تاریخچه پیدایش تقویم شمسی

تاریخچه پیدایش تقویم شمسی

تقویم از گذشته تا کنون به لحاظ سیاسی، مذهبی و فرهنگی برای یک کشور حائز اهیمت است. تنظیم تقویم مانند سایر چیزها از گذشته تا به امروز دست خوش تغییرات و تکامل های زیادی شده است تا به شکل امروز خود که به نوعی کامل ترین آن در این زمان بحساب می آید تنظیم و مورد استفاده ی همگان قرار بگیرد. تقویم شمسی نیز یک تقویم با قدمت چند ساله است که در ایران به عنوان اصل تنظیم تقویم مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله ما به شکل ظهور تقویم ها به طور کامل پرداخته ایم.

گاه شمار خورشیدی

تقویم هجری شمسی

گاه‌شماری خورشیدی یا تقویم خورشیدی به نوعی گاه‌شماری گفته می‌شود که روزهای آن نشان‌دهنده محل زمین در چرخش آن به دور خورشید است. تقویم هجری شمسی بر اساس تقویم جلالی تنظیم شده است. اولین روز سال هجری شمسی اولین روز فصل بهار و ماه فروردین می باشد. مبدا تقویم شمسی هجری می باشد و همکنون تقویم رسمی دو کشور ایران و افغانستان می باشد. تقویم هجری شمسی بر اساس ۱۲ ماه خورشیدی تشکیل شده است. هر یک سال هجری خورشیدی برابر با ۳۶۵ روز می باشد.

ماه های تقویم هجری خورشیدی

همانطور که اشاره شده تقویم هجری شمسی از ۱۲ ماه و چهار فصل تشکیل شده است که به آنها اشاره خواهیم کرد.

ماه های فصل بهار

فروردین

اردیبهشت

خرداد

ماه های فصل تابستان

تیر

مرداد

شهریور

ماه های فصل پاییز

مهر

آبان

آذر

ماه های فصل زمستان

دی

بهمن

اسفند

تقویم خورشیدی تقویم رسمی ایران

تاریخ استفاده از تقویم هجری خورشیدی در ایران

از  سال ۱۲۸۹ تقویم هجری خورشیدی در تقویم اداری و مالی ایران به صورت غیر رسمی شروع به کار کرد. ولی از یازدهم فروردین سال ۱۳۰۴ تقویم هجری شمسی با تصویب مجلس ایران به صورت رسمی مورد استفاده گردید و تقویم رسمی ایران شد. پس از تصویب آن در ایران کشور افغانستان هم این تقویم را به صورت رسمی مورد استفاده قرار داد. همچنین اقلیم کردستان هم به صورت غیر رسمی شروع به استفاده از این تقویم کرده و همچنان هم از آن استفاده می کند.

سفره هفت سین

نوروز مهمترین روز بهار و سرآغاز سال نو شمسی

نوروز کلمه ایی ترکیب شده از نو و روز است که به معنی روز نوین یا روز جدید است. قدمت نوروز به زمان های قبل از هخامنشیان و ماد ها بر می گردد. جشن نوروز در دوران مختلف با تحولات بزرگی رو در رو بوده و به مرور زمان جهات دینی و سیاسی هم پیدا کرده است. طبق نوشته های کتاب های تاریخی نوروز در زمان هخامنشیان در تخت جمشید برگزار می شده و خانواده اشرافی و عموم مردم در این روز به جشن و شادی می پرداخته اند. همچنین گذاره های تاریخی نشان می دهد که در دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان هم جشن های با شکوهی در ایران آن زمان برگزار می شده است.

نوروز کنونی چگونه است؟

در سال های اخیر هم همچون گذشته ایرانیان نوروز را که سرآغاز گر سال جدید شمسی است جشن میگیرند. رسم است که خانواده های ایرانی از حدود ۴۰ روز مانده به شروع سال جدید به اصطلاح مشفول خانه تکانی شده و در تدارک هستند تا منازل خود را برای نوروز آماده و تمیز کنند. همچنین در نوروز ایرانیان لباس های نو بر تن کرده و به دیدار یکدیگر می روند. نوروز کنونی از لحظه سال تحویل شروع می شود و انتهای آن به روز ۱۳ فروردین که به اصطلاح ۱۳ بدر نام دارد منتهی می شود. ایرانیان چندی قبل از شروع عید دانه های گندم را در ظرف هایی قرار می دهند تا در لحظه تحویل سال یکی از سین های سفره هفت سین را تشکیل دهد. سبزه هفت سین تا روز ۱۳بدر در خانه ها می ماند اما طبق رسم قدیمی طی مراسمی که در ۱۳ بدر برگزار می شود مردم به دل طبیعت می روند و یک روز را از صبح تا عصر در دل طبیعت می گذرانند. سپس سبزه ها را به طبیعت گره زده و بر میگرند.

هفت سین مهم ترین آیتم نوروز

هفت سین ماجرای ۷ شی می باشد که ابتدای همه آنها با حرف سین شروع شده است. اجزای هفت سین عبارتند از سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه و سمنو. رسم است که هفت سین را در سفره ایی زیبا همراه با سفر آرایی چیدمان میکنند. سپس همه اعضای خانواده کنار هم می نشینند و منتظر سال تحویل میشوند. با شنیدن صدای شیپور (در قدیم صدای شلیک توپ) لحظه سال نوع فرا می رسد. بزرگ خانواده که از قبل عیدی های اعضای خانواده را به منظور برکت در صفحات قرآن قرار داده است یک به یک آنها را به به عنوان عیدی به خانواده خود می دهد.

سالنامه مهرسام چاپ

تقویم و گاه شمار ایرانی مهرسام بهترین هدیه به دوستان و خانواده ها

مهرسام چاپ امیدوار است توانسته باشد مطالب مفیدی درباره ی تاریخچه تقویم شمسی در اختیار شما قرار داده باشد. مهرسام چاپ با سال ها تجربه در تولید سررسید و تقویم سال با استفاده از به روزترین دستگاه های چاپ توانسته محصولی باکیفیت ارائه کند. در این راستا با حذف واسطه های غیر ضروری سررسید تبلیغاتی، تقویم رومیزی تبلیغاتی را با بهترین قیمت به مشتریان خود ارائه می کند. جهت ارتباط با تیم مهرسام چاپ به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *