7 عامل جذابیت کاتالوگ که از آن بی‌خبرید

,
جذابیت کاتالوگ

برخی بر این باورند که با محبوبیت تبلیغات آنلاین دیگر عمر کاتالوگ های چاپی و بروشورها یا تراکت ها به پایان رسیده است و دیگر مثل سابق طرفدار ندارد. اما این تصور کاملا اشتباه است. هنوز هم دنیای چاپ و محصولات چاپی رونق دارند و ترکیب آن با تکنولوژی باعث نتیجه‌های بینظیری شده است. هنوز هم افراد بسیاری هستند که روزانه مجله و روزنامه می‌خرند و حتی اشتراک خود را دارند. از طرفی همان طور که می‌دانید کاتالوگ‌ها بخشی از یک کسب و کار هستند که خدمات و محصولات یک کمپانی در آن گنجانده شده است.

اما چطور می‌توان یک کاتالوگ بی نقص و جذاب داشت؟ مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ چیست؟ در این مطلب که توسط واحد طراحی کاتالوگ مهرسام گردآوری شده است قصد داریم که عوامل جذابیت کاتالوگ را بررسی کنیم و ببینیم چطور می‌توان بر روی مخاطب تاثیر بیشتری گذاشت. در ادامه همراه ما باشید.

چرا باید برای چاپ کاتالوگ اقدام کنید؟

قبل از اینکه به بررسی مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ‌ها بپردازیم ابتدا اجازه دهید به یک سوال دیگر پاسخ دهیم. چرا یک کسب و کار باید برای خود کاتالوگ چاپ کند؟ سرمایه گذاری در این راه چه سودی برای شما به همراه دارد؟

در دنیای امروزی همه چیز به سمت دیجیتال شدن پیش می‌رود. در این بین اما بسیاری از کاربران دوست دارند که هنوز هم به روش‌های سنتی عادات خود را دنبال کنند. اینکه شما سعی کنید به این عادت‌ها و روش‌ها پایبند باشید برای کسب و کارتان نتایج مثبتی به همراه دارد.

یکی از مزیت‌هایی که چاپ کاتالوگ به همراه دارد، بالا بردن احتمال خرید است. کاتالوگ‌ها تاثیر بیشتری بر روی مخاطب می‌گذارند و اطلاعات آن‌ها در بیشتر مواقع به مدت طولانی در ذهن باقی می‌مانند(در مقایسه با تبلیغات تلویزیونی). چه کسی از نرخ فروش بیشتر بدش می‌آید؟ این مهمترین دلیلی است که باید برای چاپ کاتالوگ اقدام کنید.

از آن جایی که کاتالوگ‌ها و محتوای آن‌ها در بیشتر مواقع در ذهن مخاطبین باقی می‌ماند، تاثیر بیشتری در برندینگ شما دارد. اگر بخواهیم کلی بگوییم تنها می‌توان گفت که بازاریابی به وسیله کاتالوگ‌ها را دست کم نگیرید.

مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ‌ ها کدامند؟

چطور می‌توان یک کاتالوگ تاثیرگذار در اختیار کاربران قرار داد؟ چه عواملی باعث می‌شود که کاتالوگ‌ها جذابیت بیشتری داشته باشند؟ مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. شناخت مخاطبان در چاپ کاتالوگ

یکی از مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ شناخت مخاطب است. در مرحله اول شما باید شناخت کافی از مخاطبین خود داشته باشید. با روحیات آن‌ها آشنا باشید و علایق آن‌ها را در طراحی کاتالوگ و چاپ آن در نظر بگیرید. هر سری کاتالوگ برای هدف بخصوصی چاپ می‌شود. بهترین کاتالوگ‌ها آن‌هایی هستند که مخاطبین هدف را نشانه می‌گیرند. باید بتوانید کاتالوگی طراحی کنید که علاوه بر اطلاعات مورد نیاز، لذت خواندن و دیدن را برای مخاطب به همراه داشته باشد.

پس، مخاطب را بشناسید، بدانید که آن‌ها چه چیزی نیاز دارند؟ چه چیزی می‌خرند؟ کجا خرید می‌کنند و چطور برای خرید اقدام می‌کنند؟ یکی از روش‌های ساده برای شناخت مخاطبین استفاده از فرم‌ها و پرسشنامه‌هاست. چه به صورت آنلاین یا به صورت فیزیکی. می‌توانند آن‌ها را در کاتالوگ قرار دهید و از مشتریان خود بخواهید به آن‌ها پاسخ دهند. برای اینکار می‌توانید برای آن‌ها انگیزه ایجاد کنید و هدایایی را برایشان در نظر بگیرید. هیچ چیز نشد ندارد! شناخت مخاطب مهمترین فاکتور در طراحی کاتالوگ جذاب و تاثیرگذار است. در غیر این صورت فقط وقت و هزینه خود را هدر داده‌اید.

۲. استفاده از قالب مناسب در طراحی کاتالوگ

هر کاتالوگ یک قالبی دارد. درست شبیه به طراحی سایت و قالب‌هایی که برای هر مدل سایت در نظر گرفته می‌شوند. به عنوان مثال یک قالب فروشگاهی و قالب خبری کاملا با هم متفاوت هستند و امکانات و آپشن‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. در مورد قالب کاتالوگ‌ها هم همین موضوع صدق می‌کند. برای پیدا کردن یک قالب مناسب برای کسب و کارتان می‌توانید به راحتی در گوگل نمونه‌های آماده را جستجو کنید تا ببینید کسب و کارهای مشابه به شما از چه قالبی استفاده کرده‌اند و از آن‌ها ایده بگیرید(کپی نکنید).

همچنین می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای Adobe ایده‌های خود را به مرحله طراحی و پیاده‌سازی برسانید. صفحه‌بندی و قالب یک کاتالوگ کمک می‌کند بتوانید اطلاعات در جای درست درج کنید و به بهترین شیوه محتوا را به مخاطبین نشان دهید. اگر در انتخاب قالب نیاز به راهنمایی دارید، باواحد طراحی کاتالوگ مهرسام تماس بگیرید

۳.قدرت تصاویر در کاتالوگ

تصاویر با کیفیت یکی دیگر از مهمترین عوامل جذابیت کاتالوگ است. یک تصویر با کیفیت جذابیت محصول را چندین برابر می‌کند. اگر یادتان باشد به این موضوع در مقاله ویژگی‌های یک کاتالوگ حرفه‌ای اشاره کردیم. دوباره تکرار کردن این مورد تنها نشان دهنده میزان اهمیت بالای این مورد است. خب، باز هم تکرار می‌کنیم، اگر بودجه کافی دارید از یک سرویس و پکیج عکاسی حرفه‌ای استفاده کنید. از عکس‌های با کیفیت بالا(300dpi به بالا) استفاده کنید.

وجود عکس‌های با کیفیت تجربه بصری لذت بخشی برای کاربران فراهم می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم از محصولات و خدمات خود در زندگی واقعی عکس ثبت کنید. این کار باعث می‌شود تعامل بیشتری با کاربر برقرار کنید. همچنین فراموش نکنید که به جزئیات محصولات بپردازید. قدرت تصاویر را دست کم نگیرید! استودیوی عکاسی مهرسام برای ثبت عکس‌های با کیفیت و خلاقانه در کنار شماست.

جذابیت کاتالوگ

جذابیت کاتالوگ

۴. دسترسی سریع و خرید آسان

از دیگر عوامل جذابیت کاتالوگ می‌توان به خرید آسان اشاره کرد. اول به این سوال پاسخ دهید، هدف از انتشار کاتالوگ چیست؟ قطعا افزایش نرخ فروش و جذب مخاطب بیشتر است. خب، زمانی که برای انتشار و چاپ کاتالوگ اقدام می‌کنید باید راه و روش خرید را برای مشتریان و مخاطبین ساده و سر راست در نظر بگیرید. آن‌ها باید بتوانند به سرعت و بدون معطلی به فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی شما هدایت شوند. این امر مستلزم این است که اطلاعات تماس و راه‌های ارتباطی با خودتان را کامل و واضح در کاتالوگ درج کنید. شماره تماس، آدرس ایمیل، آدرس فروشگاه، لینک وبسایت و … اطلاعاتی هستند که باید در کاتالوگ درج شوند. از آنجایی که کاتالوگ‌ها انگیزه خرید را بیشتر می‌کنند باید اطلاعات تماس و خرید در دسترس مشتریان باشند. حتی استفاده از QR Code شامل اطلاعات تماس و آدرس سایت نیز اره‌های دسترسی کاربران را به شما سریعتر می‌کند.

۵. آنالیز نتایج توزیع کاتالوگ

یکی از وظایفی که بعد از طراحی و چاپ کاتالوگ‌ها بر عهده شماست، جمع‌آوری و آنالیز داده‌هاست. به یاد داشته باشید این داده‌ها برایتان بسیار حیاتی هستند. نرخ بازگشت سرمایه را بدست آورید و ببینید چطور می‌توانید آن را افزایش دهید؟ از این اطلاعات استفاده کنید و در قدم‌های بعدی و چاپ نسخه‌های جدید این موارد را در نظر بگیرید. این داده‌ها هم منجر به شناخت مخاطب می‌شوند، اولین موردی که به آن اشاره کردیم.

۶. اطلاعات دقیق در کاتالوگ

از دیگر عوامل جذابیت کاتالوگ می‌توان به اطلاعات دقیق آن اشاره کرد. اطلاعاتی که در کاتالوگ قرار می‌دهید برایتان سرنوشت ساز هستند. این اطلاعات فقط شامل داستانی که پشت هر محصول قرار دارد نمی‌شود. البته که وجود این موارد هم الزامی است. اما نباید فراموش کنید که باید جزئیات دقیق محصول را در اختیار کاربران قرار دهید. اطلاعاتی که نشان می‌دهد یک محصول برای مخاطب شما مناسب است یا خیر؟ آیا خرید آن کار عقلانی است؟ این اطلاعات شامل ابعاد، جنس، زمان ساخت، فرآیند ساخت، مواد اولیه و … می‌شود.

۷. ایجاد هماهنگی

هارمونی و هماهنگی از دیگر عوامل جذابیت کاتالوگ است. به یاد داشته باشید طراحی منحصر به فرد، ساده و کاربردی برگ برنده برای شماست. در استفاده از رنگ‌ها محتاط باشید و رنگ‌های برند خود را در طراحی استفاده کنید. زیرا این کار باعث ایجاد هارمونی و قدرت بخشیدن به برندینگ می‌شود. همچنین فراموش نکنید که قرار نیست از صفحه آرایی شلوغ استفاده کنید، این کار فقط چشم و ذهن مخاطب را خسته می‌کند. این جمله را به یاد داشته باشید، سادگی زیباست. به سراغ طرح‌ها مدرن و مینیمال بروید. کاتالوگ خود را شخصی‌سازی کنید و از اینکه کمی جسارت به خرج دهید نترسید.

نتیجه گیری

همان طور که دیدید طراحی کاتالوگ جذاب به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. رعایت کردن این موارد و کنار هم گذاشتن آن‌ها باعث می‌شود نتیجه کار برایتان لذت بخش باشد. پس تمامی این عوامل را در نظر بگیرید. واحد طراحی مهرسام چاپ با استفاده از جدیدترین ترندهای روز طراحی کاتالوگ، در خدمت شما هستند. برای دریافت جزئیات بیشتر درباره سفارش طراحی و چاپ کاتالوگ می‌توانید با ما تماس بگیرید. 09120059317

میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *