربردهای آن می‌توان به تولید:

  • جعبه کفش
  • جعبه دستمال‌کاغذی
  • جعبه شیرینی
  • جعبه کبریت

و… اشاره نمود.
از شرکت‌های معتبری که از مقوای ایندربرد جهت تولید جعبه و کارتن بسته بندی محصولات خود استفاده می‌کنند می‌توان به شرکت هانسول (hansol)، اژدها (shinpoong)، ببری (seha)، اسبی (White horse) اشاره کرد. این مقوا توانسته است از وزارت بهداشت برای بسته بندی محصولات مجوزهای لازم را بگیرد و به دلیل قیمت خوب و دیگر ویژگی‌های ممتازی که دارد یک متریال اولیه مناسب برای تولید جعبه و کارتن به شمار می‌رود.

اصطلاحات مقوای ایندربرد در بسته بندی

در اینجا با برخی از مشخصات و اصطلاحاتی که در مورد مقواهای ایندربرد در بازار وجود دارد آشنا می‌شویم:

ابعاد مقوای ایندربرد:

مهم‌ترین ابعادهای موجود در بازار شامل۷۰*۱۰۰، ۷۰*۹۰، ۷۰*۸۰، ۷۰*۱۲۰، ۷۰*۸۵، ۶۰*۱۰۰، ۶۰*۹۰، ۸۰*۱۲۰، و … می‌باشد. رول‌های مقوا نیز در سایزهای مختلف اعم از ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰، ۱۲۰، و ۱۴۰ موجود می‌باشد.

وزن پایه:

وزن ۱۰۰۰ فوت مربع مقوا وزن پایه آن به شمار می‌رود.

روشنی:

روشنی یک اصطلاح تکنیکی در مورد مقوا است که مقدار نور سفید و آبی را منعکس می‌کند.
این ویژگی به سلیقه کارفرما بستگی دارد.

گرماژ:

این ویژگی بر اساس استاندارد ISO 536 بررسی و ارزیابی می‌شود. گرماژ مقوا طبق فرمول وزن بر واحد سطح اندازه‌گیری می‌گردد. مهم‌ترین گرماژهای مقوای ایندربرد شامل گرماژهای ۱۸۰ گرم، ۲۳۰ گرم ، ۲۵۰ گرم، ۲۸۰ گرم، ۳۰۰ گرم، ۳۵۰ گرم، ۴۰۰ گرم و ۴۵۰ گرم می‌باشد.

PH:

PH سطحی یک مقوا بر اساس جذب آب اندازه‌گیری می‌شود
و مقدار آن از ۰ تا ۱۴ متغیر است. مقادیر
۰ حالت اسیدی کامل
۷ حالت خنثی
و عدد ۱۴ بازی کامل
است.

سختی:

همان‌طور که گفتیم این ویژگی مهمی در مقوا به شمار می‌رود که توانایی آن را هنگام قرار دادن داخل دستگاه , زمان بسته بندی و پر کردن جعبه و بستن درب آن نشان می‌دهد. مقاومت مقوا با سختی آن مشخص می‌شود و احتمال پف کردن آن زمان پر کردن را کاهش می‌دهد. معمولاً با افزایش دانسیته مقاومت و سختی مقوا نیز افزایش پیدا می‌کند.
نوع درخت به‌کاررفته در تولید مقوا اهمیت زیادی دارد.
درختان شمال دارای چوب نرمی هستند
و در مقایسه با چوب درختان جنوب مقاومت بهتری دارند.

روان بودن:

برای چاپ جعبه و کارتن این مسئله بسیار مهم است زیرا روند چاپ را با سهولت هموار می‌کند. هر چه مقوا روان‌تر باشد چاپ روی آن بهتر انجام می‌شود و جوهر بهتر روی آن چاپ می‌گردد. روان بودن مقوا با روش‎های نشت و یا نفوذ هوا اندازه‌گیری می‌شود. هر چه میزان نفوذ هوا در یک فشار مشخص بیشتر باشد سطح مقوا دارای زبری بیشتری خواهد بود و یا از روان بودن آن کاسته می‌شود. روان بودن به انجام خدمات چاپی روی مقوا مثل چاپ طلاکوب و نقره‌کوب کمک زیادی می‌کند
و قابلیت‌های چاپ افست و یا چاپ دیجیتال را افزایش می‌دهد.

کالیپر یا ضخامت:

معمولاً یک‌هزارم اینچ یک مقوای با ضخامت ۰٫۰۲۴ اینچ را کالیپر می‌گویند که ۲۴ نقطه دارد. در اروپا فروش مقوا بر اساس گرم بر متر مربع انجام می‌شود.
ضخامت مقوا را بر حسب میکرون اندازه‌گیری می‌کنند.

مقوای ایندربرد متالایز شده

این نوع مقوای ایندربرد یک طرف سفید و یک طرف متالایز شده است و به رنگ نقره‌ای می‌باشد. از این نوع مقوا نیز برای بسته بندی مواد غذایی و موارد دیگر با توجه به نیاز و سلیقه مشتری استفاده می‌شود. از آنجا که این نوع مقواها برای موارد بهداشتی به کار می‌رود کاربردی در چاپ و تحریر مثل ابزارهای تبلیغاتی اعم از چاپ کارت ویزیت و … ندارند
و بیشترین کاربرد آن‌ها در صنایع بسته بندی است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵