کد رنگ چاپ افست و تفاوت رنگ CMYK و RGB

تفاوت کد رنگ CMYK و RGB

توانایی شناخت دقیق کد رنگ در چاپ افست از وظایف اصلی یک طراح می باشد. چرا که گاهی شاهد هستیم، خروجی کار طراحی در سیستم بسیار چشم نوازی می کند. اما پس از انجام چاپ مانند چاپ افست مشاهده کارهای چاپ شده از دیدن نتیجه شکه می شویم. چراکه رنگ ها آن حذابیتی که در فایل طرح بوده اند را ندارند. در نتیجه باید توجه باشید که بین رنگ های CMYK و RGB تقاوت بسیاری وجود دارد.

تفاوت کد رنگ CMYK و RGB

 

 تفاوت کد رنگ RGB و CMYK

CMYK نشان دهنده رنگ خروجی در دستگاه های چاپ می باشد. با توجه به اینکه دستگاه های چاپ افست از ابزارهای بسیار دقیق به شما می آیند. خطاهای بسیار ظریف در انتخاب کد رنگ صحیح می تواند تاثیر بسیار بالایی در کیفیت حروجی داشته باشد.

RGB نشان دهنده رنگی است که در وب و یا توسط ابزارهای دیجیتال قابل رویت می باشند. با توجه به اینکه انواع LCD و LED ها دارای نور بسیار شفاف هستند. رنگ هایی که در آن ها می بینیم با رنگ خروجی چاپ بسیار متفاوت می باشد. از این رو به عنوان طراح باید بتوانید کد رنگ RGB و CMYK را به هم تبدیل نمایید. بدین منظور که براساس خروجی مورد نظرتان در نرم افزارهای طراحی کد رنگ را مشخص نمایید.

برای اطلاع از نحوه تبدیل این کدها به یکدیگر به مطلب : رنگ های در فرایند چاپ مراجعه نمایید.

تفاوت کد رنگ CMYK و RGB

نحوه مدیریت حرفه ای رنگ ها

برای مدیریت هرچه بیشتر در انتخاب رنگ ها در ابتدا لازم است تا از مانیتورهای کالیبره نوری استفاده نمایید. این مانیتورها مخصوص کار چاپ می باشند.و از خصوصیات بارز آن ها می توان به دقت نمایش رنگ ها توسط آن ها اشاره نمود. توجه نمایید که در حین انجام طراحی حتما تنظیمات کالیبره شدن را روی مانیتور خود انجام داده باشید. تا حد ممکن باید حساسیت و دقت خود را در انتخاب رنگ ها به کار ببندید. مد رنگی را بر روی cmyk قرار دهید. شما می توانید در مطلب راهنمای چاپ رنگی تکنیک های لازم در انتخاب رنگ را مطالعه نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *