تقویم محتوا چیست و چگونه تنظیم میشود؟

تقویم محتوا چیست و چگونه تنظیم میشود؟

تقویم محتوای یک نقشه راه برای یک هدف و آینده ای از پیش تعیین شده است. تمام افراد موفق برای دست یابی به اهدف دور نزدیک خود از برنامه ریز صحیح و منظم استفاده میکنند. تقویم محتوای اصولا مربوط به بانک محتوایی شما در زمینه های مختلف کسب و کار و آینده نگری های فردی میباشد. وقتی شما از قبل برای هر کاری پیش بینی ها و نکات مهم پیشرفت خود را بررسی کنید با آگاهی هر چه بیشتر و قدرتمندتر در رسیدن به اهداف خود گام برمیدارید.

مهرسام چاپ شما ر ادعوت میکند به مطالعه مقاله ای که سعی دارد شما را به طور کامل با تقویم محتوایی و اصول اجرایی آن آشنا کند، به گونه ای که شما بتوانید با یک سررسید 1403 و تقویم رومیزی 1403 سال برای خود بهترین تقویم محتوایی اهداف یکسال آیندیتان را بریزید.

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا (همچنین به عنوان «تقویم ویرایشی» نیز شناخته می‌شود) یک برنامه زمان‌بندی مکتوب از زمان و مکان است که قصد دارید محتوای آینده را منتشر کنید. تقویم‌های محتوا معمولاً شامل قطعات آتی، به‌روزرسانی‌های وضعیت، فعالیت‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت‌ها و به‌روزرسانی‌های محتوای موجود است.

چرا تقویم محتوا مهم است؟

اگر وبلاگ شما یک سرگرمی است که از آن برای انتشار پست های گاه به گاه استفاده می کنید، احتمالاً نیازی به تقویم محتوا ندارید.

اما اگر از بازاریابی محتوا برای رشد کسب‌وکار آنلاین خود استفاده می‌کنید، سازماندهی آن مهم است .

در اینجا سه ​​راه وجود دارد که تقویم محتوا به استراتژی بازاریابی محتوای شما کمک می کند:

اول ، یک تقویم محتوا تضمین می کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می شوند.

اگر در برنامه تولید محتوای خود به هم ریخته باشید، چیزهایی را فراموش خواهید کرد یا کمتر منتشر کنید یا از به روز رسانی مقالات قدیمی غفلت کنید.

به عبارت دیگر: یک تقویم تضمین می کند که چیزی از عوامل تاثیر گذار بر رشد محتوای شما جانیافتد.

دوم ، یک تقویم همکاری با تیم شما (و شرکای خارجی) را آسان‌تر می‌کند.

اگر یک وبلاگ تک نفره هستید، ممکن است در وهله اول حتی نیازی به تقویم محتوا نداشته باشید.

اما اگر کارمندان و پیمانکاران به محتوای شما کمک کنند، پس به چیزی نیاز دارید که همه را در یک صفحه نگه دارد.

امروزه، تقویم محتوای بیشتر یک مدیریت پروژه است تا یک تقویم واقعی.

سوم ، یک تقویم محتوا یک تصویر کلی از چیزهای آینده شما به شما می دهد.

به عنوان مثال، ما از تقویم خود استفاده می کنیم تا مطمئن شویم که مجموعه ای از مطالعات موردی را یکجا منتشر نمی کنیم، یا دو راهنما که یک موضوع را پوشش می دهند. به این ترتیب، می‌توانیم کل استراتژی بازاریابی خود را برای چند ماه آینده روی یک صفحه نمایش ببینیم.

عناصر کلیدی یک تقویم محتوایی را بشناسید!

واقعیت این است: تقویم محتوا نباید پیچیده باشد.

مهم ترین ویژگی آن این است که کارها را برای شما و تیم تان آسان تر کنند.

این بدان معنی است که می توانید با استفاده از Google Sheets یا یک سررسید ساده با یک تقویم محتوای ساده شروع کنید.

در اینجا چهار مورد از نکات مهمی که در تنظیم هر تقویم محتوایی باید داشته باشد بیان شده:

سرمقاله

مهم ترین بخش از تقویم محتوای شما، ویرایش است. اینها محتوایی هستند که شما منتشر خواهید کرد، چه در وبلاگ خود، چه در پادکست یا در رسانه های اجتماعی.

هدف اصلی تقویم محتوای شما این است که قسمت های سرمقاله خود را از قبل برنامه ریزی کنید. به این ترتیب، می توانید سازماندهی شده و با برنامه انتشار خود سازگار باشید.

برخی از شرکت ها محتوای سرمقاله خود را یک سال قبل برنامه ریزی کرده اند. برخی از وبلاگ نویسان مستقل ممکن است ندانند هفته آینده چه چیزی را منتشر می کنند.

زمان مناسبی برای برنامه ریزی محتوای خود از قبل وجود ندارد.

بهتر است سعی کنید کارها را 6 ماه جلوتر برنامه ریزی کنید و کمی از زمان خود را برای اتفاقات پیش بینی نشده باقی بگذارید زیرا همه چیز می تواند به سرعت در دنیای بازاریابی دیجیتال تغییر کند.

تا زمانی که یک مکان واحد دارید که به شما نشان می دهد چه چیزی در راه درست خود قرار دارد، شما خوب پیش میروید.

سکو

پلتفرم جایی است که تقویم محتوای شما میزبانی می شود.

سازندگان محتوای انفرادی بیشترین انعطاف را در انتخاب ابزار دارند، از قلم و کاغذ گرفته تا Google Calendar و صفحه گسترده ساده. مهمترین چیز این است که برای شما کدام یک کارآمد تر است.

در واقع، زمانی که شما یک وبلاگ نویس انفرادی بودید، تقویم سرمقاله شما یک برگه گوگل ساده با یادداشت هایی است که فقط  می توانید آن را درک کنید.

اما این داستان برای تیم های بازاریابی محتوا متفاوت است.

هنگامی که با یک تیم محتوا ایجاد می کنید، می توانید 5، 10 یا حتی 20 نفر را داشته باشید که به یک قطعه محتوا  قبل از انتشار دسترسی داشته و به  بررسی آن می پردازند. بنابراین بسیار مهم است که همه بتوانند وضعیت هر پست را ببینند.

رعایت این نوع چیزها فقط برای بخش های بازاریابی محتوا و سئو مفید نیست. همچنین راهی برای ارسال محتوای جدیدی است که روی آن کار می‌کنید و به سایر افراد سازمانتان منتقل میکند.

و اگر یک آژانس یا فریلنسر هستید، می توانید به تقویم محتوای خود از Basecamp، Asana و Trello پیوند دهید تا مشتریان بتوانند از آنچه که روی آن کار می کنید مطلع شوند.

تبلیغاتی

مهمترین بخش بعدی تقویم محتوای شما مربوط به تبلیغات است.

اقلام تبلیغاتی همان چیزی است که به نظر می رسد: چگونه برنامه ریزی می کنید محتوای خود را تبلیغ کنید. چه زمانی آن را در فیس بوک به اشتراک می گذارید؟ آیا مصاحبه با پادکست یا Reddit AMA آینده دارید؟ آیا قصد دارید برای مشترکین ایمیل خود خبرنامه بفرستید؟ اینها فعالیت های تبلیغاتی برای تقویم محتوای شما خواهند بود.

لزوماً نیازی نیست که فعالیت های تبلیغاتی در تقویمی کاملاً مجزا از موارد تحریریه شما قرار گیرند.

اما ایده خوبی است که آنها را متفاوت عنوان کنید یا آنها را با رنگ کدگذاری کنید تا بتوانید به راحتی آنها را از هم جدا کنید.

ایده های آینده

این لیستی از ایده های محتوای آینده است که هنوز فعالانه روی آنها کار نمی کنید. به عنوان مثال، این می تواند یک موضوع تصادفی باشد که در رانندگی خود به محل کار به آن فکر کرده اید. یا چیزی که در یک جلسه هم فکری مطرح شد.

این ایده ها معمولاً در خود تقویم نمایش داده نمی شوند زیرا هنوز برنامه ریزی نشده اند.

اما شما نیاز دارید که این ایده‌ها را به‌طور کامل بررسی کنید تا آن‌ها را از دست ندهید، یا اجازه دهید حواس شما را از محتوایی که تقریباً آماده انتشار است منحرف کنند.

از ابزار تقویم محتوا استفاده کنید

ابزارهایی وجود دارند که به طور خاص برای ایجاد، مدیریت و همکاری در تقویم محتوای شما وجود دارند.

بسته به میزان محتوایی که منتشر می کنید و این که تیم شما چقدر بزرگ است، ممکن است بخواهید روی نرم افزار تقویم محتوا سرمایه گذاری کنید.

در اینجا چند گزینه عالی برای امتحان وجود دارد.

مفهوم : فضای کاری همه‌جانبه برای یادداشت‌ها، وظایف، ویکی‌ها و پایگاه‌های داده شما.

Google Sheets : احتمالاً محبوب‌ترین گزینه برای اکثر افراد و تیم‌های کوچک است. رایگان و برای همکاری مناسب است، اما برای راه اندازی نیاز به کار دارد.
مایکروسافت اکسل: مایکروسافت صفحه‌گسترده‌های خود را بیشتر از قبل برای همکاری مناسب‌تر کرده است.
Google Calendar: اگر یک پروژه تک نفره دارید، ممکن است Google Calendar به تنهایی برای شما کافی باشد.
برنامه زمانی : برنامه ها از یک تقویم سرمقاله با دسترسی 1 نفره تا یک مجموعه بازاریابی کاملاً ویژه برای شرکت های بزرگ را شامل می شود. توصیه شده.
Loomly : شامل راهنماهای تعاملی برای ایجاد پست های وبلاگ، پست های خودکار رسانه های اجتماعی و موارد دیگر است.
افزونه تقویم ویرایشی برای وردپرس: به سادگی یک کشیدن و رها کردن و رایگان. با این حال، به زمانی بستگی دارد که شما واقعاً پست‌هایی را در وردپرس برنامه‌ریزی کرده‌اید که ممکن است برای همه مناسب نباشد.
Basecamp ، Trello ، Slack و Asana : به‌عنوان ابزارهای مدیریت پروژه و ارتباطی به جای تقویم‌های محتوا طراحی شده‌اند، هر یک از این سه می‌توانند برای اهداف مدیریت کار استفاده شوند. و با کمی خلاقیت می توانید از آنها به عنوان تقویم محتوا نیز استفاده کنید.

موارد را به تقویم خود اضافه کنید

اینجا جایی است که لاستیک با جاده برخورد می کند.

در واقع ایجاد یک تقویم محتوا ممکن است دلهره آور به نظر برسد اگر برای اولین بار است که دست به کار میشوید.

اما وقتی برای اولین بار چیزهایی را سازماندهی کردید، خواهید دید که یک تقویم سرمقاله چقدر می تواند مفید باشد.

در اینجا نحوه ایجاد یک تقویم محتوا در هر پلتفرمی آورده شده است:

مرحله 1: فهرستی از ایده های محتوای خود تهیه کنید. اگر در مورد موضوعات مختلفی می نویسید، ممکن است به دسته بندی آنها به هنگام رجوع  کمک کند. اما شما فقط می توانید آنها را فهرست کنید.

مرحله 2: در مورد تعداد دفعات انتشار تصمیم بگیرید. این قسمت به استراتژی محتوای خاص شما بستگی دارد. اگر در حال تنظیم یک تقویم رسانه های اجتماعی هستید، ممکن است چندین پست در روز منتشر کنید. اما اگر برای وبلاگ باشد، می توانید فقط 3-4 پست در ماه منتشر کنید.

(اگر از صفحهات گسترده ای استفاده می‌کنید، می‌توانید سطوح مختلفی از جزئیات را در برگه‌های مختلف برای «ماهانه در مقابل هفتگی» یا «وبلاگ در مقابل لینکدین» داشته باشید)

مرحله شماره 3: از فهرست ایده های محتوا برای تکمیل تاریخ های خود، با توجه به دفعاتی که به تازگی تعیین کرده اید، استفاده کنید.

هر قسمت از فرآیند ایجاد را برنامه ریزی کنید

بیشتر تقویم‌های محتوا فقط شامل عنوان پست و تاریخ انتشار آن می‌شوند.

که برای قطعات محتوای ساده (مانند مطالعات موردی) خوب است.

اما اگر پروژه‌های بزرگ‌تر یا پیچیده‌تری را منتشر می‌کنید، ممکن است بخواهید تمام مراحل فرآیند تولید محتوا را در تقویم خود برنامه‌ریزی کنید.

به عبارت دیگر، به جای تقویمی که شبیه این است:

بیشتر شبیه این خواهد بود:

به عنوان مثال، اگر اخیراً محتوای تحقیقاتی بیشتری را در وبلاگ خود منتشر می کنید.

بر خلاف یک پست لیست، محتوای مبتنی بر تحقیق نیاز به کار زیادی از افراد زیادی دارد. و در برخی موارد، کار باید به “سبک خط مونتاژ” انجام شود. به عبارت دیگر: یک عنصر نمی تواند شروع شود تا زمانی که عنصر قبلی 100٪ کامل شود.

برای مثال، اگر شما تصاویر و نمودارهای زیادی را برای پست های تحقیقاتی خود طراحی می کنید. بدیهی است که تا زمانی که داده ها وارد نشوند، نمی توانیم این نمودارها را بسازیم. بنابراین “جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها” باید قبل از طراحی برنامه ریزی شود.

این به ویژه اگر با یک تیم کار می کنید حائز اهمیت است. با یک تیم، شما افراد مختلفی دارید که مسئول بخش‌های مختلف یک محتوا هستند. با برنامه ریزی تاریخ های مهم برای هر مرحله از قبل می تواند به شما کمک کند در مسیر خود بمانید.

در اینجا نحوه ی تاریخ گذاری مناسب در تقویم محتوایی آورده شده:

مرحله 1: فهرستی از هر نوع محتوایی را که منتشر می کنید بنویسید. بیشتر اوقات ممکن است مقالات کم ارزشی را منتشر کنید، اما زمانی که مطالبی از اطلاعات وسیعی تری را منتشر می کنید، ممکن است روش کار کاملاً متفاوت باشد. اگر در قالب های مختلف (مانند ویدیو و پادکست) صحبت می کنید، توصیه می کنم آن را نیز یادداشت کنید.

مرحله 2: هر یک از انواع محتوا را به مراحلی که برای ایجاد آن طی می کند تقسیم کنید. به عنوان مثال، فرآیند ایجاد پست وبلاگ معمولی شامل چهار مرحله است: تحقیق کلمات کلیدی، طرح کلی، نوشتن خود محتوا و طراحی.

در حالی که برای ویدیوها، فرآیند این است: پیدا کردن موضوع، نوشتن یک فیلمنامه، فیلمبرداری از ویدیو، ویرایش محتوا و اضافه کردن گرافیک.

مرحله 3: هر مرحله را به تقویم خود اضافه کنید. اگر تیمی دارید، نام فردی که مسئولیت تکمیل آن را دارد در کنار هر مرحله ذکر کنید.

بیشتر از پست های وبلاگ جدید استفاده کنید

از تقویم های محتوایی می توان خیلی بیشتر از زمان بندی انواع مختلف محتوا استفاده کرد.

در اینجا چند مورد وجود دارد که باید در تقویم محتوای خود بگنجانید تا قوی تر و مفیدتر شود:

  • به روز رسانی محتوا بسیار حائز اهمیت است، محتوای خود را تازه نگه دارید. بنابراین برای قسمت هایی که ویرایش آنها آسان است (مانند پست های وبلاگ) باید به روز رسانی های آینده را در تقویم خود قرار دهید.
  • ممیزی محتوای سایت، گاهی اوقات محتوای قدیمی‌تر می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد. بریتنی مولر به کمک نرم افزار Moz دریافت که حذف فهرست 75 درصد از محتوای در واقع ترافیک کلی جستجوی آنها را افزایش می دهد.
  • کارهای خارج از سایت خود را نیز برنامه ریزی و تبلیغ کنید. هر زمان که یک پست مهمان، مصاحبه پادکست، گفتگوی زنده یا هر نوع تبلیغ خارج از سایت انجام می دهید، آن را نیز در تقویم محتوای خود قرار دهید.

الگوی تقویم محتوا

با استفاده از یک الگوی تقویم محتوای رایگان (موجود در Excel و Google Sheets) برنامه ریزی خود را ایجاد و انتشار محتوای عالی را با هماهنگی بیشتری انجام دهید. ایده آل برای یک فرد یا تیم ها، زمانی که در حال راه اندازی یک وبلاگ جدید هستید، یا به سادگی می توانید تلاش های وبلاگ نویسی موجود خود را “مقیاس کنید”.

چرا از یک الگوی تقویم محتوا استفاده کنیم؟

یکی از سخت ترین چیزها در مورد انتشار محتوا، انجام مداوم آن است. این یعنی قرار گرفتن در برنامه و سازماندهی کافی برای ماندن در آن.

در عین حال، محتوا دارای قسمت های متحرک زیادی است. پست های وبلاگ باید پیش نویس، نوشته شوند، با چند رسانه ای کامل شوند و موارد دیگر. ویدئوها باید طرح کلی، فیلمنامه، عکسبرداری و ویرایش شوند.

اگر قصد دارید همه این کارها را خودتان انجام می دهید، مدیریت آن می تواند سخت باشد.

اگر با افراد دیگر همکاری می کنید، به راحتی می توانید مسیر بعدی را در این فرآیند از دست بدهید.

این الگوی تقویم محتوای قابل تنظیم (که به آن الگوی تقویم ویرایشی نیز گفته می شود) دارای دو نمای مختلف برای کمک به هر جنبه ای از تولید و برنامه ریزی است.

تقویم محتوای شامل چه سر تیتر هایی باشد؟

آنچه در یک الگوی تقویم محتوا گنجانده شده است:

برنامه ریزی محتوا: نمایی که شما را در فرآیند برنامه ریزی محتوا از جمله متا تگ های سئو شما را راهنمایی می کند.
گردش کار محتوا: خط مونتاژ گام به گام برای هر قسمت از محتوا. (این بخش کلید رعایت ضرب الاجل است.)
الگوی تقویم ماهانه: نمای اختصاص داده شده برای نشان دادن زمان.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *