طراحی و چاپ فاکتور و نکاتی که در مورد فاکتور باید بدانیم

طراحی و چاپ فاکتور

فاکتور به چه معناست؟ فاکتور به سند یا برگه ای می‌گویند  که توسط فروشنده به خریدار داده می‌شود. در آن قیمت های توافق شده و خریدها به صورت کامل ثبت می‌شود. در دنیای امروز، فاکتور به یکی از ابزارهای تبلیغاتی مهم نیز تبدیل شده است که در طراحی و چاپ فاکتور باید دقت کرد تا به صورت اصولی و با جلوه بصری زیبا انجام گیرد. فاکتور ها بر اساس اعتبار و ارزشی که دارند، به انواع گوناگونی دسته بندی می‌شوند. در ادامه به بررسی انواع آن، نکات کلیدی برای انواع چاپ مانند چاپ فاکتور قبضی و … خواهیم پرداخت.

فاکتور مرکز چاپ

نمونه ای از فاکتور مرکز چاپ

فاکتور چیست؟

امروزه فروشندگان مطابق با خریدی که توسط خریدار انجام گرفته است فاکتور صادر می‌شود. در این برگه تجاری مواردی نظیر موارد زیر درج می‌شود که عبارتند از:

 • مشخصات فروشنده
 • مشخصات خریدار
 • تاریخ خرید
 • نوع کالا
 • قیمت هر واحد کالای خریداری‌شده
 • قیمت کل

 علاوه بر این مواردی که طبق توافق میان خریدار و فروشنده طی معامله انجام می‌شود نیز می‌تواند در فاکتور ذکر گردد. برای مثال نحوه پرداخت قیمت توسط خریدار , میزان بیعانه و پیش‌پرداخت و … در فاکتور نوشته می‌شود. همچنین ضمانت‌های خاصی که توسط فروشنده برای کالا و خدمات ارائه‌شده در نظر گرفته می‌شود نیز می‌تواند در فاکتور قید شود.

بررسی انواع فاکتور

نوع طراحی و نوع چاپ فاکتور و رسمی و غیررسمی بودن آن باعث پیدایش انواع مختلف فاکتور می‌شود. در اینجا به بررسی فاکتورهای مختلف و دسته‌بندی آن‌ها می‌پردازیم.

 1. بر اساس رسمیت

فاکتورها را می‌توان در دو دسته رسمی و غیررسمی تقسیم‌بندی نمود. طراحی و چاپ فاکتور رسمی برای کسب‌وکارهایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که باید یک نسخه از فاکتور خود را به اداره امور مالیات ارائه نمایند. این فاکتورها مورد تائید اداره مالیات هستند. محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده از وظایف اصلی این مشاغل است که برای مشتریان انجام می‌شود. درصورتی‌که این مشاغل فاکتورهای خود را به اداره امور مالیات ارائه ننمایند باید مبلغی را به‌عنوان جریمه به این سازمان بپردازند.

طراحی و چاپ فاکتورهای غیررسمی برای کسب‌وکارهایی صادر می‌شود که فاکتور صرفاً بر اساس خواست مشتری ارائه می‌شود. برای این مشاغل نیازی به ارائه فاکتور رسمی به اداره مالیات نیست. این مشاغل شامل کسب‌وکارهای کوچک مثل مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک خریدوفروش محلی می‌باشد.

2. تقسیم‌بندی فاکتور بر اساس نوع طراحی آن

ازنظر طراحی فاکتورها به دو دسته سربرگ دار و بدون سربرگ تقسیم می‌شوند. فاکتورهای بدون سربرگ توسط فروشگاه‌های لوازم‌التحریر و فروشگاه‌های لوازم اداری به فروش می‌رسد. اگر شما فاکتور خاصی مدنظرتان باشد می‌توانید به‌صورت اختصاصی نسبت به طراحی و چاپ فاکتور سربرگ دار یا چاپ و طرحی فاکتور بدون سربرگ موردنظر اقدام نمایید.

3. بر اساس نوع چاپ

نوع چاپ فاکتور نیز در دسته‌بندی آن مؤثر است. برای مثال مواردی که می‌تواند وجه تمایز فاکتورهای مختلف باشد شامل موارد زیر می‌باشد که عبارتند از:

 • جنس کاغذ
 • تعداد برگه
 • سایز کاغذ
 • کاربن دار و بدون کاربن بودن برگه‌های فاکتور
 • رنگ فاکتور

تفاوت فاکتورها ازنظر تعداد برگه به‌این‌ترتیب است که فاکتورها را می‌توان به‌صورت 2 برگی، 3 برگی و یا 4 برگی چاپ کرد. متداول‌ترین نوع فاکتورهای رسمی از نوع 3 برگی بوده و فاکتورهای غیررسمی را معمولاً به‌صورت 2 برگی طراحی و چاپ می‌کنند. ازنظر رنگ نیز فاکتورها را می‌توان به‌صورت های زیر چاپ نمود :

 • تک‌رنگ
 • سیاه‌وسفید
 • چاپ دورنگ
 • چاپ چهار رنگ شامل رنگ‌های آبی، قرمز، زرد و مشکی

برگ اول فاکتورها را می‌توان با استفاده از کاغذهای تحریر سفید 80 گرمی طراحی و چاپ نمود و برای برگه‌های دوم و سوم و چهارم از کاغذهای رنگی با رنگ‌های زرد، آبی، سبز و یا صورتی با گرماژ 60 و … استفاده نمود.بهترین کاغذ برای صفحات بعدی کاغذ 60 کرمی الوان اندونزی است که این مسئله بستگی به سفارش مشتری دارد.

روش‌های چاپ فاکتور نیز شامل چاپ افست و چاپ دیجیتال است که البته برای چاپ افست بهتر است از کاغذ با کیفیت بالاتر از 60 گرمی استفاده نمود زیرا کاغذهای با کیفیت پایین در این روش چاپ جواب نمی‌دهند. هر مجموعه اعم از شرکت , سازمان، فروشگاه و حتی مغازه‌دار می‌تواند بر اساس نیازی که دارد اقدام به طراحی و چاپ فاکتور موردنیاز خود نماید.

طراحی و چاپ فاکتور مزون

طراحی و چاپ فاکتور برای یک مزون

نکات مهم در چاپ فاکتور رسمی

روی هم قرار گرفتن خطوط و نوشته‌ها در چاپ برگه‌های بعدی فاکتور بسیار مهم است و این خطوط و نوشته‌ها باید دقیقه روی هم قرار گیرند. زیرا زمانی که ما در برگ اول چیزی می‌نویسیم این نوشته عیناً در برگه‌های بعدی نیز چاپ می‌شود. طراحی و چاپ فاکتور توسط چاپ افست از کیفیت بالاتری برخوردار است.

ویژگی های مهم در طراحی فاکتور

در هنگام طراحی فاکتور، باید به یک سری از موارد توجه کنید تا درنهایت بتوانید یک فاکتور اصولی طراحی و چاپ کنید. ویژگی های مختلف زیادی برای طراحی فاکتور هست که در ادامه به معرفی و برررسی هرکدام می‌پردازیم.

1. نرم‌افزارهای طراحی فاکتور

برای طراحی و صدور فاکتور می‌توان از نرم‌افزارهای مختلف استفاده نمود که تهیه فاکتور را بهتر و منظم‌تر انجام می‌دهند و این روند را نسبت به گذشته ساده‌تر کرده‌اند اما نرم‌افزار موردنظر برای طراحی فاکتور نیز باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که طراحی فاکتور را به‌صورت استاندارد انجام دهند. در اینجا با برخی از ویژگی‌های نرم‌افزار صدور فاکتور آشنا می‌شویم.

2. امکان شخصی‌سازی در فاکتور

این یک ویژگی مهم برای فاکتور است که بر اساس نوع کسب‌وکار و مشاغل طراحی و چاپ شود. کلیه اطلاعات مندرج در فاکتورها بر این اساس به‌صورت شخصی‌سازی طراحی می‌شوند. این مسئله برای طراحی و چاپ فاکتور رسمی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا این فاکتورها حاوی اطلاعات مشخصی است.

3. فارسی سازی در طراحی فاکتور

از موارد مهم دیگر امکان فارسی سازی نرم‌افزار است. طراحی و چاپ فاکتور باید بر اساس زبان فارسی انجام شود در این میان انواع نرم‌افزارهای فارسی‌زبان وجود دارند که این نرم‌افزارها همچنین بر اساس روش‌های حسابداری داخلی و نیازهای قانونی در داخل کشور طراحی‌شده‌اند و می‌توانند نتیجه بهتری برای صدور فاکتور شما داشته باشند.

4. امکان تعریف واحدهای اندازه‌گیری

یکی از بخش‌های بااهمیت در فاکتورهای خرید و فروش این است که تعداد و یا میزان فروش مشخص شود. ازاین‌رو در طراحی و چاپ فاکتور باید از نرم‌افزاری استفاده کرد که قابلیت تعریف واحدهای اندازه‌گیری مختلف را داشته باشد. وزن، تعداد ، بسته و … از این نوع موارد است.

5. امکان انجام محاسبات خودکار

محاسبه در فاکتورهای خریدوفروش بسیار ساده است و در آن معمولاً مواردی مثل موارد می‌باشد. یک نرم‌افزار طراحی فاکتور باید بتواند تمامی این محاسبات ساده را انجام دهد. که این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • جمع کالاها
 • فی یا قیمت هر کالا
 • قیمت کل
 • میزان مالیات واردشده در فاکتور

6. هماهنگی با سیستم حسابداری

در طراحی و چاپ فاکتور همچنین از نرم‌افزاری استفاده می‌شود که بتواند با سیستم‌های حسابداری مختلف هماهنگ شود. این نرم‌افزارها با پیچیده‌تر شدن فعالیت‌ها و پیشرفته‌تر شدن سیستم‌های حسابداری باید بتواند با آن‌ها هماهنگ شود و خروجی‌های لازم را ارائه نماید.

7. امکان ارائه گزارش‌های متنوع

نرم‌افزارها به کمک نمودارها و دیگر موارد امکان ارائه گزارش‌های مختلف و متنوع را دارند. این گزارش‌ها اطلاعات جالب و مفید را به‌راحتی در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد که در مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها به آن‌ها کمک خواهد کرد. این گزارش‌ها شامل موارد زیر است که عبارتند از:

 • میزان خریدوفروش
 • گردش‌های مالی
 • چک‌های دریافتی و پرداختی
 • حواله‌های بین بانکی

8. پشتیبان

یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین ویژگی‌های نرم‌افزارهای صدور فاکتور امکان پشتیبان گیری است. زیرا احتمال از دست دادن داده‌ها در سیستم‌های رایانه‌ای بسیار زیاد است. نرم‌افزار صدور فاکتور باید قابلیت پشتیبان گیری از پایگاه داده را داشته باشد تا در مواقع نیاز بتواند اطلاعات ازدست‌رفته را بازگرداند.
در مرحله آخر چاپ فاکتور نیز اهمیت زیادی دارد و یکی از موارد مهم در این زمینه انتخاب یک چاپخانه‌ی مجهز و معتبر جهت افزایش کیفیت نهایی کار می‌باشد. چاپ مهرسام با امکان طراحی و چاپ انواع فاکتور طبق سفارش شما با کیفیت بالا و قیمت مناسب آماده همکاری با شما می‌باشد.

طراحی فاکتور

خروجی طراحی فاکتور

نحوه محاسبه قیمت فاکتور

قیمت چاپ فاکتور بر اساس معیارهای مختلف آن مشخص می‌شود که این معیار ها عبارتند از:

 • تعداد نسخه‌ها
 • کاربن دار یا بدون کاربن بودن نوع کاغذ
 • نوع چاپ اعم از چاپ افست یا ریسو
 • نوع کاغذ اعم از کاغذ الوان ایرانی یا اندونزی
 • سایز و ابعاد در طراحی و چاپ فاکتور شامل سایزهای A4، A5 ، B4 و B5 و …
 • صحافی فاکتور شامل سرچسب یا پرفراژ دار بودن
 • شماره‌دار بودن یا بدون شماره بودن

نتیجه گیری

طراحی و چاپ فاکتور در کسب و کار دارای اهمیت است و علاوه بر مزیت هایی که دارد یک ابزار تبلیغاتی به حساب می آید. پس در هنگام طراحی فاکتور باتوجه به ویژگی هایی گفته شده عمل کنید. اگر به دنیال چاپ فاکتور  انواع فاکتور مانند چاپ فاکتور کاربن لس، چاپ فاکتور تک برگی، چاپ فاکتور رسمی و …هستید یکی از خدمات مهرسام چاپ طراحی و چاپ فاکتور می‌باشد و شما می‌توانید برای سفارش کارتان با شماره تماس ها ما در سایت تماس حاصل فرمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *